Recenze: Odborná literatura

Recenze: Liddell Hart – Dějiny druhé světové války

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

O druhé světové válce snad už bylo v různé kvalitě napsáno, zfilmováno a vyřčeno téměř vše. Ale jen jedna kniha se dá označit jako vyčerpávající. Liddell Hart ve své publikaci Dějiny druhé světové války v souvislém textu shrnuje celých šest let světového konfliktu a nezapomíná opravdu na nic.

 

Zájemci o tuto problematiku v jedné knize najdou odpovědi na všechny své otázky a jedinečný a ucelený přehled všeho zásadního, co se během let 1939 – 1945 událo. Rozsah této práce je ojedinělý. Stejně jako forma. Encyklopedické informace psané formou beletrie. Vše o vojenských operacích druhé světové války v jedné knize. Vše o politickém pozadí jednotlivých kroků. dejiny-druhe-svetove-valkyVšichni účastníci. Všechny fronty. 

 

Vše členěno do devíti kapitol a doplněno mapami aktuální vojenské situace na daném místě. Názvy kapitol připomínají výstavbu antické tragédie: Zahájení, Vzkypění, Rozšíření, Obrat, Úpadek, Úplný úpadek a Finále 1945. Antická tragédie ale určitě představuje lehčí čtení než Dějiny druhé světové války. S ohledem na značné množství dat, osob, zeměpisných názvů a krycích názvů se jedná o velmi hutné čtení pro pokročilé čtenáře, kteří už mají poměrně slušný přehled o dané tematice. Vstřebat tak velké množství informací, které jedna strana knihy obsahuje, a zorientovat se, kdo, kdy a kde, chce velkou dávku soustředění a znalostí, díky  kterým si čtenář dokáže text rozebrat a zasadit do historických souvislostí. 

 

Protože se jedná o autora současníka, který byl přímo v centru dění, často se dozvídáme i zákulisní spekulace. Liddell Hart během druhé světové války pracoval jako vojenský korespondent pro deník The Times a na textu je velmi znát osobní zkušenost. Na rozdíl od později narozených autorů, kteří se museli spokojit jen se studiem archiválií a dobových záběrů. 

 

Z každého řádku knihy sálá nadšení pro věc a nesmírné zaujetí a péče, kterou autor přípravě textu věnoval. Stejně jako nepřeberné množství času při práci s jednotlivými prameny. V knize Dějiny druhé světové války čtenář najde skvělou analýzu vojenské strategie. Převažuje zde racionalita a věcnost nad emocemi. 

 

Kniha je doplněna i o obrazový materiál čítající dobové válečné fotografie, které svým rozsahem ale tvoří jen nepatrný zlomek. Jediná výtka směřuje k mapám jednotlivých vojenských operací. Čtenář by jistě uvítal, kdyby byly přehlednější, případně vytištěny na větším formátu nebo v barvě. A rozhodně by jich mohlo být více.

 

Jediný malý nedostatek nijak nesnižuje kvalitu Dějin druhé světové války a pro vážné zájemce o toto období by tato kniha měla být při čerpání dalších znalostí první volbou. 

 

Název knihy: Dějiny druhé světové války

Autor: Liddell Hart

Nakladatelství: Jota

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2020

Vydání: 2.

Počet stran: 791

ISBN/EAN: 978-80-7565-469-4

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení