Recenze: Odborná literatura

Recenze: Liddell Hart – Dějiny druhé světové války

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

O druhé světové válce snad už bylo v různé kvalitě napsáno, zfilmováno a vyřčeno téměř vše. Ale jen jedna kniha se dá označit jako vyčerpávající. Liddell Hart ve své publikaci Dějiny druhé světové války v souvislém textu shrnuje celých šest let světového konfliktu a nezapomíná opravdu na nic.

 

Zájemci o tuto problematiku v jedné knize najdou odpovědi na všechny své otázky a jedinečný a ucelený přehled všeho zásadního, co se během let 1939 – 1945 událo. Rozsah této práce je ojedinělý. Stejně jako forma. Encyklopedické informace psané formou beletrie. Vše o vojenských operacích druhé světové války v jedné knize. Vše o politickém pozadí jednotlivých kroků. dejiny-druhe-svetove-valkyVšichni účastníci. Všechny fronty. 

 

Vše členěno do devíti kapitol a doplněno mapami aktuální vojenské situace na daném místě. Názvy kapitol připomínají výstavbu antické tragédie: Zahájení, Vzkypění, Rozšíření, Obrat, Úpadek, Úplný úpadek a Finále 1945. Antická tragédie ale určitě představuje lehčí čtení než Dějiny druhé světové války. S ohledem na značné množství dat, osob, zeměpisných názvů a krycích názvů se jedná o velmi hutné čtení pro pokročilé čtenáře, kteří už mají poměrně slušný přehled o dané tematice. Vstřebat tak velké množství informací, které jedna strana knihy obsahuje, a zorientovat se, kdo, kdy a kde, chce velkou dávku soustředění a znalostí, díky  kterým si čtenář dokáže text rozebrat a zasadit do historických souvislostí. 

 

Protože se jedná o autora současníka, který byl přímo v centru dění, často se dozvídáme i zákulisní spekulace. Liddell Hart během druhé světové války pracoval jako vojenský korespondent pro deník The Times a na textu je velmi znát osobní zkušenost. Na rozdíl od později narozených autorů, kteří se museli spokojit jen se studiem archiválií a dobových záběrů. 

 

Z každého řádku knihy sálá nadšení pro věc a nesmírné zaujetí a péče, kterou autor přípravě textu věnoval. Stejně jako nepřeberné množství času při práci s jednotlivými prameny. V knize Dějiny druhé světové války čtenář najde skvělou analýzu vojenské strategie. Převažuje zde racionalita a věcnost nad emocemi. 

 

Kniha je doplněna i o obrazový materiál čítající dobové válečné fotografie, které svým rozsahem ale tvoří jen nepatrný zlomek. Jediná výtka směřuje k mapám jednotlivých vojenských operací. Čtenář by jistě uvítal, kdyby byly přehlednější, případně vytištěny na větším formátu nebo v barvě. A rozhodně by jich mohlo být více.

 

Jediný malý nedostatek nijak nesnižuje kvalitu Dějin druhé světové války a pro vážné zájemce o toto období by tato kniha měla být při čerpání dalších znalostí první volbou. 

 

Název knihy: Dějiny druhé světové války

Autor: Liddell Hart

Nakladatelství: Jota

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2020

Vydání: 2.

Počet stran: 791

ISBN/EAN: 978-80-7565-469-4

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení