Recenze: Odborná literatura

Recenze: David Kozohorský – Roger Federer: Tenisový král

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Roger Federer je jméno, které je známé jak v tenisové společnosti, tak u té, která se o sport příliš nezajímá. Tento sportovec má na kontě nespočet vítězství a stále si zachovává tvář gentlemana a příjemně vyhlížejícího muže. David Kozohorský je pak znám především jako sportovní komentátor, ale v tomto případě ho musíme zaznamenat i jako autora knihy Roger Federer: Tenisový král.

  

roger-federerRoger Federer pochází ze Švýcarska. Kromě tenisové kariéry je také zajímavý svým osobním životem. Oženil se s Miroslavou Vavrincovou, která se narodila v bývalém Československu, a společně vychovávají čtyři děti – dvoje dvojčata. Bohužel pro bulvár si své soukromí pečlivě střeží a nejsou kolem něj žádné skandály. Přestože Roger neustále aktivně hraje tenis, má čas na svou početnou rodinu a další bohulibé aktivity. Vydražil svou tenisovou raketu, aby pomohl obětem hurikánu Katrina, spolupracuje s organizací UNICEF a se svou matkou založil organizaci, která se snaží pomáhat znevýhodněným lidem. Také ve svém volném čase propaguje sport. 

 

Roger Federer je mj. „otcem“ velmi mladého a ambiciózního tenisového projektu jménem Laver cup, který se poprvé konal v roce 2017. Jeho první ročník proběhl v Praze a okamžitě si získal u fanoušků velkou oblibu. Zpočátku to nevypadalo, že by byl tenisovou odbornou veřejností brán vážně, ale v tuto chvíli už si získal své jméno a postavení mezi dalšími důležitými turnaji. V tomto případě nemá turnaj tradiční formát. Hrají tu dva týmy – Evropa a proti ní hráči z týmu sestaveného ze zbytku světa. Pokud tento turnaj můžeme k něčemu přirovnat, je to obdoba golfového Rydercupu. Do týmu se dostanou hráči vždy podle jasných pravidel, navíc je zde i pravidlo, že se turnaje účastní vždy hráč ze země, kde je turnaj pořádán. Proto se v roce 2017 účastnil i náš hráč Tomáš Berdych. Turnaj je oslavou tenisu a hráči hrají opravdu natvrdo, není to jen exhibice největších hvězd.

 

Kniha o Rogeru Federerovi není jen životopisem této sportovní legendy, ale mapuje i podstatné události tenisu. Autor často využívá přirovnání z historie tohoto sportu třeba v případě, kdy píše o rivalitě Federera a Nadala. Kromě života samotného tenisty také popisuje podrobněji další historické milníky tenisu.

 

Roger Federer zatím svůj oficiální životopis na rozdíl od svých tenisových kolegů nevydal. Je to člověk, který čeká, až bude mít stoprocentně čas soustředit se pouze na knihu. Což v jeho stále nabitém diáři asi jen tak nebude. Je to perfekcionista, který chce, aby vše, co dělá, bylo bez chybičky. Fanoušci se tedy musí spokojit s knihami, které o něm napsali jiní.

 

David Kozohorský se ve svém životopise zaměřil především na Federerův profesní a společenský život. Ten soukromý zmínil méně, ale myslím si, že pro fanoušky tenisu je tím pravým ořechovým. V knize zavzpomíná na důležité události Federerovy kariéry a znovu prožije okamžiky, při kterých často tuhla krev v žilách.

 

Kniha je doplněna barevnými fotografiemi zachycujícími Federera při zápasech a také při jeho velkých vítězstvích. Pokud tedy patříte mezi milovníky tohoto sympatického tenisty ze Švýcarska, nenechte si tuto knihu rozhodně uniknout.

 

 

Autor: David Kozohorský

Název: Roger Federer: tenisový král

Nakladatelství: XYZ

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2019

Vydání: 1.

Počet stran: 360

ISBN: 978-80-7597-544-7

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení