Recenze: Odborná literatura

Recenze: Josef Maršálek – Péct, milovat a žít

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Máte rádi sladké? Pečete? A víte, kde leží Kyžlířov? Ne? Už brzy se to dozvíte a s vámi půl republiky, protože Josef Maršálek patrně pro Kyžlířov udělá to, co Zdeněk Troška pro Hoštice. Jeden z nejznámějších současných českých cukrářů přichází se svým životopisem, který by se ve zkratce dal nazvat i jako „Z Kyžlířova do London City“.Ještě loni o Josefu Maršálkovi vědělo jen pár milovníků pečení odebírajících jistý časopis pro ženy, kam přispíval svými recepty na vánoční cukroví. Ovšem stávající sezonu podzim/zima je Josefa Maršálka všude plno. Že by zásluha kvalitního PR? Pojďte se začíst do životního příběhu s rysy pohádky o tom, kterak chudý chlapec svou pílí ke štěstí přišel. A nakonec i toho odborníka na PR mohl najmout…

Péct, milovat a žít je klasickým literárním dílem o splněném snu, kdy se vášeň a zapálení pro věc stávají hnací silou a motorem překonávat překážky na cestě za štěstím a úspěchem. Ač narozený na hranicích vojenského újezdu Libavá s vyhlídkami na kariéru v zemědělském družstvu (dnes farmě), dobyl Josef Maršálek svět gastronomie v Anglii a exotické Indii. Je už notoricky známé, že jeho cukrářské výtvory zdobily výlohy legendárního obchodního domu Harrods a sytily žaludky britské královské rodiny. Ale jak se z absolventa gymnázia stane hvězda světové cukrařiny? Péct, milovat a žít dává odpověď na všechny otázky.

Životopis Josefa Maršálka je členěný do devíti kapitol, které odkazují k ženám, jež na jeho život měly zásadní vliv. Rozjezd knihy je poněkud pomalejší a těžkopádný. Popisy života na vesnici a rodinných vztahů barvité jako z Puškinových románů – řada listů popsaných, ale zatím se nestalo nic podstatného. Než se dostanete k bodu, kdy autor odjel žít a pracovat do Prahy, což je asi zlomovým bodem, od kterého se věci daly do pohybu, uteče spousta vody, respektive popíše se spousta papíru a místy ztratíte přehled o tom, kdo je kdo v rodinném propletenci sourozenců, tet, strýců, bratranců, prarodičů, …

Po těžkopádném začátku se ale tzv. začnou dít věci a vyprávění vás strhne, což je ovšem logické. Raději čteme o životě v prostředí vyšší společnosti než vyprávěnky ze života na vsi, kde lišky dávají dobrou noc. Z celé knihy doslova sálá autorova vášeň pro pečení a cukrařinu obecně stejně jako nesmírná píle, pracovitost a i kapky štěstí, které Josefa Maršálka posunuly tam, kde je dnes. Kdo z vás může říct, že pekl pro královnu Alžbětu, Eltona Johna, pracoval pro rodinu miliardáře nebo určoval koncept sítě cukráren v Indii? Málokdo.

Knihu Péct, milovat a žít doplňuje řada fotografického materiálu a svého se dočkají i ti, kteří chtějí vyzkoušet nové recepty. Co třeba česká klasika v novém pojetí, jakou představují likérové špičky s bílou čokoládou?

Škoda rozvláčného začátku knihy, který je určující pro další autorův příběh, ale méně atraktivní pro čtenáře. Od druhé třetiny se jedná o mimořádně čtivý a inspirativní příběh o cestě za úspěchem. Nutno ocenit i to, že autor se nevyhýbá žádnému tématu a jedná se místy o hodně osobní zpověď. Vracet se k některým životním zážitkům jistě nebylo příjemné.

Název: Péct, milovat a žít
Autor: Josef Maršálek
Nakladatelství: Mladá fronta
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2019
Vydání (1., 2. atd.): 1.
Počet stran: 272
ISBN 978-80-204-5387-7

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení