Recenze: Odborná literatura

Recenze: Josef Maršálek – Péct, milovat a žít

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Máte rádi sladké? Pečete? A víte, kde leží Kyžlířov? Ne? Už brzy se to dozvíte a s vámi půl republiky, protože Josef Maršálek patrně pro Kyžlířov udělá to, co Zdeněk Troška pro Hoštice. Jeden z nejznámějších současných českých cukrářů přichází se svým životopisem, který by se ve zkratce dal nazvat i jako „Z Kyžlířova do London City“.Ještě loni o Josefu Maršálkovi vědělo jen pár milovníků pečení odebírajících jistý časopis pro ženy, kam přispíval svými recepty na vánoční cukroví. Ovšem stávající sezonu podzim/zima je Josefa Maršálka všude plno. Že by zásluha kvalitního PR? Pojďte se začíst do životního příběhu s rysy pohádky o tom, kterak chudý chlapec svou pílí ke štěstí přišel. A nakonec i toho odborníka na PR mohl najmout…

Péct, milovat a žít je klasickým literárním dílem o splněném snu, kdy se vášeň a zapálení pro věc stávají hnací silou a motorem překonávat překážky na cestě za štěstím a úspěchem. Ač narozený na hranicích vojenského újezdu Libavá s vyhlídkami na kariéru v zemědělském družstvu (dnes farmě), dobyl Josef Maršálek svět gastronomie v Anglii a exotické Indii. Je už notoricky známé, že jeho cukrářské výtvory zdobily výlohy legendárního obchodního domu Harrods a sytily žaludky britské královské rodiny. Ale jak se z absolventa gymnázia stane hvězda světové cukrařiny? Péct, milovat a žít dává odpověď na všechny otázky.

Životopis Josefa Maršálka je členěný do devíti kapitol, které odkazují k ženám, jež na jeho život měly zásadní vliv. Rozjezd knihy je poněkud pomalejší a těžkopádný. Popisy života na vesnici a rodinných vztahů barvité jako z Puškinových románů – řada listů popsaných, ale zatím se nestalo nic podstatného. Než se dostanete k bodu, kdy autor odjel žít a pracovat do Prahy, což je asi zlomovým bodem, od kterého se věci daly do pohybu, uteče spousta vody, respektive popíše se spousta papíru a místy ztratíte přehled o tom, kdo je kdo v rodinném propletenci sourozenců, tet, strýců, bratranců, prarodičů, …

Po těžkopádném začátku se ale tzv. začnou dít věci a vyprávění vás strhne, což je ovšem logické. Raději čteme o životě v prostředí vyšší společnosti než vyprávěnky ze života na vsi, kde lišky dávají dobrou noc. Z celé knihy doslova sálá autorova vášeň pro pečení a cukrařinu obecně stejně jako nesmírná píle, pracovitost a i kapky štěstí, které Josefa Maršálka posunuly tam, kde je dnes. Kdo z vás může říct, že pekl pro královnu Alžbětu, Eltona Johna, pracoval pro rodinu miliardáře nebo určoval koncept sítě cukráren v Indii? Málokdo.

Knihu Péct, milovat a žít doplňuje řada fotografického materiálu a svého se dočkají i ti, kteří chtějí vyzkoušet nové recepty. Co třeba česká klasika v novém pojetí, jakou představují likérové špičky s bílou čokoládou?

Škoda rozvláčného začátku knihy, který je určující pro další autorův příběh, ale méně atraktivní pro čtenáře. Od druhé třetiny se jedná o mimořádně čtivý a inspirativní příběh o cestě za úspěchem. Nutno ocenit i to, že autor se nevyhýbá žádnému tématu a jedná se místy o hodně osobní zpověď. Vracet se k některým životním zážitkům jistě nebylo příjemné.

Název: Péct, milovat a žít
Autor: Josef Maršálek
Nakladatelství: Mladá fronta
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2019
Vydání (1., 2. atd.): 1.
Počet stran: 272
ISBN 978-80-204-5387-7

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení