Recenze: Odborná literatura

Recenze: Thomas Prünte, Mark Tyrrell – Jak mi dneska je?

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Každý z nás se určitě setkal se situací, která se mu nelíbila, nebo ho přímo děsila. A pak přišel někdo a řekl, že se na to dá dívat i jiným způsobem. A měl pravdu. Stačilo změnit úhel pohledu a celá situace byla mnohem pozitivnější. Nejen o tom čtenáře seznamuje kniha Přerámování v terapii od psychoterapeuta s mnohaletou praxí Marka Tyrrella.

 

preramovani-v-terapiiVýznam, který něčemu dáváme, ovlivňuje naši budoucí zkušenost v dobrém i ve zlém. Naše přemýšlení o proběhlé, současné či budoucí situaci ji může totiž formovat. V psychoterapii bývá základem klientova problému právě význam, který klient dává určité životní okolnosti. Z tohoto pohledu je přerámování neboli změna významu jednou z metod, s jejíž pomocí se může člověk zbavit rigidního pohledu a otevřít se novým pozitivnějším možnostem.

V publikaci Přerámování v terapii tak autor čtenáře seznamuje s tím, jak může pouhé nahlížení na situaci ovlivnit celý její význam. A nedělá to jen teoreticky. Předkládá čtenářům ukázky z více než 80 psychoterapeutických případů. Popisuje přitom rozdíl mezi přímým a metaforickým přerámováním. Zároveň čtenáře učí, jak mohou tuto metodu účinně provádět. Čtenáři zde ale není předkládán jasný návod, jak situace přerámovávat, ukázky jsou spíše použitelné jako inspirace pro vlastní praxi či život.

Kniha se čte lehce a snadno. Autor hned na začátku naláká čtenáře na úsměvný příklad ze své terapeutické praxe a jasným a výstižným stylem pokračuje i na dalších stranách. Kniha je rozdělena do několika sekcí, které spojuje určité téma – např. závislosti, úzkost či deprese. Každý si tak může přečíst téma, které ho zajímá nejvíce či se ho více v jeho životě či praxi dotýká. Zároveň je kniha Přerámování v terapii čtivá právě díky množství inspirujících případů, které obsahuje.

Přerámování je něco, s čím se můžeme potkávat každý den. Je možné, že má někdo práci, kde musí prezentovat materiály zákazníkům, a pokaždé je přitom tak trochu nervózní. Pokud se na danou situaci dívá jako na něco nepříjemného, nezvladatelného a svou trému vidí jako strach nebo vlastní nedostatečnost, velmi pravděpodobně to negativně ovlivní jeho výkon. Pokud se ale na trému podívá jako na stav nabuzení organismu, jako na stav přípravy na určitou situaci, pak ho možná mile překvapí, že najednou není tréma vnímána jako překážka, ale jako ukazatel a pomocník pro lepší výkon.

Přerámování proto může být užitečný nástroj terapeuta při práci s klienty. Samozřejmě je nutné tuto metodu používat citlivě a mít ji ve svém repertoáru jako jednu z možností, ne ji brát jako zázračný lék použitelný vždy, všude a na každého. Na druhou stranu to může být cenný nástroj pro každého odborníka v oblasti terapie, díky němuž je možné jemně a nenásilně pozměnit klientovu perspektivu na problém či problematickou situaci. Naše představy totiž často bývají jako filtr, přes který se díváme. Když změníme naše přesvědčení, změníme naši zkušenost i prožitek z ní.

Knihu Přerámování v terapii doporučuji především terapeutům, kteří z ní mohou čerpat při své každodenní práci s klienty. Inspirující může být i pro odborníky v oblasti poradenství či koučování. Zároveň může být zajímavou knihou pro ty, kteří se chtějí zaměřit na svůj způsob vnímání negativních situací a naučit se je ovlivnit ve svůj prospěch. Tvořivosti se v tomto ohledu meze nekladou.


Jak mi dneska je?
Autor Thomas Prünte, Mark Tyrrell
Překlad Ondřej Fafejta,Petr Babka
Nakladatelství Portál
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 200
ISBN/EAN 978-80-262-1470-0
Ediční řada Žádná velká věda

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení