Recenze: Odborná literatura

Recenze: Markéta Křivánková – Somatologie

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

V něm a díky němu žijeme celý život. Cítíme, ochutnáváme, vidíme, slyšíme, hmatáme. Všechno příjemné i nepříjemné, fyzické i emocionální prožíváme skrze naše vlastní tělo. Ve světě zaměřeném na vzhled víme, jak se o něj máme starat, aby vypadalo hezky a zdravě. Kolik toho ale vlastně víme o jeho fungování? Proč se kosti lámou, jak vznikají červené krvinky nebo co je to sklivec? Ať už se o lidském těle potřebujete dozvědět více ze studijních důvodů, nebo vám prostě není lhostejné, jak funguje ten nesmírně důmyslný „stroj“, ve kterém žijete, neuděláte chybu, když sáhnete po knize Somatologie od Markéty Křivánkové.


knihaO fungování lidského těla pojednává řada knih. Je jich dokonce tolik, že vás při výběru může snadno zastihnout rozhodovací paralýza. Kniha Markéty Křivánkové Somatologie je, jak podtitul Učebnice pro střední zdravotnické školy napovídá, klasickou učebnicí. Je tedy vhodná pro každého, kdo se o daném tématu chce dozvědět poměrně podrobné a relevantní informace bez zbytečných beletristických příkras. Letos vyšlo již druhé, doplněné vydání, které je oproti tomu prvnímu rozšířeno o některé kapitoly a latinské názvy.

Kniha má patnáct kapitol, které jsou dále rozděleny na podkapitoly. Text samotný je členěn do přehledných odstavců, kdy jsou významné pojmy odlišeny různými typy písma. Publikace je psána odborným, avšak i laikovi srozumitelným jazykem. Pro ještě lepší pochopení je kniha doslova protkána velkým množstvím přehledných tabulek a obrázků. Ty jsou povětšinou černobílé, avšak součástí je i téměř dvacetistránková příloha, kde jsou v barevném provedení znázorněny orgány a orgánové soustavy složitější k pochopení.

Ti, kteří to s poznáváním tajů lidského těla myslí vážně, jistě ocení, že na konci každé kapitoly je box s kontrolními otázkami. Na rozdíl od učebnic, které bývaly k mání za mých gymnaziálních let, však čtenář v závěru knihy najde i seznam správných odpovědí. Správnost svých znalostí si tak každý může jednoduše zkontrolovat bez složitého listování a dohledávání. Součástí je také rejstřík pojmů.

Somatologie je primárně určena studentům zdravotních oborů. Hodit se může i jako studijní materiál k přijímacím zkouškám na psychologii. Dle mého názoru si ji však oblíbí i všichni ti, které fascinuje složitost a komplexnost lidského těla, rádi by se o něm dozvěděli více a nejrůznější atlasy a encyklopedie jim připadají informačně příliš povrchní. Skvělé je i uvedení latinských názvů, takže učebnice je vhodná mj. pro ty, kteří by rádi porozuměli například tomu, co je napsáno ve zprávách od jejich lékařů.

Učebnici Markéty Křivánkové mohu jenom doporučit. Její Somatologie je informačně velmi vyčerpávající, srozumitelná a přehledná. Zároveň je však publikace kupodivu útlá – má jen něco málo přes dvě stě stran, přičemž obsahuje poznatky z anatomie, fyziologie, biologie, chemie i histologie (nauka o tkáních – pozn. red.). Jediným malinkatým mínusem je měkká vazba. Ta je však u publikací tohoto typu běžná.


Somatologie
Autor Markéta Křivánková
Ilustrace Markéta Křivánková,Milena Hradová
Nakladatelství Grada
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 2.
Počet stran 224
ISBN/EAN 978-80-271-0695-0
Ediční řada Zdravotnický asistent

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení