Recenze: Odborná literatura

Recenze: Iris Volant – Koně

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Každé dítě má nějaké oblíbené zvíře – někdo má rád psy, jiný kočky a jsou tací, kteří zbožňují koně. Ti, kteří mají štěstí, chodí do kroužku jezdectví a učí se na tomto krásném zvířeti jezdit a starat se o něj. Jiní tuto možnost nemají a obdivují tato zvířata alespoň z dálky. Pro všechny nadšence vám představujeme knihu Jaroma Vogela Koně – Divocí a zkrocení.Koně odjakživa provází lidský rod. Jejich role je významná a několikrát se už zapsali i do historie jako hrdinové, když svým pánům zachránili život. Jsou důležití také v dalších aspektech; bez koní bychom například nemohli těžit dřevo na těžce dostupných místech, kam těžká technika nemůže.

Hned v úvodu knihy se můžeme dozvědět, jak se toto vznešené zvíře vyvíjelo od počátku po dnešek, dokonce i jak se vyvinulo dnešní koňské kopyto. Dále se dočteme o rozdělení koní – jsou tu tři základní typy – chladnokrevníci, teplokrevníci a plnokrevníci. Každý z nich se vyznačuje jinými povahovými vlastnostmi a hodí se na jinou aktivitu. V dalších kapitolách poznáme odlišné druhy koňské chůze, budou nám představeni slavní oři, kteří byli v historii oslavováni, a zjistíme, na co všechno byli koně v historii využívání. Kniha samozřejmě nevynechává ani sport. Již od počátku olympijských her byli koně důležitou součástí této slavné soutěže a je tomu tak doposud. Tato zvířata byla v minulosti využívána rovněž ve válce jako dopravní prostředek, též při honu. Na konci knihy je pak uveden rejstřík koní, kteří jsou v knize zmíněni.

O koních bylo napsané mnohé. Vystupují často i ve filmech a můžeme si o nich vyslechnout spoustu legend. Pokud tedy máte doma malého nadšence, je tato kniha krásným dárkem. Nejen že se dítě dozví důležité informace, ale i řadu drobných zajímavostí. Věděli jste například, že Pegas byl okřídleným koněm, který měl schopnost létat a jehož posláním bylo nosit blesky boha Dia? Bůh ho pak za jeho službu odměnil tím, že ho proměnil v hvězdy. Toto souhvězdí pak můžeme pozorovat na noční obloze.

Kniha kromě podstatných informací nabízí dětem i překrásné ilustrace. Textu je méně, ale bohatě pro první seznámení s koňmi stačí. A pokud vaše děti zatouží po dalších znalostech, existuje řada zajímavých publikací o tomto hrdém zvířeti.

Kniha Koně – Divocí a zkrocení vyšla v rámci projektu Zásilka z Knihozemě.


Koně
Autor Iris Volant
Ilustrace Jarom Vogel
Nakladatelství CPress
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 48
ISBN/EAN 978-80-264-2507-6
Ediční řada Zásilka z Knihozemě

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení