Recenze: Odborná literatura

Recenze: Jan Hebnar – Stručný manuál úspěšného lenocha

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Lidská lenost je vlastnost, která nepatří mezi pozitivní vlastnosti. V knize Stručný manuál úspěšného lenocha se však nedočteme o lenosti, která evokuje poflakování se či odsouvání práce na jindy. Její hlavní myšlenkou je dosažení stavu, kdy si člověk umí naplánovat své cíle, držet se cesty k jejich dosažení bez zbytečného plýtvání silami a energií.

 

strucny-manual-uspesneho-lenochaAutor Jan Hebnar působí jako lektor a kouč a podniká v oblasti mezinárodního obchodu, věnuje se mezinárodním vztahům. Z jeho dřívějších děl jmenujme např. Obchod s Čínou nebo Mezikulturní komunikace pro manažery.

 

Jeho nová, docela útlá knížka se může zařadit mezi oblíbené publikace typu „líný rodič“ nebo „líný učitel“, které jsou zaměřeny na to, jak efektivně zvládat svou životní roli. Podtitul zní Jak dostat od života, co chcete. Pomůže člověku v době plné shonu a roztržitosti uspořádat svá přání, své životní cíle. Pro každého člověka je důležité uvědomit si, co je pro něj důležité. Často to bývá to nejtěžší, co člověk musí v nánosu všedních dní vyselektovat. I v tomto kroku je kniha rádcem či průvodcem.

 

Publikace je logicky členěna do několika oddílů. První oddíl se věnuje definici toho, co znamená být šťastný. Nepřináší návod, jak dosáhnout rychle štěstí, spíše zdůrazňuje, jaké kroky můžeme učinit, abychom byli o něco spokojenější. Druhá kapitola klade důraz na podrobný plán, radí, jak překonat pocit počáteční skepse a vyzdvihuje motiv pozitivní motivace (představit si, že plán je splněn, radovat se z každého, i sebemenšího úspěchu). Velmi zajímavá je kapitola o zvycích – pozitivních i těch negativních, totiž zlozvyků. Další tematický oddíl hovoří o tom, co je klíčem ke štěstí, a sice plnění dílčích cílů. 

 

Při každém snažení, ať jde o dietu, dodržení předsevzetí a také při stanovení cílů, je veledůležité snahu nevzdat. Vždy přicházejí vedle úspěchů také neúspěchy, klopýtnutí, vyhoření. Kapitola o nevzdávání je nejvíce motivační, poněvadž velké cíle máme všichni, ale ne vždy zbývají síly k jejich naplnění, když dojde energie, ne každý umí systematicky plánovat. 

 

Knížka nepřináší nový pohled na svět, ale mnohým může pomoci odstartovat a udržet v sobě řád, nebát se neúspěchů, které jsou součástí života a cennou zkušeností.

 

Je naprosto nezbytné, abyste brali neúspěchy jako normální a přirozenou součást cesty. Ani vy, ani já nejsme roboti. Prostě se nám někdy daří, a někdy ne. Hodně často se lidem stává, a to je moc špatné, že potom, co se jim přestane dařit cíle plnit (dodržovat zvyky), se na všechno raději vykašlou. Chyba, chyba, chyba. (Str. 80)

 

S něčím však knížka Jana Hebnara Stručný manuál úspěšného lenocha nepomůže. Nevlije do nás důslednost, píli ani cílevědomost, které jsou k naplnění cílů potřeba a bez nichž četba knihy bude neefektivní. Je však skvělým průvodcem a ukazatelem na cestě životem.

 

Stručný manuál úspěšného lenocha
Autor Jan Hebnar
Nakladatelství Grada
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 160
ISBN/EAN 978-80-271-2228-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Pozvánka na KNIHEX 2019

  V neděli 19. 6. se od 10 do 20 hodin bude konat už šestý knižní jarmark Knihex, který představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci pod širým nebem, tentokrát na novém místě, a to na ostrově Štvanice v okolí Vily Štvanice.

  Číst dál...  
 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení