Recenze: Odborná literatura

Pandořina skříňka plná lidské psychiky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vedec 100x100
Lauren Slater, americká psycholožka a spisovatelka, má za sebou studium americké literatury na Brandeisově univerzitě a Harvard, kde se věnovala psychologii. Svou doktorskou práci obhájila na Bostonské univerzitě.

 

Je autorkou šesti knih, jako např. Welcome to My Country (1996), Prozac Diary (1998) či Lying: A Metaphorical Memoir (2000), z nichž se dnes jedna s původním názvem Skinner's Box prostřednictvím vydavatelství Dokořán dostává i na pulty našich knihkupectví.

Hned po úvodu, který byl poměrně krátký a tím pádem i minimálně nudný, jak už úvody bývají, se autorka pustila přímo do experimentů významných vědců, kterých na stránkách najdeme dohromady deset. A tak se dočteme o Skinnerovi, Milgramovi, Festingerovi, Harlowovi a mnohých jiných.

pandorina skrinka obalKdyž jsem začal listovat v její knize s českým názvem Pandořina skříňka a podtitulem Nejvýznamnější psychologické experimenty dvacátého století, bál jsem se, že se na mě z ní vysype množství nesrozumitelných psychologických a medicínských pojmů, ale nestalo se tak. A i když občas náhodou nějaký vypadl, byl náležitě vysvětlen a vůbec jsem neměl dojem, že bych se ztrácel ve světe, o kterém nic nevím.

Naopak jsem začal hltat jeden list za druhým. Jeden experiment za dalším. Měl jsem dojem, že spolu s autorkou pátrám v minulosti.

V každé kapitole najdeme kromě výsledků pokusů i jejich využití či nevyužití nebo význam pro reálný život. Za velké pozitivum bych označil, že se autorka nesnaží jen suše opisovat nastudované materiály z přednášek psychologie, ale sama se pouští do hledání. Studuje materiály, vyhledává osoby, které se studií zúčastnily, snaží se mluvit s příbuznými a přáteli slavných vědců. Taky se sama pokouší zopakovat pokusy nebo alespoň podrobně pochopit jejich průběh a okolnosti. Chce vědět, jaké to bylo pracovat na konkrétním objevu. Nezajímá ji jen výsledek, ale i proces, myšlenky a pocity zúčastněných lidí. A  nakonec i to, jak výsledky přijala odborná i široká laická veřejnost a jaké důsledky s sebou tyto výsledky přinesly pro psychiatrickou vědu, praxi a pro chápaní lidské mysli a pohnutek, které nás vedou k našim činům.

A celé toto povídání nám podává v beletristické podobě.

Někdy by možná nemusela až tak umělecky popisovat a rozvíjet své myšlenky, pocity a názory a přenechat trochu prostoru čtenáři, aby si vytvořil vlastní názor na to, zda životy jednotlivých badatelů a jejich postupy byly v souladu s morálkou, ctí a zdravým rozumem.

Chvílemi se snaží až příliš porozumět osobám, které už nemají možnost samy se obhájit a vyjádřit se ke svým činům a době i okolnostem, které je k nim vedly. Člověk tak získává dojem, že nejde ani tak o knihu snažící se přiblížit odborné téma, ale spíš o honbu za pocity a pokus o vyřčení rozsudku nad každým z psychologů nebo jeho oponentů, kteří se snažili vyvrátit získané výsledky.

Chvílemi můžeme zapochybovat, jestli to, co čteme, je skutečně pravdivý ověřený fakt, nebo jen kus, který byl přidán autorčinou fantazií.

Celkový dojem je však víc než výborný. Jednotlivé kapitoly zhltneme na jedno posezení právě díky tomu, že působí jako příběhy a ne jako učebnice psychologie. Kniha nás donutí zamyslet se nad etikou, ale i smyslem testů. Díky jejím vyšetřováním se sami začneme zamýšlet nad tím, kam vlastně směruje lidský život a jaký je smysl jeho existence. Co to je lidská mysl a čím vším je ovlivňována, usměrňována, ovládána? A nakonec nám nezbude než se pokusit vyřešit otázku, na kterou možná ani nebudeme chtít znát odpověď: Čeho všeho je člověk schopný?


Knihu Pandořina skříňka vydalo nakladatelství Dokořán.

Komentáře   

 
Honza
0 Důležitý dotazHonza 2017-07-08 23:56
Dobrý den, měl bych jeden zásadní důležitý dotaz, prosím ozvěte se mi na e-mail.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení