Recenze: Odborná literatura

Recenze: Susan Cain – Tichá síla

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Je typickou introvertkou, které její tichá povaha mnohokrát znepříjemnila život. Přesto, nebo spíš právě proto dokázala napsat bestseller Ticho, který byl přeložen do více než čtyř desítek jazyků a v New York Times se udržel čtyři roky na seznamu nejlépe prodávaných titulů. Její přednáška v rámci cyklu TED má na youtube rekordní počet zhlédnutí – více než 17 milionů. Aktivně přednáší ve firmách, školách i jiných skupinách po celém světě. Dokonce patří podle časopisu Inc. mezi padesát nejlepších expertů na vůdcovství a management na světě. Je spoluzakladatelkou organizace Quiet Revolution, která pomáhá introvertům po celém světě objevovat jejich netušené silné stránky. Řeč je o úspěšné spisovatelce Susan Cain, které nyní vychází nová kniha Tichá síla: Tajné přednosti introvertních dětí.

 

ticha-silaMimořádně úspěšnou knihu Ticho vydala Susan Cain už v roce 2012. V té době rozpoutala doslova revoluci, protože dokázala ve společnosti výrazně orientované na extroverzi „vytáhnout na světlo“ přednosti, kterými svým jemným a méně nápadným způsobem obohacují svět introvertní lidé.

 

Upozornila na celou řadu výzkumů i skutečných příběhů známých osobností, které dokazují, že introverti mohou být stejně tak dobrými (ne-li dokonce lepšími) vůdci, umělci, přáteli apod. jako lidé extrovertní. Laskavým a povzbudivým způsobem přinesla světu poselství, že introverti jsou stejně zajímaví, jako výraznější a hlučnější extroverti. Nikdo není lepší či horší, jediný rozdíl tkví v úrovni stimulace, která je pro každý typ člověka jiná. Pokud tedy tichý člověk dá přednost večeru o samotě před bujarým večírkem plným lidí, nevypovídá to nic o jeho společenskosti či zábavnosti. Znamená to jen, že potřebuje svou energii načerpat o samotě, opačným způsobem než extroverti.

 

Susan Cain uvádí, že po vydání Ticha obdržela od čtenářů velké množství pozitivních reakcí. Mnozí z nich si prý posteskli, jaká je škoda, že si podobnou knihu nepřečetli jako děti či dospívající, kdy jim jejich introverze přinášela nemalé problémy. Hlubší pochopení sebe sama v nižším věku by jim bývalo ušetřilo mnohá trápení. Právě tyto reakce se staly pro autorku podnětem k napsání Tiché síly.

 

Jak podtitulek Tajné přednosti introvertních dětí napovídá, jedná se o knihu určenou především introvertním dětem a dospívajícím, jejich rodičům a lidem, kteří s nimi přicházejí do kontaktu v rámci zaměstnání. Osobně si však myslím, že bavit bude každého, koho dané téma zajímá, a to bez ohledu na věk. Susan Cain sice v knize uvádí téma introverze zejména na příbězích dospívajících, ale celkové sdělení je zajímavé a podnětné i pro čtenáře, kteří ze školních lavic už „před nějakým tím pátkem“ vyrostli. 

 

Kniha Tichá síla velmi zřetelně čerpá z autorčiny dříve vydané knihy Ticho. Obsah některých kapitol je prakticky totožný, i přesto jsem se při čtení nenudila. Na rozdíl od dříve vydaného Ticha uvádí Susan Cain v Tiché síle mnohem více reálných příběhů. Kniha má rychlejší spád, kapitoly jsou kratší a „údernější“.  Jiná je i celková struktura, knihu tvoří čtyři části představující různá prostředí, ve kterých se děti a mladiství nejčastěji pohybují: škola, společenský kontakt, koníčky a domov. Každá část je pak dále rozdělena do kapitol a podkapitol pojednávajících o určitém konkrétním tématu.

 

Tichá síla zaujme především čtenáře, kteří se tématem introverze a extroverze zatím hlouběji nezabývali. Ostatní v ní příliš nových informací nenajdou. Pokud však máte náladu na knížku plnou milých inspirativních příběhů a autorčina laskavého pohledu na svět, určitě s Tichou silou nesáhnete vedle.

 Název knihy: Tichá síla: Tajné přednosti introvertních dětí

Autor: Susan Cain

Překlad: Ondřej Fafejta

Nakladatelství: Portál, s. r. o.

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2018

Vydání: První

Počet stran: 232

ISBN: 978-80-262-1367-3

Ediční řada: –

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení