Recenze: Odborná literatura

Recenze: Jan Sovák – Příběh života

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Akademický malíř Jan Sovák (1953) je v současnosti považován za jednoho z nejlepších paleoartistů neboli kreslířů pravěku. Tento rodák z Tábora, který v současné době žije v Kanadě, se od mládí zajímal o pravěk, čerpal inspiraci především v osobnosti a tvorbě Zdeňka Buriana, s nímž v mládí konzultoval své kresby. Vytváří rekonstrukce pravěkého života, na kterých spolupracuje s významnými paleontology, byl ilustrátorem Crichtonova Jurského parku, jeho ilustrace se objevily i ve dvanácti vzdělávacích filmech Discovery Channel Worldwide. V České republice je spoluautorem například Atlasu fauny České republiky či Encyklopedie naší přírody. Pracuje klasickými výtvarnými technikami, které v poslední době obohacuje o digitální technologie.

 

pribeh-zivota12. května 2018 osobně pokřtil na veletrhu Svět knihy svou novinku Příběh života, kterou vydalo nakladatelství Slovart. Podle slov autora vznikala kniha asi dva roky a zachytil v ní ve zkratce vývoj života na naší planetě. Po ohromném úspěchu Jurského parku se pozornost soustředila především na dinosaury, ale Jan Sovák komplexně představuje širokou škálu organizmů, které se v průběhu vývoje na Zemi vyskytly, a systematicky zachycuje jejich vývoj a výskyt.

 

Objemná a výpravná kniha je kombinací populárně naučného textu a encyklopedie. Text je členěn na kapitoly odpovídající jednotlivým časovým obdobím, přičemž na začátku každé kapitoly je po straně tabulka všech etap vývoje kvůli přehlednosti. Následuje charakteristika období a klíčové momenty v jeho průběhu, jako například změny klimatu. Autor také uvádí významná naleziště fosilií a výrazné osobnosti z oblasti paleontologie související přímo s touto etapou vývoje. Podstatnou část každé kapitoly tvoří nejdůležitější zástupci živočichů příslušného období, včetně jejich vyobrazení, stručné charakteristiky a místa výskytu. Všemu samozřejmě dominují skvělé ilustrace a celkové výtvarné řešení knihy. Posun, který zobrazení prehistorických živočichů zaznamenalo od doby Zdeňka Buriana, ocení laická, ale zejména odborná veřejnost. 

 

Jediná drobná výtka souvisí s jinou zvyklostí označování miliard. V úvodu knihy je použito slovo miliarda ve významu, v jakém se vyskytuje v anglofonních zemích, neodpovídá tedy českému vnímání. Nicméně tato naprostá drobnost nijak nenaruší celkový dojem z knihy.

 

 

 

Encyklopedie – a zejména ty dětské – občas trpí chaotičností, křiklavou barevností, k „roztomilým“ obrázkům je přiřazeno pár slov jako výstřižky z novin. Vydavatelé pak spoléhají zejména na předvánoční nákupní horečku, ve které se takový typ knihy snadno prodává. Naopak Jan Sovák přesně nadávkoval členění a množství informací, které kniha přináší. Mladší čtenáři nepochybně upřednostní zábavné listování a prohlížení obrázků, s přibývajícím věkem budou vnímat více textu. Kniha tak poroste s nimi. Dospělým čtenářům umožní krásnou návštěvu prehistorie, malou soukromou cestu do pravěku a v neposlední řadě i pýchu a hrdost, jací jsou Češi v tomto oboru pašáci. 

 

 

 

Název: Příběh života

Autor: Jan Sovák

Nakladatel: Slovart 

Stran: 180

Rok vydání: 2018

Vydání: 1. 

ISBN: 978-80-7529-548-4

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení