Recenze: Odborná literatura

Recenze: Rosie Blake – Život zn. Hygge

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Zachumlat se do deky a přečíst si příjemný román při svitu svíčky a s horkým nápojem. Vyobrazení domácí pohody při čtení knížky? Možná, ale současně i scéna v knize samotné. Autorka Rosie Blake se při psaní své nejnovější romance inspirovala současným fenoménem v oblasti životního stylu – skandinávským konceptem spokojeného života zvaným hygge. A o pohodovém přístupu k životu, užívání si maličkostí, pospolitosti, rozdávání úsměvů a samozřejmě i o lásce napsala knihu přinášející štěstí a pohodu Život zn. Hygge.Jak velká je šance na lásku u dvou zcela odlišných povah? Venkovské městečko Yulethorpe zažívá pošmourný, nevlídný podzim, stejně tak zasmušilí jsou i jeho obyvatelé. Hlavní ulice je prázdná, většina krámků a obchůdků je zavřená, jediný hostinec bojuje o přežití. A vypadá to, že i poslední otevřený obchod, hračkářství, brzy skončí také, protože jeho excentrická majitelka Luisa už nemá sílu bojovat s nezájmem zákazníků. Jenže poté se v městečku objeví mladá Dánka jménem Klára.

Klára chce původně zůstat jen pár dní, porozhlédnout se po krajině a zase se vydat dál, ale hned první večer se seznámí s Luisou, která se právě rozhodla, že sbalí kufry a vyrazí do Španělska. Klára se ani nenaděje a už se stará o Luisin byt, nevychované zvířectvo a hračkářství. Netrvá dlouho a díky jejím novým nápadům podle hygge a přátelské povaze se krámek stává středobodem celého městečka.

V Yulethorpu se náhle objevuje i Luisin syn Joe. Úspěšný burzovní makléř ve značkovém oblečení, s telefonem u ucha a laptopem v klíně. Příchod mladé Dánky ho zaskočí a hned ji podezřívá z nekalých plánů. Copak někdo může pracovat tak tvrdě, vykouzlit tolik pohody a bez nároku na odměnu? Rozhodne se proto dům tajně prodat.

Klára si zase mezitím vezme do hlavy, že Joea trochu předělá k obrazu svému. Joeův přístup i životní styl je opak hygge, Joe je pragmatický, výkonný a neumí se radovat z drobných životních radostí.  Joe a Klára nemají na první pohled téměř nic společného, ale přece jen něco je svede dohromady. I Klára má své tajemství. Mají šanci najít opravdové štěstí? A najdou ho spolu?

Ze začátku mě ke knize nejvíc přivábila líbivá obálka. Musím přiznat, že s grafickou úpravou obálek teď nakladatelství Jota rozhodně boduje. Co se týká obsahu, román Život zn. Hygge je pohodová oddechovka na prázdniny nebo na dlouhý večer u krbu. Příběh příjemně plyne a pohladí. Nečekejte složitou zápletku ani dramatické chvíle, skoro jako by se román sám inspiroval skandinávským konceptem hygge, prostě se jen tak odvíjí a přináší pohodu a klid.

Po pravdě úvod je až tak poklidný, že jsem se do jeho pomalého tempa musela chvílí vžívat. Trošku mě nudila předvídatelnost příběhu i spousta příliš detailních popisů, ale knihu jsem neodložila. Román dýchal pohodou a současně v něm byly i skvělé momenty – např. papoušice Lady, která citovala fráze z různých filmů a seriálů a perfektně tím dokreslovala dialogy hrdinů. Pokud od knihy nečekáte nic převratného, ale jen příjemně strávený čas nad knihou, milou inspiraci do každodenních dnů a nádech romantiky, tak je to rozhodně dobrá volba.

Hlavní postavy mi připomínají Bridget Jonesovou a Marca Darcyho. Hlavní hrdinka Klára sice není tak střelená, ale má v sobě víru v lidi, naději v hezké zítřky a takovou tu sluneční pohodu. Joe je zase odměřený panák, který působí dost neproniknutelně, ale má citlivou duši a ochranitelské instinkty. Příběh se odehrává v Británii, tentokrát ne v Londýně, ale v malebném venkovském městečku, což je moje oblíbené prostředí. Velmi se mi líbilo i vykreslení vedlejší postavy Rózy – staré drzé ochechule, která dodávala příběhu dynamiku. 

Autorce se navíc výborně podařilo zachytit prožívání hygge a atmosféru, která může v domově lidí i v jejich životech zavládnout, pokud se konceptem hygge budou řídit. Bylo příjemné sledovat, jaký účinek měla Klářina přívětivá povaha na lidi kolem ní. A co vše tedy potřebujete ke spokojenému životu? Teplé deky, tlusté ponožky a svetr, horké nápoje, svíčky, dlouhé procházky přírodou, zpomalení, radost, pospolitost, posezení s přáteli nad domácí kuchyní, rodinu, lásku a také práci, do které můžete dát své srdce a uplatnit v ní svůj talent.

Kniha Život zn. Hygge zahřeje na duši a zklidní po náročném týdnu v práci. Díky ní si zopakujete hlášky z televizních pořadů a naučíte se pár slov dánsky. Zažijete pravou atmosféru hygge a možná i oživíte pár snů z dětství, kdy hračkářství bylo středobodem vašeho vesmíru. Knížka je zkrátka určena pro každého, kdo očekává pohodovou milou jednohubku ke čtení.


Život zn. Hygge
Autor Rosie Blake
Překlad Vanda Senko Ohnisková
Nakladatelství Jota
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 360
ISBN/EAN 978-80-7565-304-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení