Recenze: Odborná literatura

Recenze: Stanley Milgram – Poslušnost vůči autoritě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

 „Jsem svým pánem. Možná občas neodolám chuti na čokoládu, ale v důležitých věcech jednám podle vlastní vůle. Druzí moje názory sice ovlivňují, ale nakonec se rozhoduji sám za sebe. A nikdy, za žádných okolností a v žádném případě, by mě nikdo nedonutil úmyslně ublížit nevinnému člověku.“ S tímto výrokem by pravděpodobně souhlasila většina z nás. Nejen mnohé vědecké studie, ale především historické události však ukazují, že otázka svobodné vůle je poněkud složitější.


knihaHrůzy druhé světové války zanechaly v lidech mnoho otázek. Jednu si začal klást i Stanley Milgram, významný sociální a experimentální psycholog, ale především také mladý Žid, který měl to štěstí, že se narodil ve Spojených státech amerických. Jak je možné, že Němci tak snadno uposlechli rozkazů nacistické autority a dopustili zrealizování „konečného řešení židovské otázky“? Mohl by se holocaust navzdory kulturním i historickým odlišnostem odehrát i v jeho zemi? A tak se Stanley Milgram stal prvním, kdo začal v kontrolovaném prostředí laboratoře zkoumat podstatu poslušnosti vůči autoritě. Díky stejnojmenné knize Poslušnost vůči autoritě se mohou s podrobnostmi tohoto obsáhlého a nesmírně zajímavého výzkumu seznámit i zvídaví čtenáři.

Milgramův výzkum patří mezi poměrně dobře známé. O studii, ve které pokusné osoby v domnění, že se účastní studie o vlivu trestů na paměť a učení, udílely bez zaváhání elektrické šoky nevinnému člověku, pravděpodobně slyšela většina z nás. Skutečná podoba a průběh experimentu bohužel často bývají jak v důsledku zjednodušení, tak pro dosažení větší dramatičnosti, velmi zkreslené. Díky nakladatelství Portál a publikaci Poslušnost vůči autoritě se nyní můžete o této nesmírně zajímavé studii dozvědět veškerá fakta i vy.

Pro mě osobně je však tato kniha nejen o zajímavých faktech, ale především o otázce, která se vám při čtení začne bezděčně a čím dál častěji vynořovat v hlavě: „A co já?“ Protože zamyslíme-li se nad dlouhou a ponurou minulostí lidstva, zjistíme, že více ohavných zločinů bylo spácháno ve jménu poslušnosti než ve jménu revolty. (str. 20) Tendence poslouchat autority je v každém z nás zakořeněná mnohem hlouběji, než si uvědomujeme. Je však veliký rozdíl mezi tím, kdy automaticky ctíme zákony, hlásíme se ve škole, aby nám učitel dal prostor mluvit, nebo plníme úkoly, které nám v zaměstnání přidělil šéf, a případy, ve kterých na rozkaz autoritativně působící osoby zapomínáme na vlastní morální zásady a jednáme proti samotné lidskosti. Knihy jako Poslušnost vůči autoritě nám pomáhají si tyto skutečnosti uvědomit a začít se sami sebe ptát, jestli skutečně každá autorita, která na nás působí, je dobrou autoritou a jestli se jejími pokyny chceme řídit.

Ačkoli je kniha odbornou studií, čte se velmi lehce. Autor používá jednoduchý srozumitelný jazyk, který ocení především čtenáři z řad laické veřejnosti. Svou strukturou mi kniha trochu připomínala diplomovou práci – přehledné členění kapitol, přesné definování výzkumných metod, doslovné přepisy rozhovorů se zkoumanými osobami, srovnávání získaných dat mezi sebou, atd. Po obsahové i formální stránce tedy knihu považuji za velmi povedenou. Pokud se zajímáte o psychologii, kladete si podobné otázky jako autor, nebo je vám zkrátka téma ovlivnitelnosti člověka blízké, mohu vám Poslušnost vůči autoritě vřele doporučit.

Ukázka:

V závěru diskuse pan Gino shrnuje, co si myslí o svém působení v experimentu. „Dokud jsme neotevřeli ty dveře, opravdu jsem byl přesvědčený, že ten člověk je mrtvý. Když jsem ho uviděl, řekl jsem: Bezva, to je skvělé. Ale netrápilo by mě, kdybychom ho našli mrtvého. Udělal jsem svou práci.“

Oznamuje, že v následujících měsících ho myšlenky na experiment nijak netrápily, byl jenom zvědavý. Vzpomíná si, že když obdržel závěrečnou zprávu, pomyslel si: „Jsem přesvědčený, že jsem se choval správně a poslušně, a plnil jsem příkazy, jako to dělám vždycky. Tak jsem řekl ženě: Tady to máme. A myslím, že jsem odvedl dobrou práci. Ona řekla: A co když je ten člověk mrtvý?“

Pan Gino odpověděl: „No tak je mrtvý. Já jsem odvedl svou práci!“ (str. 107)


Poslušnost vůči autoritě
Autor Stanley Milgram
Překlad Hana Antonínová
Nakladatelství Portál
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 240
ISBN/EAN 978-80-262-1238-6
Ediční řada Klasici

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení