Recenze: Odborná literatura

Recenze: Anna Křivánková, Antonín Tesař, Karel Veselý – Planeta Nippon

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Vnímat japonskou popkulturu v celé její šíři není pro Evropana jednoduchou záležitostí. Kořeny, z nichž vychází, nám jsou příliš vzdálené a v některých aspektech nepochopitelné. Planeta Nippon, kniha, pod níž jsou podepsáni Anna Křivánková, Antonín Tesař a Karel Veselý, si dává za úkol alespoň částečně vnést světlo do této problematiky.

planeta-nipponAutoři rozdělili text do jedenácti hlavních oddílů, věnovaných jednotlivým aspektům japonské populární kultury. Postupně se tedy věnují různým typům médií, počínaje kreslenými příběhy, filmem a počítačovými hrami, nevyhýbají se však ani životnímu stylu, odrážejícímu se v oblékání a účesech.


Na problematiku je však možné pohlížet i z jiných úhlů a popsat inspirační zdroje, objevující se na stránkách komiksů nebo jako náměty filmů. I těm se autorská trojice věnuje, podařilo se jim vyhmátnou ty nejdůležitější, které sice známe i z našeho prostředí, jejich chápání je však v některých případech významově poněkud posunuté. Jako příklad může sloužit kodex cti, v japonském prostředí hluboce zakořeněný, v našem stojící spíš na virtuální úrovni – akceptujeme ho pouze do chvíle, dokud nenaruší naše pohodlí.


Zvláštní a velmi obsáhlá kapitola je věnovaná erotice a pornografii. I když se tato tématika přesouvá v posledních letech stále více do světa internetu, zůstává i obsahem tištěných kreslených publikací, umožňujících vysokou míru stylizace i zobrazení toho, co by s živými modely hraničilo se zákonem. Autoři neopomíjejí vzájemné ovlivňování japonské kultury kulturou evropskou.


Planeta Nippon obsahuje velký počet informací, které není jednoduché vstřebat ani zhodnotit jejich relevanci, pokud nemá čtenář v této oblasti dostatek vědomostí. Text se vzpírá „normálnímu“ čtení a rozhodně není potřeba číst kapitolu po kapitole zejména proto, že každá tvoří relativně uzavřený celek. Pokud však patříte mezi málo informované o japonské kultuře, připravte se obrovské množství nových pojmů, v nichž se budete velmi těžce orientovat. Částečně může pomoct rejstřík na konci knihy, který ovšem není rozdělen na jmenný a věcný, což by asi přehlednosti prospělo.


Co však vnímám jako vážný problém, je hustota textu na stránce. Písmo je poměrně drobné a špatně se čte. V kombinaci s tím, jakou pozornost vyžaduje tématika, je čtení dost náročné. Obrazová příloha, barevná i černobílá, dobře doplňuje informace, ale to je samozřejmostí, bez níž by se publikace podobného typu neobešla.


Po přečtení Planety Nippon se nestanete odborníkem na japonskou popkulturu, pokud jste jím již nebyli. Je to však velmi komplexní průvodce, který vystačí na velmi dlouho dobu. V současnosti, kdy je možné mnohé filmy, o nichž je v knize řeč, shlédnout na internetu a některá nakladatelství nám již dokážou zprostředkovat potěšení z umění japonských kreslířů, je možné s Planetou Nippon pracovat a pomalu pronikat do tajů japonské společnosti. I když, jak jsem už na začátku uvedl, nás od japonského myšlení dělí masivní bariéra, je možné, právě díky knihám jako Planeta Nippon, za ni alespoň na chvíli nahlédnout.


Planeta Nippon
Autor Anna Křivánková, Antonín Tesař, Karel Veselý
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 312
ISBN/EAN 978-80-7449-491-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Komentáře   

 
Trops
+1 Odp.: Přitažlivost japonské popkulturyTrops 2018-02-16 16:28
ANNA Křivánková, ne Jana.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří Lojín
+1 Odp.: Přitažlivost japonské popkulturyJiří Lojín 2018-02-17 20:32
Fuj, taková hrozná chyba! Děkuji za upozornění, hned to opravím.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 Odp.: Přitažlivost japonské popkulturyMarta Šimečková 2018-03-06 15:53
Žhavá novinka: kniha byla nominována na ocenění Magnesia Litera v kategorii Publicistika. Uvidíme, jak to dopadne.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení