Recenze: Odborná literatura

Recenze: Peter Wohlleben – Slyšíš, jak mluví stromy?

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
5

Pojďte spolu s Petrem Wohllebnem odhalit tajemství lesa a jeho obyvatel v nové publikaci určené i těm nejmladším.


slysis-jak-mluvi-stromy?V listopadu 2016 vyšla v nakladatelství Kazda neobyčejná kniha Tajný život stromů, ve které nám autor Peter Wohlleben odhaluje kůrovitou tvář stromů schopných cítit bolest, vzájemně si pomáhat a komunikovat, dokonce určitým způsobem i myslet nebo vnímat čas. Rok na to následoval další bestseller Citový život zvířat, ve kterém se dozvídáme o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. Paralelně s těmito knihami však vychází i další publikace, z nichž je jedna určená těm nejmladším – Slyšíš, jak mluví stromy?


Titul Slyšíš, jak mluví stromy? se od zmíněných bestsellerů liší ledasčím, ale jedno mu zůstává společné, i tato kniha nám ukazuje fascinující život lesa. Od drobných půdních tvorečků přes užitečné vlky a samým troubením chraptící jeleny, až k zdánlivě pasivnějším stromům, ať už k společenským, nebo samotářským. Čím je kniha odlišná, je přizpůsobení čtenáři – v tomto případě dětskému.


Hned z titulní strany čiší hravost. Do fotografie lesa je zasazen malovaný buk, na kterém sedí malovaná sova se zvídavým pohledem, opírá se o něj veverka a u jeho paty nás sleduje roztomilá liška. Nejen tato zvířátka nás knihou provází, najdeme v ní i jiné tvory, včetně psa se šálou a hrníčkem čaje v tlapkách. Kromě nich je v publikaci i bohatý a kvalitní fotografický doprovod.


Vedle hravější vizuální stránky tu na děti čekají kvízy – věděli jste například, že na kilometr čtvereční žije více jestřábů v Berlíně než v lese? – či zajímavosti a experimenty na způsob „Vyzkoušej si sám“. Autor například popisuje, jak si udělat z pryskyřice žvýkačku, jak zatroubit jako jelen v říji nebo jak vyfukovat bubliny z březového polínka.


Samotný způsob, jakým Peter Wohlleben informace předává, je poutavý. Píše srozumitelně a humorně, nezahlcuje nás informacemi, obrací se přímo na čtenáře. Však má Peter Wohlleben s komunikací s mladšími čtenáři bohatou zkušenost. Řídí ekologické lesní hospodářství v Německu, regionu Eifel v Porýní, kde usiluje o návrat pralesů, a své znalosi se kromě publikací snaží předávat dál také na neobvyklých lesních toulkách přírodou v rámci Lesní akademie, kterou založil v roce 2016. Jeho toulek se zúčastňují právě i ti nejmladší, z nichž některé můžeme vidět na doprovodných fotografiích.


Na první prolistování zaujmou i samotné názvy kapitol: Jak stromy dýchají? Čemu se učí mladé stromky? Mají v lese internet? Co dělají stromy v noci? Umí stromy mluvit? A jak hovoří divoké kočky a jeleni? Má každé zvíře rodinu? Kdo se vejde do listu? Proč se nás tolik zvířat bojí? Jsou vlci nebezpeční? A další. Vidíme, že Peter Wohlleben pojal les komplexně od zvířat po rostliny.


Přestože se může zdát, že je kniha Slyšíš, jak mluví stromy? určená primárně dětem, není tomu tak. Hloubka i rozsah informací spolu s hravým vizuálním provedením a srozumitelností může oslovit i dospělé čtenáře. Ideální by mohla být třeba nejen pro rodiče zvídavých dětí, kteří přemýšlí, jak jim otevřít tajemný svět přírody, nebo pro pedagogy v (lesních) školkách i školách.Název knihy: Slyšíš, jak mluví stromy?
Autor: Peter Wohlleben
Překlad: Magdalena Havlová
Nakladatelství: Kazda
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 128
ISBN/EAN: 978-80-906819-4-1

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení