Recenze: Odborná literatura

Recenze: Scott Kelby – To nejlepší z Digitální fotografie

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Kdo by neznal Scotta Kelbyho. Svými vtípky, přátelským přístupem a jasnými, stručnými radami bez zbytečné teorie si nejspíš získal nejednoho nadšence do fotografie. Přesně deset let po vydání první publikace ze známé série Digitální fotografie ji nakladatelství Zoner Press završuje shrnujícím dílem To nejlepší z Digitální fotografie. Co vám může kniha nabídnout a má smysl si ji kupovat, pokud máte předchozí díly ze série?


knihaKdyž porovnám novou publikaci s Digitální fotografií 2, o které jste si mohli na portálu VaseLiteratura.cz přečíst recenzi před třemi lety, shodují se tematicky v sedmi kapitolách z celkových čtrnácti. Ne, že by byly kapitoly identické, Scott Kelby výběr zúžil a doplnil radami z dalších dílů, díky čemuž i přes větší počet kapitol zůstává téměř stejný rozsah stran. V knize To nejlepší z Digitální fotografie se tak podobně jako v Digitální fotografii 2 setkáme s okruhem rad, jak používat blesk jako profíci, jak fotit ve studiu, na cestách, krajinu, portréty a svatby jako profíci, nechybí ani profesionální tipy, jak získat lepší fotky a fotorecepty pro snímky s velkým S, pochopitelně s obměnou fotografií. Začátečníky možná potěší kapitola Přechod k digitální zrcadlovce a Deset věcí, které by měl každý vědět. Oproti druhému dílu nás Scott Kelby také seznamuje blíž s objektivy, dává nám rady, jak pracovat s ostrostí snímků, jak fotit sport a vše ostatní jako profík. Ale to není mnoho.

Jak napovídá sám titul, nová publikace Scotta Kelbyho je výběrem těch nejlepších rad z předchozích pěti knih. Těžko říct, podle jakého klíče autor rady vybíral a proč je považuje za nejlepší, o tom se nezmiňuje. Snaha udělat výtah z pěti knih plných dobrých rad vyvolává odůvodněné obavy, že taková publikace bude nutně brouzdat po povrchu, anebo naopak vycítíme křečovitou snahu proměnit tři stručné a jasné tipy v jeden rozsáhlejší a nepřehledný. Obě tyto obavy se částečně naplňují.

O povrchnosti jsem se už okrajově zmínila. Když se vedle stručných a přehledných rad, často graficky rozdělených rámečkem s extra tipem nebo jednotlivými kroky, najednou setkáme s polovinou strany nahuštěného a nepřehledného textu (např. u fotografování vodopádů, zvířat, měst při západu slunce a mnoha dalších), tak to náhle nevypadá jako rada kamarádovi, který se na vás právě obrátil a vy ho nechcete zahlcovat zbytečnostmi, jak Scott Kelby své rady prezentuje. Aneb méně je více. Těžko mu to mít za zlé, výběr z pěti knih je oříšek, ale proč se ho tedy snažit rozlousknout?

Možná nás chtěl Scott Kelby prostě znovu pozdravit, říct nám pár vtípků ve svých pověstných úvodech kapitol, možná se chtěl ujistit, že na sobě nepřestaneme pracovat. A koho by snad odradilo pět nadupaných publikací, nabízí mu pomocnou ruku jednou shrnující. Ať už je to jakkoli, pravdou zůstává, že Scott Kelby dává svým čtenářům skvělé rady. A když mu odpustíme těch pár chybiček, nebudeme zklamaní.

A tak, pokud vám chybí nějaký ten zkušenější kamarád, zasvěcenější fotograf, který by vám poradil, seznamte se se Scottem.

Název: To nejlepší z Digitální fotografie
Autor: Scott Kelby
Nakladatelství: Zoner Press
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran 288
ISBN  978-80-7413-356-5

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení