Recenze: Odborná literatura

Recenze: Jiří Mazánek – Rozpravy o tantře: Duchovní základy i praktická cesta

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Tantra – slovo, o jehož významu má v dnešní době prakticky každý člověk západního světa zcela jasnou představu. Ve většině případů se však tato představa omezuje na jakýsi nadpozemsky krásný sex, který nabízí jako bonus pocit propojení s duchovnem. Mnoho lidí si také vzpomene na tantrické masáže, kdy si člověk může zakoupit nevinně se tvářící rozkoš a uvolnění. Tento obraz tantry bohužel pomáhají tvořit také mnozí duchovní učitelé, kteří pod heslem „nabízej to, co zákazník chce“ začali tantru vykládat jako starobylou nauku o sexu. Sexuální energie skutečně hraje významnou roli, jenže jak už to tak bývá, ono to s tou tantrou není tak jednoduché. Díky publikaci Rozpravy o tantře zkušeného učitele jógy a tantry Jiřího Mazánka však může nyní do tajů této starobylé nauky nahlédnout i český čtenář.


rozpravy-o-tantreTantru lze chápat dvěma způsoby. Především jako nit či vlákno, které spojuje velké množství oddělených postupů a procesů v jeden celek. Všechna tato cvičení a postupy mohou existovat odděleně, ale teprve propojí-li se navzájem, dostávají zcela jiný význam a dosahují jiných výsledků. Jednodušeji řečeno se tantra snaží „pochopit mnohem více“. Dále si lze pod tantrou představit pavučinu, která symbolicky propojuje veškerá vlákna a umožňuje uvědomování si všeho, co se kdekoli v této pavučině děje. Jde tedy o jakousi symboliku nadvědomí, kosmického vědomí, uvědomění si skutečnosti, že sice každý máme své individuální vědomí, ale zároveň jsme součástí celku.

Už na pouhé definici tantry můžeme vidět, že se nejedná o nic jednoduchého. Tantra je ve skutečnosti velmi složitá holistická neboli celostí cesta, na kterou se nemůžeme vydat bez pomoci gurua, duchovního učitele. Cílem této disciplíny potom v žádném případě není sexuální či jiné uspokojení sebe sama, ale osvícení ve smyslu probuzení, spásy či vymanění se z pout omezeného lidského vnímání. Pro tantru – jako indickou nauku – je samozřejmě typická práce s čakrami.

Kniha Rozpravy o tantře určitě není pro žádného senzacechtivého čtenáře. Naopak se jedná o poměrně náročnou literaturu. Troufám si tvrdit, že se za chvíli začnete ve všech těch pojmech a cizích slovech ztrácet obdobně jako já. Pokud vás však zajímají orientální nauky, chcete se dozvědět více třeba o tom, jaký význam má jóga nebo jak to s těmi čakrami vlastně je, bude vás tato kniha bavit.

Naše tělo, aby mohlo žít v projeveném světě, musí být vybaveno orgány vnímání (džňánéndrije), které na tyto vjemy reagují. Obvyklá reakce je ta, že se nechávají vjemy strhnout a v mysli tak vznikají přání. Když se nemohou z různých důvodů tato přání naplnit, vzniká v nás nespokojenost, naštvanost, smutek či stres. Toto vše samozřejmě zabraňuje ovládnutí mysli a duchovní cestě jako takové. Proto je prvním úkolem dokázat rozlišovat to, co je pro nás důležité, a tím ostatním se nezabývat: to znamená nereagovat na to svými vnitřními smysly (džňánéndriji). Reakce našich smyslů se totiž dále přenáší do orgánů činnosti (karméndrijí), které následně začnou nesprávně a pro nás zbytečně jednat.
Podle této schopnosti rozlišovat podstatné od nepodstatného vybírá guru žáky a určuje, zda jsou vhodní pro cestu tantry. Žáci se následně dělí do více skupin. Pro některé není tantra vhodná vůbec a takoví by se jí neměli zabývat, protože by jen posilovali žádosti svých smyslů a tím by si spíše uškodili. Bohužel je právě těchto zájemců o tantru nejvíce. Další žáci se budou zabývat především tělesnými cvičeními, aby ovládli své tělo a očistili orgány činnosti. Tím se zvětší jejich životní energie (prána) a časem budou schopni přistoupit k soustřeďování.
Pouze ti, kteří zcela ovládnou svou mysl a nejsou strhávání jejím chtěním, mohou pod vedením gurua cvičit v páru s šakti. Skutečný guru (sat guru) totiž nikoho jiného k takovým cvičením nepřipustí. (Str. 26 - 27)

Název knihy: Rozpravy o tantře: Duchovní základy i praktická cesta
Autor: Jiří Mazánek
Nakladatelství: Grada Publishing, a. s.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: První
Počet stran: 207
ISBN: 978-80-271-0380-5


Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení