Recenze: Odborná literatura

Recenze: Robert Vlach – Na volné noze

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Práce na volné noze s sebou nese velký kus nejistoty a nedostatku zkušeností. S dalšími a dalšími roky získáváte sebevědomí a zkušenosti a často to je opravdu metoda pokus-omyl, případně odkoukávání od zkušenějších. Robert Vlach jako mnohaletý provozovatel prvního portálu pro „volnonožce“ nyní přichází s knihou, kterou lze bez jakékoliv nadsázky nazvat biblí samostatných profesionálů!

 

na-volne-nozeLidé se smyslem pro pořádek a jistoty v této knize ocení perfektně poskládané kapitoly. Najdete tu úplně všechno – psychické zvládání této práce, motivaci, relaxační metody, praktické tipy pro práci, možnosti, jak zabránit prolínání osobního života do pracovního, pokud pracujete z domova, až po ryze podnikatelské záležitosti, jako například jak vést efektivně účetnictví, zabezpečit web, účet, email nebo jak nakládat s neplatiči či ještě lépe se jim úplně vyhnout.

Vlastní zkušenosti jsou k nezaplacení

Často se mi ani nechtělo věřit, že se autor podělil o znalosti a zkušenosti, ke kterým jiní freelanceři docházejí neskutečně dlouho, tvrdě a po trnité cestě, ale mnohdy k nim nedospějí vůbec. K některým jsem nakonec sama došla, některé byly těsně před vyřešením, v čemž mi tato kniha pomohla, a jiné se mne třeba netýkají. Zatím? Jak mnohovrstevnaté je toto specifické povolání, tak mnohovrstevnatá je tato kniha. Najdete v ní – a to říkám s pokorou -  opravdu všechno, co vás při práci freelancera může kdy napadnout. Objeví v ní poučení a chytré tipy i ti, kteří se nějaký ten rok už touto džunglí protloukají. Všechno je navíc uzpůsobeno poměrům v České republice, takže si troufám tvrdit, že tato kniha bude mít platnost minimálně dalších deset let. Pak už se domnívám, že by mohly nastat i nějaké zásadnější změny v mediální komunikaci a kdoví, kde živnostníci v té době budou.

Nadčasová publikace, která učí nemarnit příležitosti

Máte při podnikání málo odvahy? Bojíte se riskovat? Tady se dozvíte, tak nějak podprahově a jen mezi řádky, že je to škoda, protože lépe zažít neúspěch, než promarnit příležitost. Lépe využít intuici v kombinaci s logickým uvažováním, než podlehnout strachu nebo nátlaku okolí. Vlastní zkušenosti autora ukazují, že i on si prošel mnohými nezdary a že velkou roli v jeho úspěchu hraje i rodina, zázemí, a především dobrá organizace práce, která má jedno specifikum – je to měňavka. Co vyhovuje dnes, nemusí vyhovovat zítra. A je to úplně normální…

Lidská stopa v knize jí dává čtivost a čtenářům dychtivost neustoupit ze svých snů i ve chvílích, kdy nad nimi stojí černá mračna dočasného neúspěchu.

Pojďme se začíst:

Každá práce je jiná. Jinak musí se svým časem hospodařit stolař, který dělá pomalou a fyzicky náročnou práci, jinak programátor, který se potřebuje plně soustředit a po pěti šesti hodinách je zcela vyčerpaný, a jinak projektový manažer, který neustále přepíná kontexty a do toho pružně reaguje na e-maily, aby nezdržoval chod týmu pomalou odezvou.
Problém je, že jako nezávislí profesionálové a podnikatelé jsme někdy tohle všechno dohromady. Pracujeme hlavou, ale u něčeho musíme být osobně a spolupracujeme v týmech. Jsme boss, expert i holka pro všechno v jednom…"

Název knihy: Na volné noze
Autor: Robert Vlach
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 755
ISBN978-80-7555-015-6

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení