Recenze: Odborná literatura

Recenze: Roger Rougier – Trénujeme logické myšlení

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Poslouchali jste v poslední době naši politickou, právnickou, uměleckou či televizní „elitu“? A nechyběla vám v jejich vyjádřeních logika? Pak nejspíš nečetli knihu Rogera Rougiera Trénujeme logické myšlení, kterou letos vydalo nakladatelství Portál.


Trénujeme logické myšlení: pro děti od 9 letKnihu, či spíš obsáhlejší sešit, jsem zamýšlel dát svému nejstaršímu synovi do nemocnice, aby se na nějakou dobu zabavil. Děti nás ale umí vždy, a zejména když to nejméně čekáme, zaskočit. Za pár dní hlásil, že už má knihu přečtenou, rébusy rozluštěné, a jestli bychom mu nepořídili od stejného autora předchozí titul Rozvíjíme logické myšlení. Jaká tedy kniha je

Knížka obsahuje 50 úloh a je rozdělena do osmi celků podle oblastí, využívaných k řešení úloh, například dedukce (ze souborů, řad, dvojic, …), kombinace více prvků a přesné určování v čase, prostoru nebo textu. Pro lepší práci s textem jsou jednotlivé celky barevně odlišeny. Na konci každého bloku je závěrečná tajenka, klíč k jejímu řešení je ukryt ve výsledcích předchozích kapitol.

Každá strana má strukturu, kterou autor zachovává v celé knize. Záhlaví stránky je vyčleněno pro číselné označení hádanky a její název. Jak bylo řečeno, nadpis je barevně odlišný pro daný celek podle toho, o jaký tematický okruh se jedná. Následují popis situace, obrazový podklad, položení otázky, nápověda a v zápatí řešení úlohy.

Jako mírně řečeno problematické vnímám některé nápovědy a zadání, která postrádají srozumitelnost. Například rada z 24. hádanky „barva týmu není stejná, jakou mají třešně“, mi připadá přinejmenším zvláštní a v knize hádanek rozvíjejících logiku tak trochu nemístná. U 18. hádanky není zcela jednoznačné zadání, které – podle mého názoru - vede k několika různým výsledkům. Jako další příklad bych uvedl, že jsem příliš neporozuměl vysvětlení odpovědi u 34. hádanky, ale to může být chyba na mé straně. A už jen drobnost z 47. Hádanky, vteřina není jednotkou časovou, ale úhlovou.

Knih s různými logickými hádankami jsem viděl několik, některé byly zdařilejší, jiné ne, ale většinou byly zaměřené čistě na matematiku. Tato kniha se vymyká. Je jistě chvályhodné chtít od dětí udržet pozornost nebo porozumět psanému textu. V tomto ohledu si knížka jistě zaslouží pochvalu.

Ve výsledku na mě publikace působí rozporuplně. Na jedné straně ambice na procvičování logiky, úsudku a dedukce dětí je jistě úctyhodná, ale samotné provedení mě už tolik neuchvátilo. Na druhou stranu mému osmiletému synovi se kniha líbila a hledání řešení ho bavilo, i když musel občas vyhledat pomoc dospělého, protože si nebyl jist, zda zadání pochopil, nebo jestli se nedá vyložit více způsoby.

Trénujeme logické myšlení
Autor Roger Rougier
Překlad Martin Bedřich
Nakladatelství Portál
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 64
ISBN/EAN 978-80-262-1175-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení