Recenze: Odborná literatura

Recenze: Rebecca Rissmanová – Jóga pro tebe

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Snad každý z nás zaslechl slovo jóga. Někteří nevědí, o co se přesně jedná a jsou se svojí neznalostí spokojeni. A jiní by se rádi seznámili s jógou blíže a vyzkoušeli si pár cviků. Přesně pro takové čtenáře je určená publikace Jóga pro tebe Rebeccy Rissmanové, která je navíc roztomile ilustrovaná.

 

joga-pro-tebeKniha začíná příběhem, který má ukázat přínos jógy pro toho, kdo se jí zabývá. Po úvodu následuje teoretické seznámení s jógou, ale ve stručné podobě. Dojde na krátký výklad termínů a historie si také vysloužila krátký odstavec. Pro některé spočívá jóga zejména ve cvicích, a tak i Rissmanová popisuje několik cviků, které jsou rozděleny do dvou sestav, kterými se má dosáhnout odlišného výsledku. První sestava má zvýšit energii v těle, zatímco druhá je relaxační. Po představení cviků radí autorka, jak si správně zvolit kurz jógy. A jelikož je z čeho vybírat, jsou představeny i druhy jógy. Na závěr jsou popsány návody a výhody řízeného dechu, bdělé pozornosti (opak multitaskingu) a meditace.

Dost ale o tematickém řazení knihy. Jak tedy vlastně Rissmanová popisuje jógu? Autorka nabízí následující definici: Jóga je činnost, která dokáže lidem pomoci zlepšit tělesnou, duševní a citovou stránku jejich života. Při cvičení jógy jde o to, abys uvedla v soulad svou mysl, tělo i ducha. Pomáhá lidem pochopit, jak jejich duševní a citové zdraví ovlivňuje jejich fyzický stav a naopak. V józe hrají stav těla, mysli a ducha stejně důležitou úlohu, aby člověk dosáhl pocitu celkové pohody. (Str. 6)

Jak je možné si z ukázky povšimnout, autorka důvěrně promlouvá ke čtenářkám. Musím ještě dodat, že se autorka zaměřuje na mladší věkovou skupinu. Popisy cviků doprovázejí ilustrace (na stránkách nenajdete žádné fotky), které jsou podřízeny dívčímu vkusu. Jogínky cvičí na pastelových a bílých listech. Aby nebyla úplně vyjmuta mužská komunita, je na několika stránkách zobrazena postava, která nejspíš má svými křivkami a modrým oblečením představovat jogína. Vedle postaviček krášlí stránky i květované motivy.

Vždy jsem měla problémy s chápáním popisů cviků. A ani tato kniha, která je určená čtenářkám od 11 let, pro mě není výjimkou. Situaci mi neulehčilo ani ilustrace. Na každé stránce, které se věnují již zmíněným sestavám, je popsaný jeden cvik. Jeden cvik i většinou doprovází jedna relativně velká kresba. Osobně bych uvítala více menších obrázků, které by podrobněji dokumentovaly provádění cviků.

Jóga pro tebe se orientuje na mladší čtenářky. Autorka tak zvolila roztomilou grafickou úpravu, ale podává pouze základní informace o józe. Pokud hledáte publikaci, která vás stručně seznámí s jógou a několika cviky, je tato kniha dobrou volbou.


Jóga pro tebe
Autor Rebecca Rissmanová
Překlad Drahomíra Michnová
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 64
ISBN/EAN 978-80-253-3004-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení