Recenze: Odborná literatura

Recenze: Virginie Duplessyová – Dokonalá matka je mýtus

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Dnešní svět chce po matkách, aby byly perfektní. Musí umět dobře vařit, péct, postarat se o domácnost, umět zabavit své potomky, připravit jim dokonalé oslavy narozenin, kupovat jen ty nejkvalitnější hračky a přitom být krásnou manželkou a příjemnou hostitelkou. Není to ale na jednoho člověka trochu moc? Kniha Virginie Duplessyové Dokonalá matka je mýtus je příručkou pro všechny matky, které potřebují zvednout sebevědomí.


Dokonalá matka je mýtusAutorka ve své knize otevírá téma, o kterém většina žen mluví jen potichu, anebo vůbec. Postupně odkrývá tajemství toho, jak by se měla každá žena zachovat, když se setká s touto rádoby dokonalou matkou, a jak zachovat klid ve chvílích, kdy jsou její nervy na pochodu. Každá žena, která je matkou, ví, že i když se snaží ze všech svých sil, nelze být dokonalou. Někdy je to dané naší povahou, jindy osobností našeho andílka, v dalším případě musíte soutěžit s perfektní tchyní. Na konci dne se ale po tom všem shonu otočíte za sebe a poznáte, že důležitější než doma upečený koláč nebo perfektně uklizený dům je fakt, že vám vaše dítě poprvé řeklo, že vás má rádo, nebo se konečně naučilo samo jíst. Nikdo není dokonalý, a i když se mnohé z nás o to snaží, často končí zoufalé a samy, protože se s nimi buď nikdo nechce bavit ze strachu, že by mohlo být jejich mateřství a přístup k výchově shazováno, nebo se jejich manžel necítí ve sterilním domě jako doma a odejde za jinou. Nepřestávejte se snažit být tou nejlepší mámou, ale nepřehánějte to.

Spisovatelka Virginie Duplessyová je také matkou, a tak má zkušeností dost a dost. Ukazuje matkám, že ne všechno je zlato, co se třpytí. Poradí maminkám, které se cítí neschopné a zoufalé, především tím, že nakoukne pod pokličku toho tajného receptu údajných dokonalých matek. Upéct domácí koláč totiž není tak těžké, jak se na první pohled zdá. Uklizený domov nemusí být jen zásluhou nás samotných, ale bez ostychu si můžeme najmout profesionály, a perfektní make-up nemusí být vždy zárukou krásy.

Kniha zajisté pobaví všechny ženy, které si občas připadají nedokonalé. Možná jim příručka pomůže uvědomit si, že po světě nechodí dokonalí lidé, ale lidé, kteří mají své problémy a chyby. Dokonalost často vede k závisti a touha po bezchybnosti může vést rovnou do blázince. Proto si pamatujte, že vaše dítě vás miluje takovou, jaká jste. Je mu jedno, že nemáte upravené vlasy, sladěné oblečení či uklizenou kuchyň. Váš potomek totiž touží jen potom, abyste tu pro něj vždy byla, když potřebuje, pohladila ho, pochválila, políbila, vzala do náruče a usmála se na něj ve chvílích, kdy on to potřebuje.

Doporučuji všem úžasným matkám, které potřebují zvednout sebevědomí. Pamatujte, nejste na to samy. Každá z nás má občas chvilku, při které by sama potřebovala obejmout a pochválit za to, jak skvělou mámou je.

Ukázka
Hlídání se v jídle během těhotenství
Špinavá nespravedlnost?! Ne, nestydatá lež! Dokonalá matka je taky naprosto imunní vůči všem doporučením. Samozřejmě, že nekouří, nebo na to alespoň nemá chuť. Totéž platí o alkoholu!!! (Zdá se, že jí nechutná!) Když jsme my přestaly kouřit, okamžitě jsme přibraly deset kil a slintáme před každým řeznictvím. (A hop, na zadku máme ještě o dvě kila navíc!)
Ve skutečnosti si myslím, že dokonalá matka lže a že v noci vstává, dává si šampaňské, kouří doutníky a jí k tomu sýr a salám z farmářských trhů. (Str. 80)

Autor Virginie Duplessyová
Název Dokonalá matka je mýtus
Překlad     Jiří Žák
Nakladatelství    XYZ
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2016
Vydání    1.
Počet stran    246
ISBN    978-80-7505-490-6

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení