Recenze: Odborná literatura

Recenze: Scott Kelby – Tipy a triky pro Lightroom

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Jaký by měl být ideální lektor? Měl by rozumět do hloubky svému oboru, čerpat ze svých zkušeností a znalostí, měl by uspokojit naši zvědavost, mít nadhled a osobní přístup, měl by rozumět našim potřebám a informace nám předávat srozumitelně a přehledně? Scott Kelby obstojí v každém z těchto požadavků. Důkazem je nejen jeho nová kniha Tipy a triky pro Lightroom.

 

tipy-a-triky-pro-lightroomV roce 2013 vydalo nakladatelství Computer press publikaci Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 4, nedocenitelný tutoriál pro všechny, kteří se chtějí s programem na úpravu digitálních fotografií důkladně seznámit. Jedná se o bichli o 504 stranách, kterou Scott sepsal s humorem, díky kterému byste si klidně nastudovali i příručku o svařování.

Tři roky nato vychází u stejného nakladatelství publikace Tipy a triky pro Lightroom. Nejedná se již o obsáhlého průvodce, který by s námi krok za krokem prošel všemi zákoutími Lightroomu, ale o sestavu 230 stručných návodů, doplněných o screenshoty obrazovek, což přispívá rychlé orientaci.

Návody jsou roztříděny do 12 kapitol: import, úprava, ukládání a organizace snímků, přizpůsobení Lightroomu dle potřeb uživatele, používání štětců, postup při tisku, vytváření prezentace nebo fotografické knihy, speciální efekty a další užitečné informace. Jak má Scott ve zvyku, každá kapitola začíná úvodním slovem, které se samotnou kapitolou leckdy téměř nesouvisí. Scott si s námi chce prostě jen popovídat.

Málokdo ví, že nástroj Removal/Odstraňovač skvrn programu Lightroom původně vyvinul animátor Walt Disney při produkci originálního animovaného filmu 101 dalmatinů. Nástroj umožnil vytvořit scénu, kde z psí srsti odpadávají skvrny. (…) Abychom to tedy zkrátili, pracovníci studia se obrátili na společnost Adobe, protože často pracovali s Lightroomem. (…) Společnost Adobe tedy rychle vydala novou verzi Lightroom 4, kde byl uvedený nástroj k dispozici, a zbytek vyprávění již patří do historie filmu. Celý příběh by byl ještě poutavější, kdyby byl pravdivý. (…) Myslím, že jste se chytli na ,retroskopování´, co? Zbaštili jste to i s navijákem. Přiznejte se, že jste tomu na minutu věřili. (úvod ke kapitole Jak používat štětce, str. 109)

Tipy a triky pro Lightroom ocení především začátečníci, ale i ti, kteří s programem mají základní praktickou zkušenost a rádi by si rychle vyzkoušeli další vychytávky. Například Jak zajistit, aby soubor RAW více připomínal soubor JPEG, který se zobrazoval na displeji fotoaparátu. Nebo Jak přidat rámeček kolem fotografie, Jak spojit části panorámatu, Jak vytvořit fotografii HDR a jiné.

„Jak zobrazit rychlý náhled obrázku v šedé škále? Pokud vás zajímá, jak by určitý snímek vypadal v odstínech šedé, prostě stiskněte klávesu V. Tím zobrazíte černobílou verzi obrázku. Poté můžete přejít zpět k plnobarevné verzi dalším stisknutím klávesy V. Pokud se vám případně černobílá verze zalíbí, klávesu V již znovu nemačkejte a snímek zůstane černobílý.“ (str. 262)

Pro profesionální fotografy je přínosnější starší a obsáhlejší Kelbyho publikace. Kniha Tipy a triky pro Lightroom, byť je mladší, slouží jako předvoj, cesta k rychlé orientaci v programu, k odhalení jeho kouzla bez nadměrného množství informací pro začátek, aby pak fotograf postupoval zkušeněji obsáhlým tutoriálem. A mimoto je místem setkání a poklábosení se Scottem.

Název: Tipy a triky pro Lightroom
Autor: Scott Kelby 
Nakladatelství: Computer press
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2016
Vydání 1.
Počet stran: 272
ISBN/EAN 978-80-251-4669-9

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení