Recenze: Odborná literatura

Recenze: Elise Museles – WHOLE FOOD Energie pro zdravý životní styl

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Stává se vám, že stojíte před ledničkou či spíží a přemýšlíte, co dobrého si dát na zub? Pohledem minete ovesné vločky či banán a raději sáhnete po sušenkách? Myslíte si, že zdravé potraviny jsou nudné a nechutnají příliš dobře? Možná kniha plná zdravých receptů Energie pro zdravý životní styl od autorky Elise Muselesové změní vaše myšlení. To mé určitě změnila.


knihaV poslední době se roztrhl pytel s kuchařkami. Regály v knihkupectví jsou jich plné. Některé obsahují recepty na typická česká jídla, jiné nabízejí k vyzkoušení italské speciality. Kniha Energie pro zdravý životní styl nabízí přesně 200 receptů na lahodné, zdravé a stoprocentně přírodní pochoutky, které vám dodají energii i živiny, aby se váš život mohl stát skutečně plným a aktivním.

V knize najdete recepty, které používají 100 % přírodní suroviny. Mnohé z nich seženete spíš ve zdravých výživách, ale jejich použití stojí za to. Zdraví máme jen jedno a tak je důležité o něj pečovat. Kniha je sestavena odbornicí na výživu Elise Muselesovou, proto zde najdete mnoho chutných a výživných receptů na rostlinné bázi, které dodají všechny živiny a dostatek energie i pro ty nejnáročnější dny.

Kuchařka Energie pro zdravý životní styl staví na principech stravy, která využívá co nejméně průmyslově zpracované potraviny, dbá na jejich kvalitu a blahodárný vliv pro organizmus. Knihu napsala odbornice na výživu a svým čtenáře přinesla desítky receptů, jejichž příprava nezabere mnoho času. Čtenáři zde naleznou návod na zdravé snídaně, smoothies, dipy a polevy, rychlé energetické tyčinky a kuličky, domácí jogurty, tolik oblíbené čokoládové pochoutky, neškodné sladkosti a na přípravu mnoha dalších receptů určených nejen pro vegetariány a vegany. 

V knížce jsou čtenářům představeny různé kategorie receptů (např. vhodné k regeneraci svalů, pro zdravé kosti), které jsou označeny barevnými značkami, podle nich si mohou čtenáři posléze v knize vyhledávat recepty, které vyhovují jejich aktuálním potřebám. Dále autorka Elise Muselesová seznamuje s důvody, proč si vybírat zdravé potraviny, a rozděluje recepty na energizující, udržovací a zklidňující. Energizující recepty mají za cíl nastartovat organizmus, udržovací mají poskytnout energii po dlouhou dobu a zklidňující nabízejí potraviny plné výživných látek s uklidňujícím vlivem na tělo i mysl.

Autorka zmiňuje různé mýty, které se vztahují ke zdravým potravinám. To považuji za velmi důležité. Velmi dlouho jsem žila v přesvědčení, že je tuk velmi škodlivý a přibírá se po něm. Z tohoto důvodu jsem si dříve vybírala potraviny sice nízkotučné, ale plné cukrů a divila se, proč se mi nemění váha a mám pořád chuť na sladké. Proto jsem ráda, že se autorka věnuje stručným a jasným způsobem i dalším mýtům, které má možná mnoho z nás spojené se zdravým stravováním. 

Dále Elise Muselesová seznamuje s tím, jaké kuchyňské vybavení a pomůcky je potřeba mít pro realizaci receptů doma v kuchyni. Některé už samozřejmě doma máte, jiné se dají pořídit anebo nahradit jiným způsobem. Vynalézavosti se meze nekladou. Také jsou zde informace, jak jídlo skladovat a vzorové jídelníčky, které jsou opatřeny nápaditými popisky jako „víkendové dobrodružství“ nebo „dny, kdy potřebujete extra péči.“

Další část knihy obsahuje recepty na nejrůznější laskominy, všechny ze zdravých surovin a koření. Mezi mé favority patří broskvové smoothie, smoothie s chia semínky, citrusová šťáva, čokoládovo-mandlové potěšení, banánovo-čokoládové košíčky, ovesné vločky s borůvkami a kešu, plněné datle, čokoládové-ořechové tyčinky a další zdravé lahůdky, jejichž příprava nezabere příliš času a jsou i vhodnou svačinkou mezi hlavními jídly. Stačí nachystat suroviny a věnovat chvilku přípravě. Navíc oceňuji, že u každého receptu jsou uvedeny nutriční informace, jako je množství kalorií, sacharidů, vlákniny a další kategorie.

Knížka Energie pro zdravý životní styl určitě potěší každého, kdo se rád hýčká zdravými potravinami a chce udělat něco pro své zdraví. Současně může posloužit jako inspirace k tvorbě vlastních receptů, neboť se dané suroviny dají snadno obměňovat podle chuti a preferencí každého z nás. Tak proč si neužít zdravou stravu a nepřipravit lahodný zákusek k posezení s přáteli či na nedělní odpoledne? Vaše chuťové pohárky i tělo vám určitě poděkují.

WHOLE FOOD Energie pro zdravý životní styl
Autor Elise Museles
Překlad Eva Fuková
Nakladatelství Metafora
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 176
ISBN/EAN 978-80-7359-492-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení