Recenze: Odborná literatura

Recenze: Linda Zeman Spaleny, Ludmila Zemanová – Karel Zeman a jeho kouzelný svět

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
il

CPress Brno ve společnosti Albatros Media a.s. vydalo v závěru roku 2015 exkluzivní knihu Karel Zeman a jeho kouzelný svět, jejímiž autorkami jsou dcera K. Zemana Ludmila Zemanová a jeho vnučka Linda Zeman Spaleny.


knihaKnihu otvírá úvodní slovo Zemanovy dcery Ludmily, následuje šest kapitol, podrobná filmografie a doslov vnučky Lindy. V kapitole Cesta životem k filmovému umění Ludmila popisuje otcovo dětství a mládí tak, jak je znala z jeho vyprávění, jeho cesty po Evropě a sbírání pracovních zkušeností, až do začátků práce ve filmových studiích ve Zlíně. Zeman byl v podstatě filmový samouk, vystudoval pouze aranžérský kurz a soukromou grafickou školu ve Francii. Ale výčet zemí, které s minimem prostředků a zcela na vlastní pěst poznal, svědčí o jeho obrovské houževnatosti, která se později odrazila v jeho filmařské práci.

Další kapitoly zachycují Zemanovy počáteční loutkové filmy a jeho první úspěchy u nás i ve světě. Popisují specifika Zemanovy práce s loutkami, experimenty s kombinací filmových technik a práci se světlem. Velmi zajímavá je podkapitola věnovaná filmu Inspirace, ve kterém Zeman „rozpohyboval“ křehké skleněné figurky a vytvořil tak naprosto originální poetický snímek.

Tři následující kapitoly se věnují filmům, které K. Zemana celosvětově proslavily jako nepřekonatelného mistra fantazie, pokračovatele G. Mélièse a jedinečného tvůrce adaptací díla J. Verna. Cesta do pravěku z roku 1954 je prvním filmem, který kombinuje trikovou techniku kresleného a loutkového filmu a živé herce a který otevřel cestu vědecko-fantastickým filmům s tématem prehistorického světa. Neskutečně náročná příprava i samotná realizace a maximální snaha o vědecky přesné zobrazení pravěku dělá z Cesty do pravěku výjimečné dílo světové kinematografie. To samé se dá tvrdit i o filmech, které vznikly na náměty francouzského spisovatele Julese Verna – Vynález zkázy, Ukradená vzducholoď a Na kometě. Jako spisovatelův velký obdivovatel přistoupil Zeman k adaptacím těchto knih s maximální pokorou a úctou, ale zároveň i nebývalou invencí. Vrcholná výtvarná stylizace, důraz na sebemenší detail a zdařile zachycená atmosféra dobových ilustrací přinesly Zemanovi slávu a řadu ocenění na prestižních filmových festivalech.  Podobně vrcholnou stylizací se vyznačuje i pohádkově fantastický film Baron Prášil. Dokonalý vizuální zážitek s netradičním využitím barvy podporují i vynikající herci v čele s M. Kopeckým. Ačkoliv neměl K. Zeman k dispozici moderní počítačovou techniku a řada triků vznikala „na koleně“, působí filmové záběry poctivě a opravdově. Tento pocit ještě zesílí po prohlédnutí knihy, protože si čtenář uvědomí, kolik mravenčí práce a nápadů za nimi stojí.

Výrazná kapitola v závěru knihy je věnována Zemanově tvorbě pro děti – filmům Pohádky tisíce a jedné noci, Čarodějův učeň (ten mi v dětství způsobil nejednu noční můru) a Pohádka o Honzíkovi a Mařence. Kapitola obsahuje velké množství ukázek kreslených návrhů loutek a technických scénářů. Zeman obdivoval pohádku a považoval ji za důležitou v životě dítěte a koneckonců i dospělého. Pohádky tak pomyslně otevřely i uzavřely jeho filmovou tvorbu.
 
Kniha je pojata jako kombinace vyprávění dcery Ludmily, citátů Karla Zemana a řady faktografických údajů o filmech s obrovským množstvím fotografií, ukázek scénářů a poznámek k filmům. Svým vzhledem připomíná techniku zvanou scrapbooking, ovšem na vysoké výtvarné i obsahové úrovni. Texty nejsou příliš rozsáhlé, asi nejdelší jsou v úvodních kapitolách. Vyprávění dcery Ludmily je zastřeno idealizací, se kterou vzpomíná na téměř bezstarostnou dobu dětství a mládí. Tam, kde by mnozí začali probírat křivdy ze strany bývalého režimu, Ludmila popisuje dobrodružství, která jako dítě při tatínkově filmování zažívala. K okouzlujícímu výtvarnému zpracování tak přidává optimistické a láskyplné povídání, kniha pomyslně hladí své čtenáře po duši.

Dcera Ludmila oceňuje houževnatost, talent a pracovitost otcových kolegů a je zřejmé, že je stejně vnímal i samotný Zeman. V textu několikrát zazní, jak důležitá byla hudební složka filmů. Zemanovým dvorním skladatelem byl Zdeněk Liška, jeden z nejvýznamnějších autorů české filmové hudby. Ti, kteří neustále omílají, že je autorem znělky ke Třiceti případům majora Zemana, by si měli poslechnout jeho hudbu nejen k filmům K. Zemana, ale třeba F. Vláčila nebo J. Herze.

V souvislosti s vydáním knihy je zapotřebí zmínit činnost Muzea Karla Zemana, které na její tvorbě participovalo a současně je - společně s Českou televizí a Nadací české bijáky – partnerem projektu Čistíme svět fantazie, v jehož rámci by mělo dojít během tří let ke zrestaurování filmů Vynález zkázy (už proběhlo), Baron Prášil a Cesta do pravěku. To je jistě chvályhodný čin, který si jeden z našich nejúspěšnějších režisérů všech dob skutečně zaslouží.

Kniha Karel Zeman a jeho kouzelný svět je skutečně luxusní publikace po všech stránkách. Výtku mám ke gramatickým chybám, které se přece jen v textu objevují, např. na začátku zemanovy cesty (str. 2), scény s živými herci, byly natočeny… (str. 80), doktorka Schwartzová a Otfried Preussler, několikrát navštívili tátu ve Zlíně – byli přesvědčeni že jedině on může… (str. 222). Přesto si nakladatelství zaslouží obrovský obdiv za péči, kterou knize věnovalo. Je skutečně s podivem, že o světově proslulém režisérovi vyšly pouze dvě monografie – jako první vydalo sborník dokumentů s názvem Karel Zeman brněnské nakladatelství Blok v roce 1986, ta druhá s dlouhým odstupem až nyní.  

Pokud máte po přečtení článku pocit, že je kniha Karel Zeman a jeho kouzelný svět skvělá, věřte, že ve skutečnosti je ještě mnohem lepší.

ZEMAN SPALENY, Linda a Ludmila ZEMANOVÁ. Karel Zeman a jeho kouzelný svět. První vydání. Praha: CPress, 2015, 262 s. ISBN 978-80-264-0941-0.

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení