Recenze: Odborná literatura

Bylinní pomocníci pro domácí použití

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Melanie Wenzel je homeopatka a přírodní léčitelka, která má mnoholeté zkušenosti s alternativní medicínou. V Německu vystupuje v televizních pořadech, kde ji přibližuje divákům. Nyní se rozhodla své poznatky a pozitivní výsledky přírodní medicíny sdělit také pomocí knihy. Léčivé rostliny je skvělý rádce pro domácnost, kde si na své přijdou nejen ti, kteří už bylinky používají a chtějí se o nich dozvědět více, ale i ti, kteří se dosud použití léčivých rostlin vyhýbali.


knihaKniha je rozdělena na tři části. V první se seznámíte s historií přírodní medicíny, možnostmi jejího využití, se zpracováním a produkty, ve kterých se mohou byliny objevovat. Ukáže vám, že je to velice šetrné a účinné léčivo vhodné nejen pro dospělého člověka, ale hlavně pro těhotné a kojící ženy a pro děti. Především maminky jsou těmi, kteří se k přírodní léčbě obracejí nejčastěji. Najednou nechtějí užívat běžné léky, neboť kromě svého léčivého účinku mohou mít také množství účinků nežádoucích. Zkrátka a dobře, nejsou tak šetrné k našemu organizmu a mnohdy jsou kojícím a těhotným ženám zakázané. Stejně tak staří lidé špatně snášejí běžné léky. Mnohdy pak trpí žaludečními nevolnostmi, nechutenstvím a podobně. Pokud tedy existuje na danou nemoc nebo vůbec na konkrétní problém alternativní přírodní léčivo, je vhodné jej použít. A právě k tomu slouží nová kniha Melanie Wenzel. Aby ukázala čtenářům, že byliny dokáží pomoci při mnoha problémech. Máte ošklivý kašel? Trpíte bolestmi hlavy, žaludku, či žijete v permanentním stresu a nedokážete se soustředit? Převalujete se celou noc v posteli a marně čekáte na klidný spánek? Vyzkoušejte některý z přípravků, který Melanie Wenzel doporučuje.

Tím se dostávám ke druhé části knížky, která seznamuje s jednotlivými preparáty a především také postupy, jak je připravit. Chcete čaj proti stresu, šalvějové bonbony nebo kostivalovou mast? A jak se vůbec dozvíte, co konkrétně na svůj problém potřebujete a jaká bylina je pro to vhodná? Druhá část je rozdělena na několik oddílů. Postupně představuje preparáty vhodné pro děti, pro těhotné ženy, pro odbourávání stresu apod. Pokud byste rychle hledali konkrétní přípravek či bylinu na svůj problém, je možné také využít rejstřík na konci knihy, který je velmi dobře zpracovaný. Podle postupných pokynů doprovázených obrázky si pak přípravek sami vyrobíte.

A pokud se v přípravku objeví rostliny, které neznáte, můžete ve třetí části knihy nalistovat příslušnou stranu a rostlinu si prohlédnout na kvalitním vyobrazení, přečíst si, kde roste, jak vypadá, jaká její část se k léčení využívá, kde je k dostání pro běžného uživatele a také jak se k jejím účinkům vyjadřují světové organizace a vědecké výzkumy. Pokud některá rostlina není vhodná např. pro těhotné ženy, nebo se nesmí užívat pravidelně po delší čas, je to uvedeno na konci textu v bílém rámečku.

Autorka vše popisuje čtivým jazykem, srozumitelným i běžným čtenářům, kteří s léčivými rostlinami nemají žádné zkušenosti. Recepty a postupy, které popisuje, nejsou složité a opravdu je každý hravě zvládne. Představuje navíc preparáty, které jsou nejčastější pro běžné užití a které mají pomoci těm nejčetnějším zdravotním problémům. Velmi příjemný pocit z knížky navíc umocňuje opravdu krásné grafické zpracování a pastelové podbarvení všech stránek.

Jsem z této knížky skutečně nadšená. O léčivé rostliny se zajímám a držela jsem v ruce již několik knih. Žádná mě však nenadchla tak, jako tato novinka z nakladatelství Grada. Vřele ji doporučuji všem, kdo hledají alternativní lék na své problémy. Přestaňte utlumovat své bolesti drahými léky, stejně se vrátí, jakmile účinek léku vyprchá. Raději si udělejte meduňkový čaj, vezměte do ruky knihu Léčivé rostliny a přečtěte si, jak pomocí bylin odstranit samotné příčiny svých problémů.

WENZEL, Melanie. Léčivé rostliny: nejlepší využití pro zdraví celé rodiny. 1. vyd. Praha: Grada, 2014, 239 s. ISBN 978-80-247-5155-9.

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení