Recenze: Odborná literatura

Feynmanův kurz fyziky

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Richard P. Feynman napsal přednášky (Feynmanovy přednášky z fyziky 1, Feynmanovy přednášky z fyziky 2, Feynmanovy přednášky z fyziky 3), které patřily k těm nejvyhledávanějším a jejichž knižní vydání se stalo pro všechny fyziky biblí. S tímto revidovaným a jediným kompletním vydáním Feynmanových přednášek v češtině podlehnete kouzlu fyziky stejně jako jeho studenti. Tento článek vám přiblíží, co můžete od těchto přednášek očekávat, nejde však o odbornou recenzi. Publikaci vydalo nakladatelství Fragment.


knihaFeynmanovy přednášky z fyziky, poprvé vydané v roce 1963, charakterizoval recenzent časopisu Scientific American jako "těžké, ale neobyčejně výživné a plné chuti. Po 25 letech jsou stále výborným vodítkem pro učitele a tím nejlepším pro začínající studenty."
Uplynulo více než čtyřicet let od doby, kdy Richard Feynman přednášel úvodní kurz fyziky, z něhož vznikly třídílné Feynmanovy přednášky z fyziky. Přednášky studovali začínající i zkušení fyzikové po celém světě. Byly přeloženy nejméně do deseti jazyků a jen v angličtině vyšlo víc než půl druhého milionu výtisků.

Tři původní svazky přednášek z fyziky připravili velmi rychle Richard Feynman a spoluautoři Robert B. Leighton a Matthene Sands. Autoři přitom vycházeli z magnetofonových záznamů a fotografií tabulí s výpočty z Feinmanových přednášek z let 1961 až 1962. Není divu, že se do textu vloudily chyby. Ty jsou však v novém vydání opraveny.

Doplněk k Feynmanovým přednáškám z fyziky představuje fascinující čtvrtý díl. Obsahuje čtyři přednášky, o nichž Feynman píše: "V prvním roce jsem sice ve třech přednáškách řešil také úlohy, ale nezařadil jsem je do tohoto kurzu. Přednášel jsem i o inerciální navigaci, která má své místo za přednáškou o rotujících systémech, ale v knize je tato přednáška bohužel vynechána."

Tři díly Feynmanových přednášek z fyziky tvoří ucelený pedagogický traktát. Jsou zároveň historickým záznamem Feynmanova kurzu fyziky v letech 1961 až 1962, který byl povinný pro všechny studenty Kalifornského technického institutu prvního a druhého ročníku nezávisle na jejich další specializaci.

Sám autor uvádí ve své předmluvě, že se mu nezdá, že by vedl studenty příliš dobře. Avšak mezi nimi bylo asi deset až dvacet studentů, kteří rozuměli téměř všemu v celém kurzu, aktivně pracovali s látkou s velkým vzrušením a se zájmem řešili mnohé problémy.

Feynmanovy přednášky o fyzice nejsou učebnicí v běžném smyslu a představují spíše proud živých myšlenek velkého fyzika a myslitele, který se celý život těšil a bavil hravým luštěním těch nejskrytějších tajemství přírody. Tyto přednášky je možno doporučit spíše tomu, kdo už základní kurz fyziky na vysoké škole absolvoval nebo se ze své profese či záliby o fyziku hlouběji zajímá. I pro učitele a zralé fyziky jsou přednášky zdrojem bohaté inspirace.

Feynmanovy přednášky z fyziky 1 obsahují celkem dvaapadesát kapitol, z nich jmenujme kupříkladu Atomy v pohybu, Základy fyziky, Teorie gravitace, Relavitistická energie a hybnost, Elektromagnetické záření, Polarizace, Brownův pohyb či Difuze a mnoho dalšího. Každá kapitola má svůj úvod a další podkapitoly. Součástí jsou i příklady a cvičení, jejich výsledky a návody ke cvičením jsou shrnuty v závěru knihy. Nechybí ani rejstřík vybraných pojmů a jmen.

ilFeynmanovy přednášky z fyziky 2 obsahují celkem dvaačtyřicet kapitol, z nich jmenujme především Elektromagnetizmus, Elektrostatická energie, Magnetostatika, Maxwellovy rovnice, Tenzory, Magnetizmus látek či Feromagnetizmus. Stejně jako v předchozím díle jsou součástí publikace příklady a cvičení a jejich řešení.

O životě Richarda Feynmana se píše v úvodu prvního dílu trilogie. Pro zájemce, kteří by se o Feynmanovi chtěli dozvědět něco více, bych doporučila knihu To snad nemyslíte vážně, pane Feynmane. Jde o autobiografii, v níž se dozvíte, jakým byl Richard P. Feynman člověk. Přednášky z fyziky jsou podány naučnou formou, kdežto publikace To nemyslíte vážně, pane Feynmane je psána humornou formou. Obě publikace jsou určené pro ty, kteří se chtějí dozvědět o fyzice i Richardu Feynmanovi do hloubky.

FEYNMAN, Richard P. Feynmanovy přednášky z fyziky 1. Praha: Fragment. ISBN 978-80-7200-405-8. 
FEYNMAN, Richard P. Feynmanovy přednášky z fyziky 2. Praha: Fragment. ISBN 80-7200-420-4.

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení