Recenze: Odborná literatura

Správnou životosprávou proti rakovině

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
k

 Stravování je prý zrcadlem naší osobnosti („Člověk je tím, co jí.“). A jídlo a duše drží při sobě. Dnes si řekneme, jak správně jíst, když trpíte rakovinou. Johannes F. Coy napsal kuchařku Výživou proti rakovině. Vydalo ji nakladatelství Ikar.

 

kPakliže má člověk rakovinu, je velice důležité, jak se stravuje. Změna stravování připraví rakovinové buňky o základ jejich výživy – glukózu. Proto odlišné složení stravy představuje vedle přírodní medicíny a správné zvolené fyzické aktivity důležitý doplněk konvenční onkologické léčby.

Dr. Johannes Coy, biolog, zakladatel farmaceutické firmy a diagnostického ústavu, odvodil ze svých obsáhlých výsledků bádání souvisejících s genem TKTL 1 speciální způsob výživy, který zvyšuje účinnost ozařování a chemoterapie a navíc znamená ochranu zdravých buněk v těle. 

Lidé jsou v dnešní uspěchané době mnohdy tak ve stresu, že sáhnou po nezdravé stravě. Výzkumy navíc ukazují, že jídlo i pití má rozhodující vliv na naše zdraví a dobré fungování našeho imunitního systému. Kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nadváha, nedostatek fyzické aktivity i nevyvážená strava s velkým obsahem tuku a cukru mohou oslabit imunitní systém, a potom tak vznikají choroby jako kupříkladu srdeční a oběhové potíže, cukrovka typu 2 či rakovina. Záleží jen a jen na našem přístupu změnit svůj životní styl. S touto knihou můžete využít situace stravovat se zdravě, a přitom labužnicky. 

Potrava může mít skutečně léčivé účinky. Správně sestavený jídelníček dokáže pozitivně ovlivnit látkovou výměnu, optimálně zásobit tělo a posílit imunitní systém v boji proti onemocnění.

Už německý lékař Christoph Wilhelm Hufeland, který zveřejnil knihu „Makrobiotika neboli umění prodloužit lidský život“ poukazoval na to, jak je zdravá výživa důležitá pro délku života. Tvrdil, že záleží nejen na jednotlivých složkách výživy, ale i na denní době, kdy se jídlo konzumuje, a na způsobu, jakým se jí a pije.

(COY, F. Johannes: Výživou proti rakovině – kuchařka. Praha: Ikar, 2013.)

Kniha je důkazem, že mottem výživy proti rakovině není vzdát se všeho dobrého, ale naopak jíst rozmanitě a chutně.

Kniha je určena pro onkologické pacientky a byla testována v každodenním provozu na klinice. Jíst a připravovat pokrmy mohou i zdraví lidé, kteří si tak mohou udržet zdravý životní styl. A když zapojíte ještě alespoň půl hodiny běhu nebo cvičení, jen vám to prospěje.

Kniha tak poukazuje na to, že i zdravá protirakovinová výživa je lákavá a posilující. V knize se dočtete o základních kamenech zdravého života, řeč přijde i na tuky a cukry v kostce, povíme si o cenných vitálních látkách, dozvíte se, jak funguje naše buněčná látková výměna. Řekneme si, jaké jsou nejlepší potraviny pro naše zdraví, jaké optimální potraviny si pořídit do naší spíže a nebudou chybět ani tabulky vhodností potravin. Přechod na novou výživu může být snadný. Záleží však na správných přísadách a je také důležité si dávat pozor na sacharidy. V závěru knihy se dozvíte, jaké pochoutky si udělat do zásoby a nechybí ani čtyřtýdenní plán, kdy se můžete řídit jídelníčkem na příštích osmadvacet dní. Uvidíte sami, jak vám tato strava prospěje.

Knihu Výživou proti rakovině – kuchařka vydalo nakladatelství Ikar


Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení