Recenze: Odborná literatura

Po Černobílých idolech vyšly i televizní

1 1 1 1 1 (1 hlas)
detail

Aleš Cibulka je známý svou pátrací posedlostí, chutí přijít všemu na kloub, odhalovat nové informace – miluje okamžiky strávené v archivech, kde vyhledává fotografie a zajímavosti především pro své pamětnické kalendáře. Je důsledný, pečlivý, v textech laskavý, objevil kde co nového – není divu, že okruh jeho fanoušků je patřičně široký.

Donedávna se věnoval především filmové produkci meziválečného období dvacátého století. Tři roky nazpět se však „zavrtal“ i do českotelevizního archivu a vytvořil kalendáře televizní, v nichž se objevují známé tváře z obrazovky a osobnosti spjaté s Českou, respektive Československou televizí, které v tom daném roce slaví kulatiny či půlkulatiny. Není proto od věci, že se v roce, kdy naše nejstarší stanice slaví šedesátiny, objevila kniha s názvem Televizní idoly a další.

knihaStejně jako ve známých filmových publikacích (už se narodily dvě) se Televizní idoly dělí do dvou částí: v první, jakési rekapitulační, je v podkapitolách shrnuto a textově rozšířeno to, co vyšlo ve třech dosud vydaných kalendářích. Objevují se tu oddíly Herečky, Herci, Seriály, Večerníčky, Zpěvačky, Zpěváci a hudebníci, Hlasatelky a hlasatelé, Mistři slova, Ti za kamerou a Kuriozity. Pod každým heslem najdeme několik známých tváří, pořadů, znělek. V druhé části publikace jsou rozhovory, které vedl publicista Tomáš Pilát s tvůrci televizních pořadů: s režisérem Františkem Polákem, kameramanem Vladimírem Opletalem, hlasatelkou Olgou Čuříkovou, Janou Štěpánkovou (řeč se točila kolem Takové normální rodinky), Lubomírem Lipským, Janem Skopečkem a Ladislavem Trojanem, představiteli tří generací chlapů z jedné chalupy z legendárního seriálu Tři chlapi v chalupě. V této druhé části ještě Aleš Cibulka vyzpovídal Josefa Zímu (od swingu až k dechovce) a najdeme zde i ukázku z připravované knihy Daniela Růžičky o Jarmile Šusterové-Horčičkové.

Na čtenáře tak čeká sto sedmdesát šest stran informací, které možná neznali, nebo si je dosud nedali do souvislostí. Kromě osob z televizní obrazovky i z televizního zákulisí kniha připomíná i kuriózní idoly: nezapomenutelného pana Vajíčka, který uváděl každou televizní reklamu. Jeho obliba dosáhla takových rozměrů, že časem mu autoři museli pořídit i paní Vajíčkovou. Mezi kuriozity patří i velmi výrazná a dodnes pamětníkům v uších znějící znělka Nedělní chvilky poezie, či grafické oznámení Poruchy mimo území ČSSR.

Aleš Cibulka s pomocí Tomáše Piláta stvořil další pohodovou knížku, kterou můžeme číst pěkně spořádaně od začátku do konce, nebo jí může listovat a na přeskáčku vyhledávat oblíbené postavy, osobnosti, seriály – prostě vydrží dlouho, každý může pospíchat kupředu, případně se vracet, pomalu vychutnávat okamžiky vzpomínek, které jednotlivé informace vyvolávají… Historie televize a lidí kolem ní je tolik zajímavá a lákavá… Jen mám trošku pocit, že už jde o vaření z druhé vody, že většinu informací jsme se dozvěděli z kalendářů na ten který rok. Nicméně chápu snahu nakladatele o komplexní zpracování shromážděných informací a uspokojení zájmu těch lidí, kteří nechtějí schraňovat stolní kalendáře, ale touží po „opravdové“ knížce, které by to slušelo v knihovně.

Knihu Televizní idoly a další vydalo nakladatelství Edice ČT

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení