Recenze: Odborná literatura

Dárky, které můžete podávat na talířku

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
jidlo

Obdarováváte rádi své blízké originálními dárky? Pak jim můžete připravit překvapení v podobě dárku, který si mohou rovnou sníst. Takovéto dárky samozřejmě můžete koupit v jakémkoliv obchodě (vždyť tradiční bonboniéry jsou dosud nejvyhledávanějšími prezenty), ale co je zkusit připravit vlastníma rukama? Nápady na takovéto specialitky, které zahřejí u srdce a zároveň potěší chuťové pohárky, naleznete v knize Lahodné dárky.knihaPublikaci Lahodné dárky vydalo na začátku tohoto roku nakladatelství Metafora. Jde o téměř 150 stránkovou publikaci, která v sobě shrnuje řadu receptů na výrobu různých pochoutek, a to sladkých i slaných. Kromě tradičních chuťovek, jako jsou pralinky, kuličky v čokoládě nebo košíčky, tu naleznete také návody na chutné zavařeniny a želé, pomazánky nebo octy. Za pomoci této knihy tak můžete potěšit skutečně každého – od milovníků klasické čokolády po ty, kteří si raději zamlsají na skutečných gurmánských lahůdkách.

V úvodu knihy vám autorka Jess McCloskeyová představí základní druhy kuchyňského náčiní, které budete k přípravě pokrmů potřebovat. Kromě klasického vybavení (např. kuchyňského robotu, válečku nebo vykrajovátek) tu naleznete i speciální nástroje, např. vidličky na namáčení kousků ovoce v čokoládě nebo formy na plněné pralinky. Následuje kapitola o tvorbě základních jedlých dekorací, např. na přípravu bezchybné čokoládové polevy nebo čokoládových svitků (zde jsem se konečně poučila, jak je připravit bez toho, aniž by většina čokolády skončila rozpatlaná na mých prstech).

Protože jsou pamlsky představované v knize určeny jako dárky, nechybí samozřejmě ani návody na jejich zabalení. Z toho důvodu je v knize připojen popis, jak vytvořit praktické dárkové krabičky různých tvarů  a jakým způsobem je nazdobit, aby dárek vypadal dokonale.

Poté již můžete přejít k samotnému jádru celé knihy – k receptům. Každý recept zabírá dvě strany. Přehledně strukturovaný text je provázen krásnými fotografiemi, takže při pohledu na ně se vám začnou sbíhat sliny na jazyku. Zde musím podotknout, že by jídla obsažená v knize měli připravovat jen ti, kteří mají dokonale zvládnuto sebeovládání; většina ostatních, stejně jako já, se totiž neudrží při pouhém „ochutnávání“, a tak je lepší dělat vše rovnou ze dvou dávek. O tom se můžete přesvědčit i vy jen tím, že si přečtete lákavé názvy vybraných pochoutek, např. kuličky z arašídového másla v mléčné čokoládě, kuličky z moučníku Red Velvet a krémového sýru, fondán z bílé čokolády a borůvek nebo sýrové koule s česnekem a hnědým cukrem.

Co o knize ještě více říci? Snad to, že ji vřele doporučuji všem, kteří rádi zkouší nové recepty a chtěli by svým kulinářským uměním překvapit někoho ze svých přátel nebo příbuzných. S knihou Lahodné dárky se vám to určitě podaří.

Na závěr připojuji vybraný recept, abyste si mohli rovnou připravit jednu z lahodných pochoutek.

Košíčky s granátovým jablkem a medovým máslovým krémem

ilMnožství 12–24 kousků
košíčky: 145 g změklého neslaného másla, 190 g krupicového cukru, 145 g mouky s kypřicím práškem, špetka soli, 4 vejce, 4 polévkové lžíce nízkotučného mléka, 120 ml sirupu z granátového jablka, semínka ze dvou čerstvých granátových jablek

medový máslový krém: 75 g změklého neslaného másla, 600 g prosetého moučkového cukru, 60–120 ml medu (nebo lehkého zlatého sirupu)

Košíčky
1) Předehřejte troubu na 190 °C. Vložte papírové nebo silikonové košíčky do 1 nebo 2 forem na muffiny, podle toho, jak velké košíčky chcete.
2) Ušlehejte změklé máslo, aby bylo nadýchané.
3) V jiné misce důkladně smíchejte suché ingredience. Smíchejte mléko a vejce.
4) Střídavě přidávejte suché ingredience a mléko s vejci do ušlehaného másla. Šleháním vytvořte měkké těsto. Vmíchejte do něho sirup a semínka z granátového jablka.
5) Nalijte těsto do košíčku, aby byly zaplněné maximálně ze 2/3. Pečte přibližně 15 minut, až budou košíčky vyběhlé a začnou hnědnout. Vyndejte je a nechte vychladnout.

Máslový krém
1) Ušlehejte máslo a přidejte cukr. Šlehejte, dokud nebude hmota lehká a nadýchaná.
2) Podle potřeby a chuti vmíchejte med nebo zlatý sirup a ušlehejte. Před použitím nechte zchladnout v lednici.
3) Vložte košíčky do dárkové krabičky. Skladujte je ve vzduchotěsné nádobě v lednici maximálně 2 dny, nebo v uzavřené nádobě v mrazničce maximálně 2 týdny.

(McCloskeyová, J. Lahodné dárky. Předl. E. Fuková. Praha: Metafora 2012, s. 56–57.)

Knihu Lahodné dárky vydalo nakladatelství Metafora

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení