Recenze: Odborná literatura

Poradna na 200 stranách

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
divka

Tak by se dala charakterizovat kniha 1000 dívčích otázek od Gaby Schuster. V samém úvodu knihy zmiňuje, že se dospívajícím dívkám pokusí odpovědět na všechny jejich otázky, ať jsou jakkoli choulostivé. Copak kniha může jejich dotazy prozradit, okřikovat je, nebo se ptát, proč chtějí vědět zrovna to, či ono?knihaKniha 1000 dívčích otázek je prakticky rozdělena do 5 částí. Některé jsou poněkud zbytečné a daly by se spojit dohromady. I když pro přehlednost musím uznat, že je to výhodné.

Přestože v úvodu stojí, že jde vlastně o knihu otázek a odpovědí, mnohdy se Schuster snaží čtenářky donutit, aby se trochu zamyslely, proč se zajímají zrovna o to, o co se zajímají, nebo jaké jsou jejich kladné vlastnosti a čemu by se chtěly věnovat v budoucnu.

V některých ohledech mě kniha zklamala. Slibovala odpověď na dvě otázky, ale v odpovědi vysvětlila jen tu první – Co to je? – a na druhou jaksi nezbylo místo. Tento prohřešek jsem jí však po dočtení musela odpustit. Možná jsou některé odpovědi „odfláknuté“, v jiných ale odbíhá k zajímavým podrobnostem. V jedné kapitole nabízí návody na zdravou kosmetiku, kterou snad každá žena nebo dívka najde doma ve špajzu,  a ani není nijak finančně náročné si ji pořídit. Nejenže navrhuje jednoduché pleťové masky, ale zabývá se také základními pravidly líčení a péče o pokožku.

Ačkoli by se mohlo zdát, že jde vlastně jenom o příručku, jak se chovat, oblékat a líčit, aby se každé z nás povedlo získat svého idola, knížka obsahuje také mnoho citátů (především o lásce) a důležitých tabulek k jednotlivým tématům, které by mohly mít podtitul Pamatuj. V nich se čtenářka dozvídá pravdu o jednotlivých tradovaných pověrách týkajících se zdraví: Podporuje čokoláda tvorbu akné? A je AIDS přenosné slinami? Některé odpovědi jsou skutečně překvapující.

V knize jsou leckdy uváděny zajímavosti z historie módy, kosmetiky i antikoncepce. Spokojená bude opravdu každá čtenářka, protože Gaby otázky a odpovědi probírá snad ze všech úhlů pohledu, které jsou možné.

Poněkud rozčilující jsou odkazy u odpovědí na některé otázky. Viz strana ta a ta, otázka taková a maková. To stojí na konci některých odpovědí, které vlastně neřeknou nic nového, jen opakují všeobecně známý názor. Když čtenářka přelistuje na doporučenou stranu a přečte si několik odstavců, má dojem, že se nedozvěděla vůbec nic zajímavého.

Poněkud potěšujícím faktem je, že pokud nastane výše popsaný okamžik a Schuster už neví, co by se k tématu dalo doplnit, začne upozorňovat na adresář organizací, zabývajících se daným problémem, na konci knihy. A kdyby tam čtenářka přeci jenom nenašla vhodnou adresu, vždycky je možné obrátit se na kamarádku, rodiče, učitele nebo podobnou organizaci v blízkosti bydliště.

Ukázka z knihy:

Klasika nasytí dřív.
Kdo při jídle poslouchá hudbu, bezděčně kouše v jejím rytmu. To znamená, že při pořádném rocku jíš automaticky rychleji a víc. Jakmile hudba zrychlí vlastní srdeční tep, začneš hltat. Kdo ale poslouchá klasiku, tedy Mozarta, nebo Hendela, kouše pomaleji a brzy zjistí, že už se nasytil. To není žádný vtip, bylo to vědecky prokázáno.


(Gaby Schuster: 1000 dívčích otázek. NAVA 1999.)

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení