
Životopis nejslavnější rovnice na světě
- Recenze
- Vytvořeno 26. 9. 2011 2:05
- Autor: Štěpán Ledvinka

Snem mnoha teoretických fyziků profesionálů i amatérů (těch více) je objevit rovnici, která by se vešla na tričko a vystihovala by samotnou podstatu vesmíru. Dlužno podotknout, že se to zatím žádnému z nich (tedy ani mně) nepovedlo.
Existuje ovšem jedna rovnice, která se na tričko dostala a popisuje celou škálu jevů od atomové bomby přes lékařské přístroje až po vývoj hvězd. Tou rovnicí je slavná Einsteinova rovnice E = m • c2. David Bodanis se po výzvě přátel rozhodl napsat životopis této rovnice. Jeho kniha se jmenuje jednoduše E = m • c2.
Myšlenka zachytit „životní osudy“ a peripetie rovnice je vskutku originální a neotřelá. Právě díky této myšlence se v knize nebude psát jen o Einsteinovi, ale i o dalších vědcích, kteří přispěli k tomu, že ji Einstein přivedl na svět.
Autor rozebírá rovnici popořadě, začíná symbolem E přes rovnítko až po symbol 2 (kvadrát či druhá mocnina). Slovo energie denně skloňujeme ve všech pádech, ale než fyzikové a chemici přesně vymezili tento pojem, uběhlo mnoho staletí a muselo být vykonáno mnoho práce. V kapitolách věnovaných pojmu energie se seznámíme s životem a prací skromného Michaela Faradaye. V kapitole věnované symbolu rovnosti se seznámíme s historií a významem tohoto symbolu od dob egyptské po současnost. Hmotnost m představuje další část Einsteinovy rovnice. Ani s její přesnou definicí to nebylo samozřejmé a její hledání se vyznačovalo blouděním a tápáním. Seznámíme se s osudy Lavoisiera a s tím, proč byl popraven na příkaz Marata. Rychlost světla hraje v rovnici E = m • c2 zcela zásadní roli. Proč je ve vzorci rychlost, ale ve druhé mocnině? Newton za energii uváděl součin hmotnosti a rychlosti. A Newton byl autorita, o jejíchž závěrech se prostě nepochybuje. A právě v této chvíli na scénu David Bodanis přivádí Voltairea (v té době se ovšem ještě jmenoval Arouet) a posléze madame Emilii du Châtelet, která vydláždila cestu k dnešnímu pojetí pojmu energie. Její zásluhy bohužel upadly v zapomnění.
Kniha je i díky překladu velmi čtivá a na některých místech, když autor například popisuje vývoj atomové bomby ve fašistickém Německu a protiakcí Spojenců, si kniha v napětí a spádu nezadá s nejlepšími dobrodružnými romány.
Jediné, co bych mohl knize vytknout, jsou závěry některých kapitol, které jsou příliš rozvláčné. Ale i přesto knihu vřele doporučuji k přečtení. Přírodovědně orientovaní čtenáři se dozvědí mnoho zajímavostí z pozadí práce vědců a ostatní čtenáři jistě přivítají, že je text psán velmi čtivě a srozumitelně. Co jste třeba nepochytili na hodinách fyziky, se dozvíte po přečtení této knihy.
Knihu E = m • c2 vydalo nakladatelství Dokořán
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře