
Albert Camus
- Medailonky
- Vytvořeno 4. 1. 2010 1:00
- Autor: Hana Veselá

Právě dnes uplynulo padesát let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů francouzského existencionalismu, Alberta Camuho. Tento spisovatel, dramatik, esejista, žurnalista a také filosof si bezesporu zaslouží alespoň krátkou připomínku o svém bohatém, avšak krátkém životě neutuchajícího humanisty.

Jeho osobní život je zejména poznamenán dvěma manželstvími. Jako mladý se ožení se Simone Hié roku 1934. Manželství však vydrží pouhé dva roky jak z důvodu neustálých mimomanželských vztahů z obou stran, tak kvůli Simonině drogové závislosti. Podruhé se Camus ožení roku 1940 s francouzskou pianistkou Francine Faure, s kterou se jim narodí krásná dvojčata Catherine a Jean.
Významné jsou také jeho styky a spolupráce s komunisty. Albert Camus se zařadil do řad komunistické strany již roku 1935, protože se domníval, že toto hnutí může pomoci k dosažení rovnoprávnosti mezi Alžířany a Evropany. Dva roky nato však byl označen za trockistu a ze strany vyloučen. Přesto měl mezi komunisty stále hodně známých a přátel, mimo jiné také Jeana-Paula Sartra. Svými neustálými kritickými postoji a stanovisky proti této filosofii postupně všechny své kamarády ztratil, a to včetně Jeana- Paula Sartra.
Albert Camus se kvůli svému pacifistickému přesvědčení nedokázal více angažovat v Alžírské válce, což mu bylo později také často vyčítáno ze strany alžírských obyvatel. Celý tento konflikt byl pro něj hlavně osobní otázkou týkající se jeho rodné země a na druhou stranu byl přece jenom Francouz. Nikdy ale nepřestal doufat, že by Arabové a Francouzi nemohli žít společně.
Albert Camus začne publikovat během druhé světové války. Mezi prvními a nejdůležitějšími díly bychom měli uvést zejména Cizince (1942) a Mýtus o Sisyfovi (1942). Dále bychom mohli zmínit ještě mnohé další, jako třeba divadelní hru Caligula (1938), romány Mor (1947) a nebo Pád (1957), za který obdržel Nobelovu cenu za literaturu v roce 1957.
I když bývá označován za představitele francouzského existencionalismu, sám sebe spíše charakterizoval jako autora absurdní literatury. A proč zrovna absurdní? Podle Alberta Camuho se pocit absurdna v člověku rodí z bezsmysluplné lidské situace dané naší smrtí. A jak z absurdní situace vyváznout? Absurdní člověk nemůže dát smysl svému život tím, že bude plánovat a stavět před sebe cíle, aby uvěřil, že se život dá řídit, protože nepředvídatelnost smrti všechno vrací zase zpátky na začátek. Absurdní člověk tak vlastně nemá budoucnost, ale pouze přítomný okamžik.
Je možné se z takové bezsmyslné situace vysvobodit sebevraždou, tedy určit si vlastní smrt? Albert sebevraždu popírá, protože by se tak přidal na stranu nihilistů a nic by nemělo žádnou cenu. I když jsme uzavřeni ve světě, který naším životům žádný smysl nepřidělil, protože smrt může přijít kdykoli, máme ještě možnost dodat našemu životu smysl tím, že budeme jednat. Hlavním bodem Camuho filosofie je tedy lidský skutek a revolta.
Život Alberta Camuho skončil tragicky 4. ledna 1960 při autonehodě, způsobené podle všeho prasklou pneumatikou a vysokou rychlostí.
Čtěte také:
Albert Camus a jeho Mor
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...