Medailonky: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!

Khaled Hosseini

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
khaled hosseini 100x100
Khaled Hosseini je jedním z autorů, od kterých zpočátku nevíte, co máte čekat. Je to jen z dalších autorů bestsellerů a komerčně úspěšný spisovatel, nebo je v jeho knihách opravdu něco zajímavého? Jde o populární novely pro širokou veřejnost, nebo se za jeho tituly skrývá i literatury faktu? Jeho první knihu jménem Lovec draků (The Kite Runner), která se ihned po vydání stala bestsellerem, jsem si donesla domů hlavně ze zvědavosti. Kniha se četla dobře, začala jsem se tedy o Khaleda Hosseiniho více zajímat. Zaujal mne jako autor i jako osobnost. Třeba vás jeho tvorba nebo nadační činnost osloví stejně jako mne...

Khaled Hosseini se narodil v afghánském Kábulu v roce 1965. Jeho otec byl zaměstnán jako diplomat na Ministerstvu zahraničí a jeho matka učila perštinu a historii. V roce 1976 byl otec vyslán do Paříže, kam s ním odešla celá rodina. O pět let později uvažovali o návratu domů, ale Afghánistán začala okupovat vojska SSSR, proto emigrovali do USA, kde rodina získala politický azyl a kde začala žít v San Jose (tj. v Californii).

Po maturitě vystudoval Khaled Hosseini roku 1988 biologii na univerzitě Santa Clara s titulem bakalář a poté medicínu na univerzitě California-San Diego's School of Medicine. V letech 1996 až 2004 pracoval jako internista. Autor nyní žije se svojí ženou Royou a dvěmi dětmi v severní Kalifornii. V roce 2006 byl jmenován velvyslancem Spojených států v UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).

khaled hosseini


V dětství rád četl perskou poezii (část dětství strávil s rodiči v Íránu) a přátelil se s Hosseinem Khanem, mužem, který pracoval v domě rodičů a který ho učil číst a psát. Cestování a ostatní skutečnosti tak zřejmě byly i inspirací pro jeho tvorbu. V roce 2003 vydal svoji první knihu Lovec draků (The Kite Runner, vyšla poprvé v nakladatelství Bloomsbury). Tato kniha byla prodána ve více než 8 miliónech kopiích ve 42 jazycích a získala ocenění Penguin/Orange Readers´Group v roce 2006, 2007 a 2008. Byla kladně hodnocena také různými listy, např. v The Times, Daily Telegraph, Daily Express aj. Je to kniha o přátelství, etických a morálních otázkách života a osobním vývoji, kterým hlavní hrdina knihy – Amir – projde od dětství do dospělosti. Příběh reflektuje život v Afghánistánu před sovětskou okupací a v období, kdy nad zemí převzalo kontrolu hnutí Táliban, až po současnost.

Následující kniha Tisíce planoucích srdcí (A Thousand Splendid Sun), která byla vydaná v roce 2007, vypráví o přátelství Marjam a Lajly. Zahrnuje tři desetiletí a hlavní hrdinové se v ní musí vyrovnávat s životní realitou za vlády Talibanu v Afghánistánu. Jde o silný příběh, která vydává svědectví o násilí, strachu i naději. Autor zde pracuje s otázkou lidskosti, a to zřejmě velmi úspěšně, protože se i tento titul těší přízni mezinárodního čtenářstva.

Khaled Hosseini založil v roce 2007 nadaci The Khaled Hosseini Foundation (TKHF) poté, co v rámci mise do Afghánistánu viděl, jak tamní rodiny žijí. Rodiny mají k dispozici méně než 1 USD na den, přičemž zdravotní péče, školství, stravování, pracovní i vůbec životní podmínky jsou v neuspokojivém stavu.. Cílem nadace je zlepši život lidí v Afghánistánu. Více o cílech této nadace naleznete na jejích stránkách: www.khaledhosseinifoundation.org.

Pokud jste četli některou knihu od tohoto autora, případně viděli její filmové zpracování, budu ráda, pokud se s ostatními čtenáři podělíte o své zážitky prostřednictvím komentáře.


Zdroj obrázků: oficiální stránky autora www.khaledhosseini.com


Čtěte také:

Krásný i poučný příběh Khaleda Hosseiniho

Lovec draků
Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení