Medailonky: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!

Astrid Lindgrenová – nekonvenční spisovatelka pro děti a mládež

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
astrid lindgren 100x100
Astrid Lindgrenová je švédská spisovatelka, která se svými knihami pro děti a mládež nesmazatelně vryla do paměti čtenářů. Kromě příběhů pro děti psala i romány, povídky, divadelní hry, poezii, filmové a divadelní scénáře. Rodným jménem Astrid Anna Emilia Ericssonová se narodila 14. listopadu 1907 ve švédském Vimmerby. Dětství strávila společně s dalšími třemi sourozenci na farmě svého otce, což se projevuje i v některých jejích knihách. Malá Astrid se chovala nekonvenčně již v dívčím věku: ostříhala si vlasy nakrátko, zamilovala si jazzovou hudbu a ráda tancovala.

pipi dlouha puncochaVe svých 16 letech začíná pracovat v regionálním tisku, ale po dvou letech otěhotní se ženatým kolegou, a stává se tak svobodnou matkou. Pod silným nátlakem svého okolí je nucena odejít z domova. V Kodani pak porodí syna Larse, kterého musí pro nedostatek prostředků umístit do pěstounské péče. Poté pracuje jako sekretářka ve Stockholmu. V roce 1931 se provdala za Sture Lindgrena a získává dost prostředků na to, aby si mohla vzít syna zpět do své péče.
Od roku 1937 pracuje jako stenografka (uveďme, že všechny rukopisy psala těsnopisem) pro švédského profesora kriminalistiky, což ji inspiruje k románům o Kalle Blomkvistovi (1946-1953).

Proslulou se autorka stává vyprávěním o jedné z nejznámějších postav dětského světa, Pipi Dlouhé punčoše. Tato vyprávění vznikají z příběhů, které vymýšlela na dobrou noc své dceři.  Také Pipi podobně jako autorka ve svém dětství odmítá autority a vysmívá se konvencím. Příběhy o Pipi vychází v roce 1945 pod názvem Pipi Dlouhá punčocha. Kniha vyvolává rozporuplné reakce, ale dětští čtenáři jsou nadšeni. Z toho důvodu vznikají další pokračování Pipi se nalodí (1946) a Pipi Dlouhá punčocha v Tichomoří (1948).

V roce 1958 je její celoživotní úsilí odměněno cenou Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autorů dětských knih. Astrid Lindgrenová aktivně bojovala za dětská a zvířecí práva stejně jako za práva menšin. Jedním z důvodů jejího angažování v této problematice může být nesmazatelný vliv vlastní zkušenosti, sama se musela vyrovnávat s povrchními soudy a předsudky druhých lidí.

astrid lindgren


Krátce po její smrti 28. ledna 2002 zavedla švédská vláda Cenu Astrid Lindgrenové pro spisovatele dětské literatury.

Mezi její nejznámější díla patří Pipi Dlouhá punčocha (1945), Děti z Bullerbynu (1946), Ronja, dcera loupežníka (1981) a trilogie Karkulín ze střechy (1955–1968).


Zdroj obrázků: http://www.internationalhero.co.uk/p/pippilangstrump.html
http://www.listal.com/author/astrid-lindgren


Čtěte také:

Astrid Lindgrenová – Bratři Lví srdce

Astrid Lindgrenová – Bratři Lví srdce (ukázka)









Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení