Medailonky: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!

George Orwell (25. 6. 1903-21. 1. 1950)

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
 style=
George Orwell, vl. jm. Eric Arthur Blair, britský novinář, esejista a spisovatel, se narodil roku 1903 v britské Indii, v bengálském Motihari. Jeho otcem byl nižší koloniální úředník pro obchod s opiem. S matkou a starší sestrou Marjorií odjíždí v prvním roce svého života do Anglie. Vyrůstá v Oxfordshiru, kudy protéká říčka Orwell, kterou si později volí za svůj pseudonym.

Díky stipendiu se dostává z pětileté přípravky St. Cyprian’s na elitní chlapeckou střední školu v Etonu vyhrazenou synkům z bohatých rodin. Po Etonu pro nedostatek prostředků nenásleduje univerzita, ale od roku 1922 pětiletá služba u britské policie v Barmě, počátek Barmských dnů.

Po návratu z Barmy žije jistou dobu bez prostředků mezi tuláky a bezdomovci. Zkušenosti z života na ulici dávají vzniknout knize Na dně v Paříži a Londýně. Později se živí jako novinář a esejista. Politické události v Evropě během 30. let se ho významně dotýkají, stává se socialistou, antifašistou a kritikem všech totalitních tendencí.

Po roce 1936 se jako dobrovolník zapojil do španělské občanské války, ale již o rok později je těžce zraněn fašistickým odstřelovačem, který jej zasáhl do krku. Tyto události se snaží zachytit kniha Hold Katalánsku.

Do roku 1940 píše recenze na knihy pro Nový anglický týdeník. Jakkoli by se chtěl účastnit druhé světové války, nemůže kvůli vleklé tuberkulóze, které ve svých 46 letech podlehne.

Jeho nejznámějšími romány vzniklými nedlouho před smrtí jsou Farma zvířat (1945) a 1984 (1949), jejichž společným jmenovatelem je kritika nehumánnosti totalitních ideologií.


Čtěte také:


George Orwell – Na dně v Paříži a Londýně


George Orwell – Na dně v Paříži a Londýně (ukázka z knihy)

George Orwell – Barmské dny


















Aktuality

  • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

    Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

    Číst dál...  
  • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

    Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

    Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení