Komiksy

Komiksový Golem boduje

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha
Autorem knihy Můj Golem je Marek Toman (Argo). Knížka je určena primárně dospívajícím a jejich rodičům, tomu odpovídá i grafické provedení – komiksové ilustrace Hany Puchové. Autor stvořil příběh údajného Golemova tvůrce rabi Löwa, chlapce Jakuba a dívky Kláry na pozadí historických událostí konce 16. století. Základní otázkou knihy je, jak vyjít s druhými lidmi. A to nejen navenek „ghetta“ (nebo spíše komunity), ale i uvnitř „svých“. Můj Golem přináší novou verzi představy, co golem vlastně byl.

 

Pražské židovské město a dvě rozdílné děti, to jsou hlavní prvky příběhu. Dospívající Jakub se má oženit s rabínovou dcerou Leou. V ulici za zdí, která odděluje židovské město od křesťanů, žije dívka Klára. Klára s Jakubem komunikuje nepřímo, pomocí obrázků. Jeden druhému rozšiřují obzory a boří vžité mýty. Rabín provází Jakuba obdobím studia a sebepoznání citlivě a diskrétně. Lea je Jakubovi nejprve lhostejná, pak protivná, později v sobě nacházejí chybějící polovinu.

obal knihyAutor věnoval svůj čas bádání v historických pramenech i studiu Talmudu a vytvořil v rámci úkolu představit příběh golema dospívajícím kompaktní úvod do střípku dějin, které se týkají historie naší země. V doslovu popisuje skutečný život rabího Löwa, fungování Pražského Židovského města a uvádí na pravou míru „stvoření golema“. Vysvětlivky obsahují zajímavé myšlenky – řád písmen, řád slov, muž je forma a žena je hmota aj. Díky finanční podpoře Mezinárodního visegrádského fondu vyšla kniha Můj Golem také v polštině a maďarštině.

Golem vznikl v době, kdy potřebovali pražští židé pocit jistoty, golem je měl chránit. Naproti tomu se ukázalo, že pokud je ochráncem přízrak, může to přinést komplikace i tvůrci. Přízrak je těžko ovladatelný. Možná bychom na to měli myslet i dnes, kdy spíše než přízrakům čelíme atomovým a biologickým hrozbám, terorismu. Původ potíží je zřejmě po celé stovky let tentýž. Skutečnou hrozbou pro nás všechny nejsou zbraně. Skutečnou hrozbou pro lidstvo jsme jen my sami a naše nepochopení.

Pokud autor zamýšlel touto knihou sdělit, že všichni lidé mají stejnou hodnotu, že my všichni můžeme tolerovat odlišnosti druhých, pak je jeho práce o to cennější, že se zaměřuje na dospívající, tedy na lidi, kteří se hledají a zvažují svoje osobní postoje.

„Pojďme studovat, synu,“ říká rabín o něco vážněji. „Když pochopíš řád písmen, pochopíš řád celého světa. I to, proč muž má žít se ženou.“
„My přece nejsme písmena! Jsme ale součástí textu.“ (str. 6)


Knihu Můj Golem vydalo nakladatelství Argo

Komentáře   

 
Rick
-1 Rick 2010-03-19 18:14
Boží slátanina. PO přečtení mé nadšení opadlo. :sad:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  
 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení