Komiksy

Komiksový Golem boduje

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha
Autorem knihy Můj Golem je Marek Toman (Argo). Knížka je určena primárně dospívajícím a jejich rodičům, tomu odpovídá i grafické provedení – komiksové ilustrace Hany Puchové. Autor stvořil příběh údajného Golemova tvůrce rabi Löwa, chlapce Jakuba a dívky Kláry na pozadí historických událostí konce 16. století. Základní otázkou knihy je, jak vyjít s druhými lidmi. A to nejen navenek „ghetta“ (nebo spíše komunity), ale i uvnitř „svých“. Můj Golem přináší novou verzi představy, co golem vlastně byl.

 

Pražské židovské město a dvě rozdílné děti, to jsou hlavní prvky příběhu. Dospívající Jakub se má oženit s rabínovou dcerou Leou. V ulici za zdí, která odděluje židovské město od křesťanů, žije dívka Klára. Klára s Jakubem komunikuje nepřímo, pomocí obrázků. Jeden druhému rozšiřují obzory a boří vžité mýty. Rabín provází Jakuba obdobím studia a sebepoznání citlivě a diskrétně. Lea je Jakubovi nejprve lhostejná, pak protivná, později v sobě nacházejí chybějící polovinu.

obal knihyAutor věnoval svůj čas bádání v historických pramenech i studiu Talmudu a vytvořil v rámci úkolu představit příběh golema dospívajícím kompaktní úvod do střípku dějin, které se týkají historie naší země. V doslovu popisuje skutečný život rabího Löwa, fungování Pražského Židovského města a uvádí na pravou míru „stvoření golema“. Vysvětlivky obsahují zajímavé myšlenky – řád písmen, řád slov, muž je forma a žena je hmota aj. Díky finanční podpoře Mezinárodního visegrádského fondu vyšla kniha Můj Golem také v polštině a maďarštině.

Golem vznikl v době, kdy potřebovali pražští židé pocit jistoty, golem je měl chránit. Naproti tomu se ukázalo, že pokud je ochráncem přízrak, může to přinést komplikace i tvůrci. Přízrak je těžko ovladatelný. Možná bychom na to měli myslet i dnes, kdy spíše než přízrakům čelíme atomovým a biologickým hrozbám, terorismu. Původ potíží je zřejmě po celé stovky let tentýž. Skutečnou hrozbou pro nás všechny nejsou zbraně. Skutečnou hrozbou pro lidstvo jsme jen my sami a naše nepochopení.

Pokud autor zamýšlel touto knihou sdělit, že všichni lidé mají stejnou hodnotu, že my všichni můžeme tolerovat odlišnosti druhých, pak je jeho práce o to cennější, že se zaměřuje na dospívající, tedy na lidi, kteří se hledají a zvažují svoje osobní postoje.

„Pojďme studovat, synu,“ říká rabín o něco vážněji. „Když pochopíš řád písmen, pochopíš řád celého světa. I to, proč muž má žít se ženou.“
„My přece nejsme písmena! Jsme ale součástí textu.“ (str. 6)


Knihu Můj Golem vydalo nakladatelství Argo

Komentáře   

 
Rick
-1 Rick 2010-03-19 18:14
Boží slátanina. PO přečtení mé nadšení opadlo. :sad:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení