Komiksy

Komiksy: Mark Millar, Steve McNiven – Občanská válka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Za šedesátiletou historii komiksového nakladatelství Marvel vyšly pod jeho hlavičkou tisíce příběhů hrdinů s nadlidskými schopnostmi, jejichž jména dnes znají i předškolní děti. Jen některým z těchto děl se však dostalo té cti, že jsou považována za zcela zásadní. Nakladatelství CREW jeden takový komiks opět vydalo, tentokrát v edici Legendy Marvel. Stojí v něm proti sobě desítky proslavených superhrdinů a jak by také ne, když mezi nimi zuří Občanská válka.

 

obcanska-valkaAutory Občanské války jsou scénárista Mark Millar a kreslíř Steve McNiven. Tito pánové stvořili i jiné veleúspěšné dílo – Starej dobrej Logan (recenze zde). To společně vydali roku 2009, ale již o tři roky dříve proti sobě postavili zástupy samozvaných bojovníků proti zlu. Obě knihy kromě autorů pojí vážné příběhy, byť atmosféra Občanské války není zdaleka tak tísnivá jako ta v Loganovi.

 

Výchozí premisa Občanské války střílí do vlastních řad. Superhrdinů je tolik, že ti méně zdatní nemají problém vystupovat v reality show pro pobavení mas a kvůli sledovanosti si ukrojí větší krajíc, než je zdrávo. Zpackaný zásah proti týmu padouchů skončí explozí, ve které zahynou nejen superneumětelové, ale i stovky civilistů, včetně dětí ze základní školy. Nelze se tedy divit, že veřejné mínění v čele s truchlícími rodiči požaduje regulaci vigilantů, jejich podřízení se státním orgánům a odmaskování.

 

Do čela těch, kteří novou iniciativu podporují, se postaví muž, jenž svou identitu neskrývá – Tony Stark, neboli Iron Man. Pro svou věc získá spoustu kolegů, avšak zdaleka ne všichni s ním souhlasí. Vůdčí postavou opozice je zarputilý Kapitán Amerika a když se oba tábory nedokáží shodnout, je zaděláno na konflikt, jaký Země dosud nespatřila.

 

Pokud jste viděli stejnojmenný film, ani zdaleka nevíte, co vás čeká. Filmoví scénáristé si z vyprávění Marka Millara vzali jen to nejnutnější a v jejich příběhu se objevují i postavy, které v komiksu nenajdete, a naopak musel biograf oželet desítky jiných, jež hrají více či méně důležitou roli v původním ději. Hrdinů i padouchů je v komiksu vskutku tolik, že se mezi nimi plně orientuje jen skutečný znalec marvelovských postav. Stejně tak ne každý ocení mnohé narážky a mrknutí na znalé čtenáře, jako například když své dovednosti Spiderman a Mr. Fantastic ve vzájemném souboji komentují slovy „úžasné“ (v originále „amazing“) a „velkolepé“ (v originále „spectacular“).

 

Nemusíte se však bát. Propracovaný příběh si užijí i méně protřelí čtenáři komiksů. Dokonce se s velkou pravděpodobností neubráníte nutkání přečíst si jej znovu a pak zase. Při prvním čtení vás totiž napětí požene kupředu, abyste si teprve na konci uvědomili, kolik linek a zajímavých zvratů jste nechali bez povšimnutí. Stejně tak vám nejspíš unikne mnoho detailů v nádherných ilustracích.

 

Práci Steva McNivena lze jen stěží něco vytknout. Jeho kresby fungují ve všech polohách. Při boji Kapitána Ameriky s přepadovým komandem cítíte každou ránu, pohled do tváře rozzuřené a zároveň zlomené matky, která ztratila dítě, vás znepokojí a jakmile spadne J. Jonah Jameson ze židle, neubráníte se smíchu. Jak jste už pochopili, v Občanské válce jsou desítky důležitých postav a i díky jejich obrazovému ztvárnění se v nich vyznáte, ať už na sobě mají kostým, či civilní oblečení. Mimochodem dokonale přehledné jsou i souboje davu superhrdinů, v nichž každý používá jiné nadlidské schopnosti. Ani kolorování do pestrých barev, které si s komiksovými postavami obvykle spojujeme, nenarušuje pochmurné vyprávění, naopak ještě posiluje kontrasty v příběhu.

 

Občanská válka je víc, než jen dílem, ve kterém si oblíbení hrdinové dávají do úst. Morální dilemata protagonistů jsou mnohem důležitější než jejich bojové schopnosti a ne každý se dokáže jasně postavit na tu či onu stranu. Někdo, například X-meni, zachová neutralitu, jiní svá rozhodnutí pod tlakem událostí mění. Konflikt rozdělí i rodiny a milující se páry. A ve vyhrocené situaci se najdou i tací, kteří se neštítí praktik, jichž by se od reků bez bázně a hany nikdo nenadál. Asi nejsilnější devizou vyprávění je tak skutečnost, že i superlidé jsou pořád jen lidé a nedělají vždy ta nejsprávnější rozhodnutí. Není se tedy čemu divit, že konce – na takový propletenec osudů a vztahů až vzácně jednoznačného – se nedožije každý.

 

Bonusy jsou, stejně jako u zmíněného Logana, pouze grafického rázu – dechberoucí ilustrace alternativních obálek, propagační plakáty a sedm skic. Na jakýkoliv text navíc si nechte zajít chuť.

 

Občanská válka se právem řadí k nejlepším komiksům nakladatelství Marvel. Propracovaný příběh splétající osudy desítek hrdinů jde ruku v ruce s výjimečnou grafickou stránkou. Děj si navíc užijí jak nováčci, tak příznivci Marvelu. České vydání v žádném případě nedělá originálu ostudu a pokud by takových kvalit dosahoval každý u nás vydaný komiks, domácí milovníci kreslených příběhů by se ocitli v ráji.

 

 

Název knihy: Občanská válka

Autor:  Mark Millar, Steve McNiven

Překlad: Martin D. Antonín

Nakladatelství: CREW s.r.o.

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2021

Vydání: 1.

Počet stran: 200

ISBN: 978-80-7449-894-7

Ediční řada: Legendy Marvel 

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení