Komiksy

Komiksy: Mariko Tamaki, Jillian Tamaki – Jedno obyčejný léto

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Komiks Jedno obyčejný léto patří ve svém žánru k nejoceňovanějším za posledních několik let. Společně jej vytvořily sestřenice Mariko Tamakiová a Jillian Tamakiová, které pochází z Japonska. Jedna se chopila scénáře a druhá kresby.

  

Rose a Windy jsou dvě kamarádky, které se potkávají vždy jednou za rok, když Rose přijede s rodiči na venkov na chatu. Rose je okolo třinácti čtrnácti let a Windy je o rok a půl mladší. Jako každé předchozí léto mají v plánu, že se budou spolu koupat u jezera a hrát dětské hry. Jenže do života se jim začínají pomalu vkrádat problémy dospělých. 

 

Sledujeme zde totiž dva další příběhy. Krizi rodičů Rose, jejíž matce se nedaří počít druhé dítě a je z toho velmi nervózní, a partu dospívajících, kteří se schází u jedné sámošky, kam si holky chodí půjčovat jim nepřístupné filmy, např. Noční můru v Elm Street. V oné partě je i mladá Jenny, která neplánovaně otěhotní. Jenny je z toho nešťastná a neví, co má dělat. Rose a Windy si velmi brzy začnou uvědomovat, že se samy změní a dospějí.

 

Příběh velmi pěkně ukazuje, jak je každý člověk jiný. V případě Rose, která se snaží vypořádat se situací v rodině, se potvrzuje, jak jde během krátké doby rychle dospět. Windy představuje její přesný opak, vnáší do příběhu energii, radost a takovou tu hravost. Matka Rose je po většinu příběhu podrážděná a v depresích. Proto je u Rose doma něco jako „tichá domácnost“. Autorky se v komiksu věnují hlavně ženským postavám a ty mužské jsou jen na doplnění do počtu. 

 

Celý komiks je kreslen jen v bílé a modročerné barvě, která ale má snad tisíce odstínů. Kresba je velmi jednoduchá a působí na mě velmi vesele a hravě. Některé stránky jsou složené jen z koláže malých obrázků, ale také je střídají obrázky, které jsou přes celé strany či dvojstrany. 

Komiks vám připomene časy letních prázdnin, kdy jste ještě nemuseli pracovat a měli dva měsíce volna. Kdy nám vše připadalo bezstarostné. Příběh ve mně vyvolal přesně tyto pocity a nabudil správnou letní náladu.

 

Tento komiks je sice velmi rozsáhlý, ale tempo vyprávění je pomalé a dohromady se v ději zas tak moc nestane. Autorkám šlo nejvíce o atmosféru, což se jim dle mého názoru povedlo. Nečekejte však nějaké veselé čtivo, plné vtipů a smíchu. Pokud jste ale ve věku hlavních hrdinek, tak si z toho určitě něco odnesete a taky se v tom s velkou pravděpodobností najdete. Jestliže jste ale už dospělí, ničemu to nevadí. Možná tím více oceníte pomalé tempo,

 atmosféru a promyšlené charaktery ženských postav. 

 

Název: Jedno obyčejný léto

Autoři: Mariko Tamaki, Jillian Tamaki

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 2020

Překlad: Lenka Bukovská

Žánr: Komiks, literatura pro dívky

ISBN: 978-80-7637-078-4

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení