Komiksy

Komiksy: Jeff Smith – Shazam! Monstrózní společenství zla

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Před několika měsíci v českých i světových kinech promítali film Shazam!, kterému se povedl vpravdě husarský kousek. V konkurenci komiksových blockbusterů v čele s Avengers, jištěných Captain Marvel a nepovedenými X-meny, si Shazam! zachoval nejen vlastní styl, aniž by se snažil lísat k větším a úspěšnějším značkám, ale v rámci možností byl i kasovně úspěšný, na což by si před jeho premiérou mnozí nevsadili. Přední české komiksové nakladatelství CREW se chopilo příležitosti a vydalo pro čtenáře chtivé Shazamových dobrodružství knihu nazvanou Shazam! Monstrózní společenství zla. Superhrdiny v rudozlatém kostýmu se ujal Jeff Smith, autor kritikou i čtenáři milovaného Kůstka.

  

shazam!Billy Batson je bezdomovec. Mnohem horší je, že je Billy ještě malé dítě, které by nikdy nemělo zažít příkoří, jaká jsou Billyho každodenní realitou. Navzdory osudu se však chlapec nejen protlouká životem, ale ještě nezištně pomáhá starému bezdomovci Tlachalovi. Zvědavost či touha po lepším životě Billyho přivedou až k tajemnému starci, jenž hochovi prozradí kouzelné slovo, které mu propůjčí moc proměnit se v superhrdinu Marvela.

 

Ačkoliv americké komiksy dlouho sloužily především jako čtivo pro děti a dospívající, dnes se nad takovými kusy spíše ušklíbáme. V záplavě drsných, temných a dospělých komiksů, nezřídka oplývajících i kvalitním příběhem, zapomínáme na kořeny, které Jeff Smith Shazamem! vytahuje na světlo boží.

 

Shazam! je v mnohém knihou pro mladší ročníky. Jeho hrdinou je chlapec, který získá moc, po níž v určité fázi svého života touží snad všichni kluci – může se proměňovat v nadlidsky mocného hrdinu. Smithova kresba podpořená pestrými barvami Steva Hamakera je detailní a hravá, s mnoha zvířaty, archetypálně prťavým, plešatým a plachťáky oplývajícím padouchem a úsměvnými scénami. Hravost celé knihy zvýrazňují i názvy jednotlivých kapitol, skryté v jednoduché šifře.

 

Na druhou stranu není Shazam! jen rozjuchaným dílkem pro prťata. Přestože je v něm minimum akce ve smyslu boje, Billyho život na ulici a šikana ze strany staršího a silnějšího muže je vyobrazena drsně a v některých pasážích může komiks slabším povahám (těm, co nemají rádi hmyz) připadat až nechutný.

 

Povahu komiksu velmi dobře vystihuje předmluva Alexe Rosse, který postřehl, jak Jeff Smith dokázal najít rovnováhu mezi dítětem a dospělým. Díky tomu se Shazam! bude líbit třináctiletým i čtyřicátníkům. Nemám na mysli pouze muže, nejedné čtenářce přiroste k srdci i Billyho odhodlaná a zároveň křehká sestra, která také získá schopnosti, jež jí může kdejaká holka závidět. Monstrózní společenství zla vypráví příběh zrození superhrdiny a není třeba znát kterýkoliv z předchozích shazamovských komiksů, aby si jej čtenář užil. Neurazí ani dospělé, ale troufám si tvrdit, že ti menší z něj budou přece jen nadšenější.


Shazam! Monstrózní společenství zla
Autor Jeff Smith
Překlad Štěpán Kopřiva
Ilustrace Jeff Smith
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 212
ISBN/EAN 978-80-7449-685-1
Ediční řada Shazam!

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení