Komiksy

Komiksy: Sarah Andersenová – Kočky útočí

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Sarah Andersenová se proslavila svými komiksy Sarah’s Scribbles. U nás její díla vydává nakladatelství CooBoo a nejnovější kniha s názvem Kočky útočí je již třetí sbírkou komiksových stripů této mladé umělkyně. Sarah je introvertka, která zachycuje každodenní problémy do černobílé kresby svých komiksů tak jednoduše a vtipně, že se s ní ztotožnilo velké množství fanoušků.

 

 

kocky-utociV prvním díle nazvaném Dospělost je mýtus si Sarah brala na paškál každodenní problémy jedné introvertní holky, která nerada cvičí a bojuje s mastnými vlasy. Humor mířený na vlastní život a utahování si ze svých problémů jí sedl a zalíbil se i fanouškům. Všichni proto s radostí přivítali druhou knihu s vtipným názvem Ubulená hromádka štěstí. 

 

Oproti prvotině se Sarah se sarkasmem sobě vlastním věnovala obecným životním situacím. Tedy generačním problémům mileniálů, mezi které se řadí, ale satiricky se strefovala i do věčného boje žen s make-upem a menstruací. Kouzlo komiksů spočívalo v trefnosti a pravdivosti. Sarah uměla na malé ploše zachytit konkrétní situaci a udělat si z ní legraci. 

 

Minulý čas je bohužel na místě. Třetí sbírka komiksových stripů trpí syndromem vyhoření. Nejčastější životní stereotypy a problémy už Sarah zmínila, a pokud se nechce opakovat, musí sáhnout po méně obvyklých situacích. A méně obvyklé situace znamenají menší množství čtenářů, kteří se ztotožní s daným problémem. 

 

Kočky útočí mají několik výborných vtipů, týkajících se právě koček, po kterých kniha získala svůj název. Bohužel většina vtípků už je příliš specifická a váže se úzce k osobnosti autorky. Proto je obtížné najít v některých stripech humor. Ne snad, že by čtenář nepochopil, o co Sarah Andersenové šlo, ale spíše hledá důvod, proč to Sarah přišlo vtipné. 

 

Vtipy, které fungují, jsou ty generační. Když si autorka dělá legraci z nějakého jevu, který se jí nějak týká, je to opravdu vtipné. Např. sama má pár let po ukončení školy, tudíž si pamatuje stresy ze zkoušek. Vtip o tom, jak si ve zkouškovém období vesele vykračuje kolem hroutících se studentů, je upřímný, lehce arogantní a velmi vtipný. 

 

Poměrně velkou část knihy zabírá tzv. Příručka mladého kreativního člověka. Pokud jste mladý kreativní člověk, asi v ní najdete tipy, jak se vypořádat s kritikou na internetu, jak vůbec začít tvořit a jak neztrácet naději. Pokud nejste mladý nebo kreativní, tak pro vás tato část nebude příliš zábavná. Sarah až příliš sklouzává do polohy „dřív bylo líp“, internet v mnohém práci umělců usnadňuje, ale i komplikuje a od umělce typu Sarah Andersenové, která se díky internetu stala světově známou, by člověk čekal originálnější radu než jen „nikdy to nevzdávej“.  

 

Co se naštěstí k horšímu nemění, je kresba, která je stále jednoduchá, přesto precizní. V pěti černobílých čtverečcích Sarah prakticky bez dialogů dokáže odvyprávět nespravedlivý příběh o feminismu. Hlavní postavu dívky, která podle jejích slov „není ani trochu autobiografická“, kreslí obdivuhodně kreativně. Pár tahů perem tady a pár černých teček támhle a náhle je jasné, že dívka je šťastná a pyšná sama na sebe, protože právě překonala svoji sociální fobii. 

 

Poslední sbírka komiksů Sarah’s Scirbbles Kočky útočí je zatím nejslabším česky vydaným dílem brooklynské umělkyně Sarah Andersenové. Přesto nejde o špatné komiksy, jen jsme si zvykli dostávat od Sarah vtipnější a univerzálnější příběhy zabalené v minimalistickém hávu. 


Kočky útočí
Autor Sarah Andersenová
Překlad Romana a Zuzana Bičíkovy
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 109
ISBN/EAN 978-80-7544-590-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení