Komiksy

Komiksy: Marjorie Liu – Netvora 1: Probuzení

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Netvora 1: Probuzení

Je mi ctí představit vám komiksovou řadu Netvora (v orig. Monstress), která vychází od roku 2015, k nám se dostává péčí nakladatelství Crew letos. První díl s podnázvem Probuzení vás zavede do svébytného fantasy světa, v němž se odehrává bohatě rozvinutý příběh slibující od první stránky jedinečný čtenářský zážitek.netvoraDaný svět je obýván pěti rasami, mj. arkaniky, míšenci lidí a tzv. prastarých. Od lidí se arkanici liší většinou už svým vzezřením (mají např. křídla, liščí ocas apod.), jindy jsou od nich téměř k nerozeznání. Disponují zvláštními schopnostmi, čehož využívá mocný řád čarodějnic, jenž si z těl těchto ubožáků vyrábí zázračnou látku zvanou lilium, z níž čerpají nadlidskou sílu a nesmrtelnost. Narodit se jako arkanik není žádná slast; své o tom ví i Maika Půlvlčice, arkanička s andělskou tváří i tělem, která má jedinou vadu – chybějící levou ruku. Je to dívka obestřená tajemstvím, která má s řádem nevypořádané účty. A začne jednat.

Na své pouti, jejímž cílem je pomsta a odhalení tajemství vlastní minulosti, musí Maika čelit nejen hordě čarodějnic a jejich poskoků, ale i sobě samotné. Maičino tělo a mysl totiž obývá prastarý démon, jenž je pro ni zdrojem doslova devastující síly, avšak zároveň nekontrolovatelným netvorem prahnoucím po jídle. Krvavém jídle. Maice nezbývá než se naučit žít s tímto tvorem. A pokusit se s jeho pomocí přežít. Bude to ale hodně těžké…

Příběh je nabitý akcí. Těšit se můžete na množství soubojů, útěků, flashbacků, … Rychlost, s níž je příběh vyprávěn, místy vede k zahlušení čtenáře a dezorientaci v textu, zvláště v závěru knihy. Jindy není možné pojmout tolik informací naráz, nebo dokonce schází nějaké důležité vodítko, které bude (snad) odhaleno v příštím svazku. Tato skutečnost mi ale nevadila. I tak jde o luxusní příběh, jenž na mě působí jako dobře vykonstruovaný a jenž je umně gradován, jindy naopak vhodně zpomalen exkurzy v podobě vysvětlivek.

S kvalitním scénářem koresponduje přenádherná kresba, o kterou se postarala japonská ilustrátorka Sana Takeda. Spojuje v sobě to nejlepší z japonské mangy a evropské secese. Postavy vynikají přemírou idealizace, místy sklonem k rozkošnosti, která je tu však únosná a nepůsobí kýčovitě. Prostor je zobrazen do detailů, což lze ocenit hlavně na propracovaných oděvech nebo netradičních zbraních a vynálezech. Vyzdvihnout musím i práci s barvami; použito je minimum základních barev (samozřejmě v různých odstínech) s převahou modré, žluté a hnědé, díky čemuž celek vyznívá jednotně a zároveň podtrhuje celkovou atmosféru klinoucí k hororu. 

Komiks je určen spíše ženskému čtenářstvu, kterému bude imponovat jak už zmíněná nádherná kresba, tak mu bude bližší matriarchální svět, v němž se vše odehrává. Přesto si myslím, že ani pánové neprohloupí, pokud si komiks přečtou. Zaujmout je může – kromě naznačeného originálního mikrosvěta a příběhu samotného – i krutost a brutalita, jež je přece jen odpradávna bližší právě mužskému světu. 

Právě tato stránka komiksu, kdy se autorka neštítí explicitně popisovat násilí třeba na malých, nevinných dětech, tu silně kontrastuje s již zmíněnou roztomilostí. Komiks má vzhledem k těmto výjevům a všudypřítomnému strachu, který lze cítit z postav a který obemkne i samotného čtenáře, žánrově nejblíže k hororu, lze v něm dohledat i silné prvky fantasy, sci-fi a modifikovaného steampunku. 

Pozornému čtenáři neujde, že komiks naráží na několik vážnějších témat, zvláště na otázku rasismu a důsledků války. Hlavní hrdinka je jednou z mnoha válečných obětí, jak je vidět nejen na jejím tělesném znetvoření, ale i na způsobu, jakým se k ní a ostatním arkanikům chovají příslušníci vítězné strany. Maiko je přeživší, která se pomalu stává monstrem, ovšem netvora z ní učinily právě okolnosti, nikoliv ona samotná. 

Autorka Marjorie Liu, Američanka čínského původu, tak vytvořila zajímavou ženskou postavu, která má předobraz v jejích prarodičích, od nichž slýchávala hrůzná vyprávění o válečných zvěrstvech spáchaných na asijském kontinentu v minulém století. Vzhledem k řečenému není divu, že komiks získal velkou pozornost a také řadu ocenění. Samotná Liu se mj. stala v roce 2018 první ženou, která získala Eisner Award v kategorii nejlepší scénárista v pouhých 30 letech.

Komiks Netvora 1: Probuzení doporučuji milovníkům temnějších fantasy příběhů. Podmaní si vás svým příběhem, zajímavým mikrosvětem i přepychovou kresbou.

netvora
netvora

Netvora 1: Probuzení
Autor Marjorie Liu
Překlad Filip Škába
Ilustrace Sana Takeda
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 208
ISBN/EAN 978-80-744-9559-5
Ediční řada Netvora

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení