Komiksy

Komiksy: Jeff Lemire – Plutona

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
plutona

Smrt, to je téma, o kterém se sice v dobré společnosti nemluví, ale které každého z nás zajímá. Je to téma, které prodává noviny a které k televizním nebo počítačovým obrazovkám přitahuje miliony lidí, uchvácených představou něčího odchodu z tohoto světa. Každý se hned zajímá: jak, proč, kdy, kde? A jaké to bude mít následky? Této skutečnosti si byl vědom i Jeff Lemire, když pracoval na svém dílku Plutona. Vše totiž začíná nálezem mrtvoly…plutonaCestou ze školy se střetne pětice dětí, které náhoda zavede do nedalekého lesíka. V něm najdou mrtvou superhrdinku Plutonu. Co teď? Nahlásit tento nález na policii, prodat informaci do médií a stát se slavným, nebo raději prchnout a dělat, že se nic nestalo? Nakonec zvítězí návrh vykopat hrob a mrtvolu do ní pohřbít. Chtějí to udělat hned zítra, jenomže… Něco se zvrtne. A v hrobě nakonec skončí úplně jiné tělo než to Plutonino.

Děj komiksu o pěti kapitolách je jednoduchý, jen místy je přímočaré vyprávění narušeno flashbacky zaměřené na život zmíněné Plutony. Jsou v nich odhalovány její osobní problémy v superhrdinské profesi i doma. Tato žena s jedinečnými schopnostmi rozhodně není klasickým superhrdinou; naopak působí sedřeně, protože nestíhá svou práci, roli ochránce města a zároveň péči o dcerku. Navíc zápasí sama se sebou; jak má bojovat s nebezpečnými padouchy, když se nesmí uchýlit k zabití? Plutona však není hlavní postavou komiksu; působí spíš jako spouštěč událostí, k nimž dojde po její smrti. A to je na celém díle originální, neboť vlastně nejde vůbec o superhrdinský komiks, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Akce a dějových zvratů je v komiksu pomálu. Prim tu nehraje samotný děj, ale psychologické prokreslení jednotlivých dětských postav. Jednak se do popředí dostávají jejich různorodé osobnosti a z nich plynoucí problémy, které zažívají doma i ve vztahu s ostatními dětmi, jednak jejich reakce na hrůzný nález. Otřes, který jim zážitek v lese způsobil, je změní. Problém je, že zvolená parta dětí působí na čtenáře značně nesympaticky. Ani k jednomu nelze přilnout, označit ho za pravého klaďase. Není tu nikdo, komu byste fandili. A takové příběhy prostě většinou nefungují. Komiks přesto hodnotím kladně; je to bravurně sepsaná úvaha pracující s psychologií postav a s prolínáním dvou časových rovin. Konec je vcelku překvapivý, ovšem některé z vás může odradit pomalejší tempo vyprávění, byť místy mistrně pracující se zkratkou. 

Kresba, pod kterou se podepsala Emi Lenoxová, je průměrná. V paměti vám utkví možná jen koloring Jordie Bellaireové, který využitím chladných, ztlumených barev umě koreluje s vyprávěním.  

Oproti jiným komiksům, které ve mně nezanechaly žádný otisk, ve mně Plutona vyvolala silné znepokojení a řadu nezodpovězených otázek. Ještě několik dní po dočtení poslední stránky jsem z hlavy nemohla dostat obrázek opuštěného hrobu. Komiks tedy rozhodně doporučuji. Jedinou výraznější vadou na kráse je už zmíněná absence silnější postavy a nemožnost rereadingu. Kniha totiž pracuje s momentem překvapení, které – po vyzrazení pointy – přestává mít účinnost.


Plutona
Autor Jeff Lemire
Překlad Richard Podaný
Ilustrace Jordie Bellaireová
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 152
ISBN/EAN 978-80-7449-529-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení