Komiksy

Komiksy: Stan Sakai – Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Přišlo jaro a jeho počátek se rozhodlo zpříjemnit čtenářům i nakladatelství CREW vydáním dvacátého osmého dílu zdánlivě nekonečné série Usagi Yojimbo amerického tvůrce s japonskými kořeny Stana Sakaie. Nový díl má podtitul Červený škorpion.


knihaNejnovější přírůstek obsahuje čtyři příběhy, což na první pohled není mnoho, ale jejich kvalita dostatečně vynahradí pro někoho nedostačující kvantitu. Navíc se v těchto čtyřech podařilo Sakaiovi předvést snad vše, pro co si jeho tvorbu zamilovaly desetitisíce čtenářů po celém světě. Červený škorpion nabízí humor i osudově vážné momenty, nenásilná poučení o japonské kultuře, stejně jako detektivní pátrání, hromadné bitky i duely mistrů šermířů.

Předmluvu tentokrát obstaral George Takei, emeritní předseda japonsko-amerického národního muzea, ve světě i v České republice však známý spíše jako představitel Hikaru Sulua z původního seriálu Star Trek.

V prvním příběhu nazvaném Taiko Usagi pomáhá výrobci bubnů, který chce skrze obří buben požádat bohy o déšť pro vyprahlou zemi a strádající rolníky. Zároveň zde poprvé zkříží plány gangu Rudého škorpiona, který požaduje za nezničení bubnu výpalné. Příběh svým zaměřením na tradiční japonské řemeslo připomíná starší Kaiso či úvod k Daisho. Čtenář se sice s postupem výroby obřího bubnu seznámí jen zběžně, ale za to se dozví i o jeho sakrálním využití či pověrách středověkých Japonců.

Ropuší olej vrací na scénu liščí pouliční umělkyni a zlodějku Kitsune. Vyprávění nemá závratné ambice, ale historka o podvedení podvodníků je zábavná a ještě do ní Sakai vpašoval poctu americkému komediálnímu triu.

S dalšími červenými škorpiony se Usagi setká v Návratu Pána sov. Osudový příběh o zvěstovateli smrti začíná zdánlivě nesouvisejícím vyprávěním o čtyřicet let starých událostech, jen aby se vše spojilo v umnou pointu, jak je u Stana Sakaie dobrým zvykem. Zamrzí jen to, že se Usagi v jednu chvíli zachová naprosto v rozporu s charakterem, který jeho čtenáři znají a mají rádi.

Pomyslným zlatým hřebem je část Ti, kteří šlapou škorpionovi na ocas. Nejdelší a nejpropracovanější příběh knihy obsahuje detektivní zápletku i příjemné zvraty. Navíc v něm Usagi zavítá do školy meče vedené přítelem jeho mistra, což dává Sakaiovi prostor pro šermířské souboje, v jejichž prokreslení exceluje.

Jak je zvykem, na konci knihy se nacházejí poznámky pro čtenáře ochotné dozvědět se o pozadí příběhů trochu víc a černobílá galerie obálek komiksových sešitů, v nichž jednotlivé příběhy původně vyšly.

Kresba si drží svoji obvyklou, to jest vynikající úroveň, po desítkách vydaných knih nabízí originální panely, jako ty s hlavou a trupem skákajícího Usagiho, nebo dramatické vyvolávání deště, jehož atmosféra houstne společně s dešťovými kapkami.

Jen málokdo může po více než třech desítkách vydaných dílů, počítáme-li mezi ně i tři speciály, čekat od série Usagi Yojimbo zásadní změny. Ty nám sice Červený škorpion nenabízí, ale daří se mu nesklouznout k fádní rutině, jak se to stalo minulému dílu. Čtyři příběhy v nejnovější knize sice využívají řadu známých motivů, ale jejich příběhy jsou neotřelé, často velmi dobře vypointované a neméně kvalitně zpracované. Usagiho věrné čtenáře potěší, těm neznalým se předvedou v příznivém světle.


Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion
Autor Stan Sakai
Překlad Ľudovít Plata
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 192
ISBN/EAN 978-80-7449-536-6
Ediční řada Usagi Yojimbo

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení