Komiksy

Komiksy: Kati Närhi – Agnes a sedmý host

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Agnes a sedmý host, grafický román finské kreslířky a scénáristky Kati Närhi, je dalším zajímavým komiksovým počinem, který v předešlém roce vydalo nakladatelství Paseka. Mísí v sobě lacinou anglickou detektivku a kýčovitou romantickou komedii, nenechte se však zmást, oba tyto žánry totiž autorka velice vtipně a nenuceně paroduje.

 

Kapitán Orkolora pozve do svého hororově vyhlížejícího zámku příbuzné a známé, aby zde společně strávili letní dovolenou. Jedním z hostů je i osiřelá Agnes, která přijela se svojí korpulentní tetičkou Sylvií. Z pobytu v sídle není vůbec nadšená. Není se čemu divit, vše zde vypadá velice zvláštně a podezřele. Proč jsou obrazy známých umělců přemalovány podobiznou Orkolorovy  zesnulé sestry? Kde se v okolí zámku berou lišky, které nechává úlisný majitel zbohatlického sídla hubit? A konečně, kdo má být oním posledním sedmým  hostem, o kterém Orkolora často mluví, aniž by však prozradil jeho totožnost?

Agnes se rozhodne, že tomu všemu přijde na kloub. Podivnostem však není konec. Na zámku se objeví i její první láska Rex, který se nakonec stane dívčiným spojencem a pomůže jí tak leccos objasnit. Agnes vždycky věděla, že její rodiče zahynuli za velice podivných okolností, dokáže rozluštit i tuhle záhadu? A pomůže jí v tom právě ten tajemný sedmý host, se kterým se nakonec seznámí?

Tento grafický román rozhodně nezapře svůj severský původ, celý komiks je laděný do černé, modré, bílé a červené barvy, ta je ovšem užita jen v patřičných místech. Kresby jsou jednoduché, avšak velice výstižné. Postavy, které zde vystupují, působí trochu jako karikatury. Ani samotná hlavní hrdinka, Agnes, která svojí vizáží nápadně připomíná již kultovní Wednesday Addamsovou, není nijak oslnivě krásná. Pyšní se však velkým charismatem, které čtenáře chytne a nepustí. Díky celkovému grafickému zpracování působí komiks velice pochmurně a tajemně. 

Jedinou drobnou nevýhodou tohoto komiksu je, že obsahuje velké množství nevysvětlených situací, záhad a vedlejších zápletek, což může na některého čtenáře působit rušivě.

Ačkoliv může grafický román na první pohled vypadat vážně, opak je pravdou. Kniha je prošpikovaná humorem, který ani v nejmenším nemá sklon sklouzávat k trapnosti. Agnes a sedmý host rozhodně patří mezi nejlepší knihy svého žánru, které u nás v loňském roce vyšly. 


Agnes a sedmý host
Autor Kati Närhi
Překlad Jitka Hanušová
Nakladatelství Paseka
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 146
ISBN/EAN 978-80-7432-852-7
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení