Komiksy

Komiksy: Kati Närhi – Agnes a sedmý host

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Agnes a sedmý host, grafický román finské kreslířky a scénáristky Kati Närhi, je dalším zajímavým komiksovým počinem, který v předešlém roce vydalo nakladatelství Paseka. Mísí v sobě lacinou anglickou detektivku a kýčovitou romantickou komedii, nenechte se však zmást, oba tyto žánry totiž autorka velice vtipně a nenuceně paroduje.

 

Kapitán Orkolora pozve do svého hororově vyhlížejícího zámku příbuzné a známé, aby zde společně strávili letní dovolenou. Jedním z hostů je i osiřelá Agnes, která přijela se svojí korpulentní tetičkou Sylvií. Z pobytu v sídle není vůbec nadšená. Není se čemu divit, vše zde vypadá velice zvláštně a podezřele. Proč jsou obrazy známých umělců přemalovány podobiznou Orkolorovy  zesnulé sestry? Kde se v okolí zámku berou lišky, které nechává úlisný majitel zbohatlického sídla hubit? A konečně, kdo má být oním posledním sedmým  hostem, o kterém Orkolora často mluví, aniž by však prozradil jeho totožnost?

Agnes se rozhodne, že tomu všemu přijde na kloub. Podivnostem však není konec. Na zámku se objeví i její první láska Rex, který se nakonec stane dívčiným spojencem a pomůže jí tak leccos objasnit. Agnes vždycky věděla, že její rodiče zahynuli za velice podivných okolností, dokáže rozluštit i tuhle záhadu? A pomůže jí v tom právě ten tajemný sedmý host, se kterým se nakonec seznámí?

Tento grafický román rozhodně nezapře svůj severský původ, celý komiks je laděný do černé, modré, bílé a červené barvy, ta je ovšem užita jen v patřičných místech. Kresby jsou jednoduché, avšak velice výstižné. Postavy, které zde vystupují, působí trochu jako karikatury. Ani samotná hlavní hrdinka, Agnes, která svojí vizáží nápadně připomíná již kultovní Wednesday Addamsovou, není nijak oslnivě krásná. Pyšní se však velkým charismatem, které čtenáře chytne a nepustí. Díky celkovému grafickému zpracování působí komiks velice pochmurně a tajemně. 

Jedinou drobnou nevýhodou tohoto komiksu je, že obsahuje velké množství nevysvětlených situací, záhad a vedlejších zápletek, což může na některého čtenáře působit rušivě.

Ačkoliv může grafický román na první pohled vypadat vážně, opak je pravdou. Kniha je prošpikovaná humorem, který ani v nejmenším nemá sklon sklouzávat k trapnosti. Agnes a sedmý host rozhodně patří mezi nejlepší knihy svého žánru, které u nás v loňském roce vyšly. 


Agnes a sedmý host
Autor Kati Närhi
Překlad Jitka Hanušová
Nakladatelství Paseka
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 146
ISBN/EAN 978-80-7432-852-7
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Veletrh

Soutěže

Aktuality

 • Představujeme CREW KIDS, novou edici nakladatelství Crew

  Superhrdinky, a dokonce i superzáporačky, musí chodit do školy. A pro ně je zřízená superhrdinská škola, kde učí i studují lidé se superschopnostmi a v lavicích najdeme například Batgirl, Harley Quinn, Supergirl, Wonder Woman či Poison Ivy. 

  Číst dál...  
 • Nová kniha Miloše Cajthamla Na odstřel získala prestižní Literární cenu Knižního klubu 2018

  PRAHA, 4. 9. 2018 – Laureátem 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Miloš Cajthaml, jeho novela Na odstřel o problematickém hledání mužského vzoru se prosadila v konkurenci 121 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru knihy. Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno 4. září 2018 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení