Komiksy

Komiksy: Anthony Del Col, Conor McCreery – Assassin's Creed 1: Zkouška ohněm

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Assassins Creed 1: Zkouška ohněm

Templáři, asasíni, tajemné bratrstvo snažící se zachránit svět. A k tomu jedna počítačová hra, která má na světě milióny příznivců. Říká vám to něco? Pokud jste milovníci virtuálního světa, pak je vám už asi vše jasné. A pokud ne, pak vám napovím: Assassin's Creed. Nejdříve počítačová hra, pak komiks a v neposlední řadě i filmové zpracování, které nedávno přišlo mj. do českých kin. Assassins Creed 1: Zkouška ohněmProtože jsme na stránkách literárního e-zinu, je vám jasné, že následující řádky budou věnovány druhé z vyjmenovaných možností (pro úplnost: existuje i knižní vydání počítačového scénáře, ale to jsem pro zjednodušení z výběru uvedeného v úvodníku vypustila). Nakladatelství Crew totiž nedávno vydalo komiks Assassin's Creed 1: Zkouška ohněm, jenž v sobě shrnuje prvních pět čísel dané série od autorské dvojice Anthony Del Col a Conor McCreery. 


Hlavní hrdinkou je Charlotta De La Cruzová, která je jednoho dne bez varování vtažena do podivné hry. Má se stát členkou bratrstva, jež pomocí vzpomínek svých členů zjišťuje, kde byly v minulosti ztraceny mocné artefakty, jakési úlomky ráje, po nichž pátrají i templáři s cílem ovládnout lidstvo. Bratrstvo chce templářům v jejich záměru zabránit, proto musí být rychlejší a k daným předmětům se dostat co nejdříve. Pomůže jim v tom i Charlotta, která se prostřednictvím počítačové hry má vydat po stopách svého předka, asasína Toma Stoddarda, a to do Salemu roku 1692, tedy do doby čarodějnických procesů? To se dozvíte v samotném komiksu, který sice nakonec uzavírá jednu salemskou epizodu, nicméně otevírá tak cestu k dalším, možná ještě nebezpečnějším dobrodružstvím z dob minulých i těch současných.

Naznačený příběh možná vypadá na první pohled jako zajímavý, což by opravdu mohl být, ovšem kdyby nepokulhával samotný scénář komiksu. Jednání postav je nepravděpodobné, některé dějové zvraty nelogické, u obojího schází hlubší propracování, navíc i dialogy a monology působí nezáživně a poněkud křečovitě. Už jen samotná skutečnost, že hlavní postava až příliš rychle přijme „práci“ u bratrstva bez větších otázek nebo jakékoliv zjevné motivace, je diskutabilní, podobně tak její urychlený výcvik z milovnice počítačové reality v asasínskou bojovnici (chybí tu prostě takový ten mezibod úmorného tréninku, který časem přinese kýžené ovoce). Z postav vám žádná nepřiroste k srdci, což není zrovna dobré u komiksu, u nějž se počítá s pokračováním. Jediné, co komiksu zlepšuje reputaci, jsou výlety do minulosti a jejich zasazení do zajímavého časoprostoru (samotné salemské události, o nichž má většina čtenářů jen mlhavé představy, jsou čtivě popsány v závěrečném dovětku). Kladem je i prolínání dvou časových linek, jež ozvláštňuje dějovou konstrukci (ovšem nebýt faktu, že historický příběh zastiňuje ten z přítomnosti; důvodem je tu ovšem větší vázanost současnosti na postavu nevěrohodné Charlotty a s tím spojené potíže při výstavbě příběhu). 

Výtvarně komiks zpracoval Neil Edwards. Jde o mainstreamovou kresbu, která neurazí, ani nenadchne. Některé výjevy jsou až příliš strnulé, bez emocí, dokonce tu a tam vám přijdou jakoby odbyté (postavy a zvířata občas trpí mírnou deformací, podobně zvláštní je místy celková perspektiva). Vizuální stránku vylepšují barvy, o něž se postaral Ivan Nunes.

Komiks Assassin's Creed 1: Zkouška ohněm nelze doporučit bez výhrad, ovšem myslím, že si své čtenáře najde. Pokud k němu přistoupíte jako k průměrnému oddechovému čtení, od kterého nebudete očekávat bombastický scénář nebo jiné libůstky určené pro komiksové fajnšmekry, pak u něj můžete strávit vcelku příjemné odpoledne.


Assassins Creed 1: Zkouška ohněm
Assassins Creed 1: Zkouška ohněm

Assassin's Creed 1: Zkouška ohněm
Autor Anthony Del Col, Conor McCreery
Překlad Martin D. Antonín
Ilustrace Neil Edwards
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 132
ISBN/EAN 978-80-7449-428-4
Ediční řada Assassin's Creed

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  
 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení