Komiksy

Komiksy: Adam Glass – Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů

Máte rádi komiksy o superhrdinských týmech, jako je Fantastická čtyřka, X-Meni nebo Avengers, ale máte pocit, že už je to všechno jaksi ohrané? Pak zkuste příběhy o partičce superpadouchů! Jeden takový právě vydává nakladatelství BB/art pod názvem Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů.Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubůHlavními postavami tu jsou kriminálníci se zvláštními schopnostmi, toho času odpykávající si doživotní tresty odnětí svobody ve speciálním vězení, kteří jsou vysíláni plnit tajné vládní úkoly. Pokud by příkaz neuposlechli nebo by jinak ohrozili misi, pak stačí zmáčknout dálkové tlačítko a voilà… Sprovodila by je ze světa mikrobomba, která jim byla vpíchnuta do krku. Sebevražedný oddíl, jak se těmto podivným týpkům přezdívá, se má právě zúčastnit své první akce – cílem je stadion plný lidí nakažených neznámým technovirem, které musí do jednoho zabít, navíc z tohoto místa musí vyzvednout jakousi zásilku a postarat se o její doručení, to vše za sekundace šíleného lovce odměn, který jim jde po krku. Jak jednoduché, že? Už je vám asi jasné, proč byl pro tuto misi vybrán superpadoušský tým; zatímco superhrdinové by na likvidaci civilistů nepřistoupili, jednotliví členové si krvavou řežbu doslova užívají. Tedy až na některé výjimky, zvláště na odměřeného Deadshota, který se stane nejmenovaným vůdcem čety, navíc obestřeným tajemstvím. Jak si povedou jednotliví padouši v této akci? A komu se z ní vůbec podaří vyváznout a zůstat naživu? To se dočtete v samotném komiksu.

Musím se přiznat, že jsem ke komiksu přistupovala s jistou dávkou despektu; obávala jsem se, že půjde o prvoplánově akční četbu plnou násilí a krvavých scén. Byla jsem ale mile překvapena. S krví a morbidními výjevy tvůrci komiksu nápadně šetří, naopak nechávají vyniknout individualitu jednotlivých členů týmu, který je v příběhu kvůli notným ztrátám na životech několikrát obměňován. I díky tomu je čtení zábavné, neboť se v něm čtenář seznamuje s množstvím originálních postav, z nichž ty hlavní vyznívají plasticky, mj. za přispění poznámek o jejich minulosti. Postavy, byť některé z nich hrají v příběhu důležitou roli, nejsou však až tak zásadní, proto se některé jen mihnou ve vyprávění a pak zmizí, aniž by to čtenáře nějak zamrzelo. Z toho důvodu není nadále ani nutné detailně rozebírat jednotlivé charaktery, navíc i z toho důvodu, že z první česky vydané knihy zatím není zcela jasné, se kterými postavami můžeme počítat v příštím svazku a se kterými nikoliv.

U komiksu je nutné vyzdvihnout originální námět, totiž myšlenku vytvořit tým supervojáků z typických záporáků. Scénárista Adam Glass se tak pustil na tenký led, respektive na zatím nevyzkoušené komiksové pole, a tento risk mu vyšel. Příběh působí neotřele, vyniká rychlým spádem a dostatečným potenciálem pro pokračování. K dobrému dojmu přispívá i líbivá kresba, kterou lze zařadit do mainstreamového proudu amerického hrdinského komiksu.

Komiks Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů doporučuji milovníkům akčních příběhů „měkčího ražení“, kteří by si u něj chtěli odpočinout od typických superhrdinů a nahlédnout do poněkud temnějších vod vládou organizovaných tajných misí.

Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů

Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů
Autor Adam Glass
Překlad Martin D. Antonín
Ilustrace Federico Dallocchio
Nakladatelství BB/art
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 160
ISBN/EAN 978-80-7507-609-0
Ediční řada Sebevražedný oddíl

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomola

  Svět knihy – to je mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který si nenechá uniknout žádný milovník literatury. Festival se každoročně odehrává v prostorách a v přilehlém okolí pražského holešovického výstaviště. Letošní 24. ročník odstartoval ve čtvrtek 10. května a trval až do nedělního odpoledne. Za symbolických 120 korun jste se mohli ponořit do světa knih a komiksů.

  Číst dál...  
 • Bohatý komiksový program přilákal na Svět knihy rekordní počet návštěvníků

  Veletrh Svět knihy se letos nesl ve znamení komiksu, a i díky bohatému programu, který připravili komiksoví nakladatelé, přilákal rekordních 46 000 návštěvníků. „Tohle spojení prostě zafungovalo. Připravili jsme akce, přednášky a spousty novinek, sotva jsme stíhali stánek zásobovat,“ říká Jiří Pavlovský z největšího komiksového nakladatelství CREW. „Vznikaly i spontánní srazy komiksových fanoušků a na naprosté většině našich akcí bylo plno.“

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení