Komiksy

Komiksy: Rjósuke Takeuči – All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet

Japonská manga pro současné české čtenáře nepředstavuje žádnou neznámou. Děkovat za to můžeme nakladatelství Crew, které v poslední době vydává jednu sérii daného žánru za druhou, jako např. Bleach, Death Notes, Naruto nebo Útok titánů. K těmto titulům nedávno přibyl další, který se liší svou formou – namísto několika na sebe navazujících svazků jde o ucelenou knihu, která u nás vyšla pod dvojjazyčným názvem All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet.All you need is killHlavním hrdinou této komiksové sci-fi novely je Keidži Kirija, mladý japonský rekrut, který má nastoupit do svého prvního boje proti mimozemským vetřelcům zvaným mimikové. Při svém prvním setkání s těmito tvory však záhy umírá, načež se ihned probudí zpět mezi živými, a to den před bitvou. Zpočátku si útržky z budoucnosti vysvětluje jako pouhý sen, ukáže se však, že se ocitl v časové smyčce navracející ho stále znovu a znovu do téhož časového bodu. A Keidžimu je jasné, že ven vede jediná cesta – musí se stát nepřekonatelným bojovníkem, který zvítězí nad mimiky, a přinese tak naději pro celé lidstvo postupně potírané nezvanými hosty na celé zeměkouli…

Jde o originální příběh, který sice pracuje se základními prvky klasické sci-fi (válka s mimozemšťany, selhání dostupných technologií, hrozící zánik lidstva), zároveň ale do něj přidává nové, neotřelé motivy, jako je v tomto případě zvláště hra s časovými rovinami a s tématem opakující se smrti. Přestože by se mohlo na první pohled zdát, zvláště po přečtení samotného názvu komiksu, že jde o poněkud morbidní čtení degradující lidský konec, opak je pravdou. Smrt tu sice má důležité slovo, avšak nikoliv to hlavní – nad smrtí tu vždy vítězí touha hlavní postavy po životě, která je jeho hnacím motorem v cestě za vítězstvím. Nejde tak o žádný brutální komiks, ve kterém by bylo zabíjení pouhou zábavou (srov. třebas naopak bizarní komiksy ze série Maska nebo Lobo), lze ho tak doporučit i těm čtenářům, kteří hledají kvalitní čtení s vážnějším tématem.

Forma komiksu je zachována podle původní mangy, tzn. čte se zprava doleva. Kresba je černobílá, poplatná soudobým trendům japonského komiksu. Jen některé válečné scény působí poněkud zmatečně; možná to je ale záměr tvůrců, neboť i ve skutečných bojích často nejsou diváci s to rozlišit, kdo právě vítězí nebo kdo je na lopatkách. Díky tomu působí zobrazené výjevy autenticky a zrychluje se tím i tempo vyprávěného příběhu. 

V souladu s originálem jsou ponechány anglické nápisy jednotlivých kapitol a citoslovce zasazené přímo do obrázků. Český překlad působí svižně, místy jsou využity i nespisovné jazykové prvky pro dokreslení charakteristiky jednotlivých postav. Nakladatelství pak nelze upřít – stejně jako u většiny jeho dalších komiksů – péči o pravopisnou stránku; v tomto bodě snad jen hnidopišsky upozorním na jedno přehlédnutí ze strany korektora – jednou byl užit nesprávný tvar přídavného jména ve spojení „jiným slovy“ namísto „jinými“. 

Autorem předlohy je Hiroši Sakurazaka, komiksového scénáře se ujal Rjósuke Takeuči a kresby Takeši Obata, známý zvláště díky sérii Death Note – Zápisník smrti (o této manze viz zde). Námět se dočkal i další adaptace v podobě americké grafické novely od Nicka Mamatase s ilustracemi Leea Fergusona. Nedávno byl v českých kinech představen i film Na hraně zítřka, který vznikl na podkladu původního příběhu (některé prvky tu ale byly záměrně pozměněny, film se od originální předlohy liší zvláště v závěru, též v umístění děje, který se namísto Japonska odehrává v Evropě).

Komiks All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet vřele doporučuji nejen milovníkům japonské mangy, ale všem, kteří mají rádi žánr military sci-fi. Čte se jedním dechem, přitom se vám vryje hluboko do paměti.

 All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet
 All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet

All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet
Autor Rjósuke Takeuči
Překlad Anna Křivánková
Ilustrace Takeši Obata
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 428
ISBN/EAN 978-80-7449-368-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení