Komiksy

Démonická odplata s černými křídly

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

James O'Barr. Toto jméno si každý milovník komiksů bezesporu spojí s velkolepým dílem Vrána, které bylo poprvé vydáno roku 1989 a od té doby se dočkalo kladného ohlasu u čtenářů z velké části světa (recenzi českého vydání si můžete přečíst ZDE). A vzhledem k tomu, že leitmotiv samozvaného mstitele s rysy ptačího dravce získal nečekané množství příznivců (a rovněž, zcela bez obalu řečeno, dokázalo naplnit kapsy vydavateli i autorovi), vrátil se k Vráně i samotný James O'Barr, aby ji za notné spolupráce Jimma Terryho opět vzkřísil k životu v příběhu Vrána: Soumrak bohů.komiksKomiks přináší českým čtenářům nakladatelství ComicsCentrum, a to v povedeném překladu Václava Dorta a Martina Trojana. Um překladatelů bych tu ráda vyzvedla, neboť stejně jako v originální Vráně i zde bylo nutno pohrát si s jazykovými hříčkami a s některými zvláštnostmi charakteristickými pro hlavního hrdinu. Básnické obraty se tu střídají se sprostými nadávkami „těch špatných“, v jejichž mluvě často zazní německé výrazy i celé německé fráze. Ty jsou naštěstí vyloženy v úvodním slovníčku, takže čtenář neznalý řeči našich sousedů se nemusí bát případného neporozumění textu. Navíc pověstných komiksových bublin tu není mnoho, oproti předchozí Vráně je text značně minimalizován ve prospěch obrazových výjevů plných akce, jež nepotřebuje zbytečných slovních průtahů.

Drsná germánská řeč tu nejen dodává celé scéně brutálnější ladění, ale i autenticitu. Děj je totiž zasazen do prostředí nacistického tábora, které je tu představeno jako továrna na mrtvoly. Vylíčení nacistických zvěrstev tu není primárním cílem autora; i když jsou některé scény nabity násilím, jež z velké části mají na svědomí němečtí vojáci, řadu mrtvol tu má na svědomí i „kladná“ postava bezejmenného mstitele. I když je příběh notně jednoduchý, skrývá řadu hlubokých myšlenek a otevírá množství otázek, mezi nimi např. kde jsou hranice spravedlnosti a kde už oprávněná msta hraničí s šílenstvím? Kde se v lidech bere tolik agresivity? A proč nikdo nezabrání špatnostem, které jsou činěny na nevinných? Autoři, ať vědomě či nevědomě, tak rozdírají zahnisané rány lidstva, když tak surovým způsobem popisují krutou realitu způsobenou námi, tzv. inteligentními tvory, kteří nedokáží nic jiného než štvát ty druhé na smrt jen proto, že jsou něčím odlišní. 

Emoce čiší z každé strany komiksu. I když začíná poeticky, hned vzápětí jste strženi do děje plného smradu v malém prostoru vagonu nacpaného vyděšenými lidmi, plného vulgarismů pronášených z úst německých vojáků, plného štěkotu rozzuřených psů a nakonec i mrtvol válejících se na zasněžené zemi. Brutalita je tu předestřena bez servítek, a to se vším všude, tedy i s hektolitry krve a utrženými čelistmi. Tento komiks tak není určen pro útlocitné čtenáře, oproti původní Vráně se vytrácí poetičnost a naopak je posílena násilná stránka příběhu.

Komiks nelze srovnávat s původní Vránou. Jde o originální výtvor, při jehož četbě mrazí. Má mé vřelé doporučení. 

Komiks Vrána: Soumrak bohů vydalo nakladatelství ComicsCentrum

il

il

 

Soutěže

Aktuality

 • Pozvánka na KNIHEX 2019

  V neděli 19. 6. se od 10 do 20 hodin bude konat už šestý knižní jarmark Knihex, který představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci pod širým nebem, tentokrát na novém místě, a to na ostrově Štvanice v okolí Vily Štvanice.

  Číst dál...  
 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení