Komiksy

Matrix za zrcadlem

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Komiks Mýty 4: Pochod dřevěných vojáčků, které napsal Bill Willingham, jsou úchvatným dílem. Spojil zde poetiku dětské představivosti s všední každodenností, v níž i pohádkové bytosti nacházejí smrt. Dodejme, že vesměs násilnou a leckdy i brutální.


knihaJak již název vypovídá, nemalou roli zde zastávají dřevění vojáčci, které k životu přivedl tvůrce Pinocchia řezbář Geppetto. Tito unifikovaní jedinci jsou parodií agentů FBI. Jsou téměř nezničitelní, cyničtí a arogantní. Nemají cit a neberou na nic a nikoho ohledy. Jsou to dokonalí zabijáci.

Ve vzpomínkách se dostáváme i do období těsně před opuštěním domoviny pohádkových bytostí, které se byly nuceny před nepřítelem ukrýt do země všedňáků, kde se jim podařilo začlenit a učinit nenápadnými.

Ale nepřítel je chce všechny zničit. Vyvíjí nemalé úsilí o to proniknout mezi ně a získat k tomu účelu potřebné informace.

Bill Willingham použil ústřední představitele snad všech známějších klasických pohádek a vytvořil alternativní pojetí k jejich příběhům, ale nezůstal jenom u toho, on je rozvinul hned v několika úrovních.

Jednak se tu střetáváme s obvyklým zápasem dobra proti zlu. Ale dochází zde i na intriky motivované mamonem a iracionální touhou po moci. Samozřejmě nechybí láska a tragédie rozchodu bez opětovného shledání. Zázračný lékař dokáže zahojit jakékoli fyzické poranění, ale na sféru ducha a citu je i on krátký.

Bill Willingham dal vzniknout reflexi soudobého světa i včetně jeho psychických traumat, přesto však zachoval pohádkovou atmosféru. Tu sice okořenil četnými krvavými výjevy, ale současně vše prodchnul laskavým humorem, který jakoby se vyskytoval kdesi v pozadí. Přitom neschází ani napětí s vygradovanou dramatičností.

Za povšimnutí však stojí i takové detaily, jakým je kupříkladu žabák usazený na létající krávě a vrhající pod sebe trsy ručních granátů. Tím chci říct, že přese všechny morbidní scény je celek komponován v duchu rozverné hravosti. Nadsázka s vážností setrvávají v symbiose a poskytují tak autorově představivosti neskonalý zdroj inspirace.

Bill Willingham nemá takovou hloubku a metafyzický přesah jako třeba Neil Gaiman, či Alan Moore, ale jeho vyprávění v cyklu nazvaném Mýty je přesto mimořádný počin a chce se na jeho adresu pronést: Chvála bohu za takový komiks! Jedná se o skutečnou a mistrně zpracovanou literaturu, která je svým vizuálním pojetím přístupná širším masám, jež neholdují beletrii a přitom jim nehrozí, že by v tomto případě došlo ke sklouznutí k braku či kýči.

Mýty je nejen radost číst, ale jde i o zážitek z výtečného obrazového zpracování, jež nepostrádá atraktivitu ani smysl pro vtip a plně koresponduje s duchem textu. Je dobře, že existují, a doufejme, že si i v České republice získají oblibu. Neb patří mezi tituly, jež by si to bezesporu zasloužily.

„Jsme tu pro tebe, kámo. Jak bysme tě mohli rozveselit?“
„Nijak.“
„Chceš jít do obchodu s komiksama?“
„Ne, díky.“
„Do cukrárny? Zvu tě.“
„Tak se zlomená srdce neléčí, Mucholape. Existuje jenom jedna zaručená medicína. Šlapky. Zvu tě.“
„Jak mě mohla odmítnout, když mi ani nedala šanci, abych jí to vysvětlil?“
„Kdo může pochopit záhady ženského srdce?“
„Máme ho rozveselovat, Lape. Jestli budeš mluvit takhle, začne zase hrát ty svoje pohřební písně.“
(WILLINGHAM, Bill. Mýty 4: Pochod dřevěných vojáčků. Přel. L. Plata. Praha: Crew, 2013. nečíslováno.)

Komiks Mýty 4: Pochod dřevěných vojáčků vydalo nakladatelství Crew

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení