Komiksy

Kriminální živel ožívá v luxusní komiksové edici

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Většina lidí si spojuje komiksy se superhrdiny s nadlidskými schopnostmi. Někteří tvůrci však dali před těmito přednost obyčejným postavám, s nimiž se můžete klidně potkat na ulici nebo v tramvaji. Mezi takové tvůrce patří i Ed Brubaker a Sean Philips, kteří se zaměřili na realitu všedního světa v komiksové sérii Criminal, jež se dočkala řady významných ocenění (např. Eisnerovy ceny za nejlepší novou sérii pro rok 2007).knihaČeský čtenář má nyní možnost seznámit se s touto řadou v luxusní komiksové edici, kterou vydalo nakladatelství BB/art. Obsahuje první tři příběhy z této série, navíc je obohacena řadou dalších bonusů, např. esejemi, články, původními obálkami a jinými ilustracemi. Celek tak vytváří krásný portrét vzniku jedné z nejlepších akčních sérií, které dnes už patří ke klasice komiksové tvorby.

První příběh Leo je pojmenován podle hlavního hrdiny. Leo Patterson je profesionální kapsář s notně popsaným trestním rejstříkem. Tentokrát je přemluven k akci, která se ukáže být nejhorší volbou jeho života. Nejen že nezíská to, kvůli čemu přepadl obrněnou policejní dodávku, ale dokonce při přepadení přijde o své kumpány. Přitom to ještě není to nejhorší, co ho čeká. Najednou proti němu stojí nejen zkorumpovaní policisté, ale i vlivné osoby z podsvětí, které tahají za nitky a neštítí se některou z nich přetrhnout, pokud jim stojí postavička na ní v cestě. Hlavní hrdina bude muset prokázat, zda dostojí své pověsti, totiž že umí uniknout z každé akce. Nejhorší pro něj však bude volit mezi vlastním životem a záchranou blízkých osob. Jak to dopadne, neprozradím. Jen mohu říci, že tento příběh nepřestanete číst, dokud se nedoberete konce. 

Lawless je nejen názvem druhé story, ale také jménem bývalého profesionálního vojáka. Po nelehkých bojích se vrací do svého domova, aby pomstil smrt svého bratra. Nikým nepoznán pronikne do bratrova bývalého gangu, aby našel vraha. A aby ho pak samozřejmě pomalým a velmi bolestivým způsobem zabil. Ukáže se ale, že to není tak jednoduché, jak by se zdálo, a že nikdo neuteče před svou rodinou. Bohužel.

Knihu uzavírá série kratších povídek nazvaných souhrnně Mrtví a umírající. V nich se nám představí další zločinci, mezi nimi krásná prostitutka Danica, která se zamilovala do nesprávného kluka, vymahač dluhů Teeg a další, kteří vám mají rozhodně co vyprávět. A budete se divit, co vše je možné, když se setmí a na ulicích začnou vládnout gangy. 

Tvůrcům komiksu se podařilo vylíčit zločinecké prostředí, v němž kvete všechna špína světa. Zlodějíčky, prostitutky, drogové dealery, ty všechny pěkně pohromadě máte možnost blíže poznat v tomto jedinečném komiksovém souboru. Je až s obdivem, jak se tvůrcům podařilo vylíčit zvláštní atmosféru podsvětí i přes strohost vyprávění a kresby. Také mě zaujala promyšlenost všech příběhů, které se, i když okrajově, prolínají. Epizody ze života různých zločinců tak tvoří celistvou mozaiku, v níž žádný z nich nežije svůj příběh ve vzduchoprázdnu, ale v jednom vesmíru. Doufám, že jeho další zákoutí budeme moci prozkoumat v pokračování této zdařilé edice.

Komiks doporučuji všem, kteří mají rádi kvalitní akční příběhy, kde ani tolik nejde o hektolitry krve a bojové scény jako spíše o promyšlenou příběhovou konstrukci, za níž lze hledat řadu nevyslovených otázek a podobenství.

Komiks Criminal vydalo nakladatelství BB/art

il

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení