Komiksy

Blacksad - Soukromé očko ve zvířecí kůži

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
oko

Jeden z nejúspěšnějších komiksů současnosti přináší nejen napínavou detektivku drsné školy, ale i originální vhled do temných témat minulého století.knihaUž asi nikdo dnes netvrdí, že komiksy jsou zábavou pouze pro děti... ale postupně mizí i ta pověra, že komiksy se zvířaty jsou učené pouze dětem. Tituly jako Maus či Usagi Yojimbo to dokázaly. A teď je tu další přírůstek do téhle zvířecí rodiny. U nás už kultovní Blacksad. Komiks, který byl přeložený do více než dvaceti jazyků a zabodoval jak na Eisner Awards, tak na festivalu v Angoulême.

Detektivky drsné školy byly vždycky plné výrazných a jasně vyhraněných postav... a se zvířaty v hlavních rolích je tenhle žánr ještě krystaličtější. Krysy, lišky, medvědi, chameleoni – ti všichni dávají lidským vlastnostem svou podobu. A stejně jako zvířata vystihují lidské charaktery, tak i čtyři příběhy obsažené v této knize úhledně vykreslují temnou tvář Ameriky poloviny minulého století. Rasové spory, studená válka, psychické úchylky, Ku-klux-klan, jedy v okolí i drogy, to všechno tu ve zvířecí podobě působí mnohem sugestivněji a úderněji. Komiks vyznívá jako děsivá Ezopova bajka bez finálního poselství... aniž by se to ale zvrhlo v čiré moralizování. Pořád je to přece jen detektivka – a to skvělá detektivka. Atmosférou sršící chandlerovská kriminálka se přenáší z jednoho barvitého prostředí do druhého a vypráví dramata lidí, ničených nelítostným světem... i vlastními touhami.

Těžko najít jinou komiksovou prvotinu, která by dosáhla světového úspěchu, obliby u čtenářů i uznání u kritiky tak rychle a tak jednoznačně. V hodnocení francouzského serveru Bedetheque, kterého se účastní desítky tisíc hlasujících, se Blacksad setrvale drží na prvním místě, před všemi klasickými a proslulými veledíly historie komiksu. Kombinace úžasně dynamické kresby nápaditě měnící barvy, a přitom si udržující okamžitě poznatelný styl, s úderným detektivním příběhem, pod jehož povrchem se skrývají silné, každému člověku blízké city, nemluvě o geniálně vystižené postavě hlavního hrdiny, elegantního pantera a soukromého očka, detektiva Blacksada, se ukázala být trefou do černého.

Stejný úspěch jako v zahraničí, měl Blacksad i u českých čtenářů, kteří se s prvními třemi alby mohli seznámit v komiksovém magazínu CREW, vždy vydanými na dvě pokračování. „Blacksad byl jednou z nejpopulárnějších postav, která se kdy v Crwi objevila,“ říká šéfredaktor Crwe Jiří Pavlovský. „Čtenáři se do něj okamžitě zbláznili. A není divu. Nejde ani o to, že je to opravdu nádherně kreslené... vlastně spíš malované... ale i o to, že to přesně vystihuje podstatu drsné školy a vlastně veškeré dobrodružné literatury. Osamělý, čestný hrdina a neskutečně charismatický hrdina v nelítostném světě, schytávající rány a přesto znovu a znovu vstávající a dál bojující. Navíc v případě tohohle komiksu nejsou jeho protivníkem pouze všeho schopní lidé (tedy zvířata), ale v pozdějších dílech i samotná doba.“

Tvůrci tohoto díla jsou španělský scenárista Juan Díaz Canales a malíř Juanjo Guarnido, (který se sice věnuje animaci, ale světově mnohem proslulejší je jako spoluautor právě této série). Řada Blacksad byla sice jejich prvotinou, ale okamžitě si získala celosvětovou slávu a uznání, což je o to obdivuhodnější, že je od autorů, kteří nepocházejí z jedné z tradičních komiksových supervelmocí.

Kompletní série Blacksada, včetně česky nevydaného čtvrtého dílu a krátkých, leč zajímavých bonusů, vychází nyní jako pátý svazek úspěšné a cenami ověnčené ediční řady Mistrovská díla evropského komiksu, ve které se objevily takové ikony žánru jako Incal, Arzach, Věčná válka či Výprava za ptákem času. Opět se objevuje jak v brožované, tak ve vázané podobně.

 

komiks

 

 

komiks

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení